Polski kierowca, a ekologia!

Ekologia
Opel dziś ma tylko eko-emblemat, jutro będzie konkretna eko-technika.

Aż trzy czwarte polskich kierowców stoi w korku przynajmniej raz w miesiącu, a 44% - co tydzień lub częściej. W tej sytuacji nie dziwi, że korki są wskazywane jako druga, po dynamicznej jeździe, przyczyna zwiększonego zużycia paliwa.

W porównaniu z 2008 r. aż o 15%. wzrosła liczba ankietowanych wskazujących korki jako najważniejszą przyczynę wzrostu zużycia paliwa. Tylko 10% badanych, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko stosuje radykalne kroki - odstawia samochód do garażu i wybiera rower, komunikację publiczną lub spacer.

"Nie wszyscy chcą pojechać na wakacje rowerem, kajakiem lub konno, ale prawie każdy może zrezygnować z samochodu, żeby kupić gazetę czy zwiedzić okolicę. Życie w zgodzie z naturą nie oznacza skreślenia samochodu, tylko wybór takich rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się życiem, a roślinom i zwierzętom czystszym powietrzem" - mówi Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

63%. Polaków ma pozytywne skojarzenia z ekologią, w tej grupie więcej jest kobiet (71 proc.) i wytrawnych kierowców przejeżdżających rocznie ponad 25 tys. km. Jak kierowcy dbają o środowisko naturalne? Najczęściej wymienianą metodą jest energooszczędna jazda, czyli ecodriving, którego zasady stosuje już 41%. kierowców. Na kolejnych miejscach uplasowało się dbanie o techniczny stan pojazdu (33%) i wybór paliwa dobrej jakości (26%).

Trafnym podsumowaniem badania jest opinia kierowców, że zawsze chętniej wybieraliby produkty oraz usługi proekologiczne, o ile ich cena byłaby konkurencyjna w stosunku do normalnych produktów i usług. "Jesteśmy przekonani, że ekologia będzie stawała się coraz bardziej popularna wśród konsumentów. To dlatego, że niższy koszt eksploatacji energooszczędnych produktów rekompensuje ich nieco wyższą cenę" - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

"Dobrym przykładem takiego podejścia jest fakt, że niemal połowa respondentów (49%) za najważniejszą cechę podczas użytkowania opon uznaje ich żywotność. Te oczekiwania użytkowników znakomicie odzwierciedlają naszą filozofię ułatwiania mobilności. Jak wynika z niezależnych testów, zielone opony Michelin zapewniają o 20% dłuższe przebiegi niż inne energooszczędne opony" - mówi Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 385 kierowców.

 

Zobacz również:
REKLAMA