REKLAMA

Polski podróżnik przejechał Afrykę w Nissanie Leaf

Electric Explorer African Challenge to pierwsza w historii wyprawa samochodem elektrycznym przez Czarny Ląd, której podjął się polski podróżnik, Arkady Paweł Fiedler. Ekspedycja dotarła do afrykańskiej mety w Maroku.

Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce
Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 135 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tysiące kilometrów, kilkadziesiąt pełnych cykli ładowania, kilkanaście afrykańskich państw – trasa ekologiczno-motoryzacyjnej wyprawy przez Czarny Ląd była różnorodna i wymagająca.

Droga od RPA do Maroka, pełna ciekawych miejsc i pasjonujących historii, wiodła zachodnią częścią kontynentu. Podróżnik Arkady Paweł Fiedler, wraz z towarzyszącym mu fotografem Albertem Wójtowiczem, musieli zmagać się z gęstą roślinnością dżungli, ale także z wszechobecnym pyłem i podzwrotnikowym upałem.

Te warunki dzielnie zniósł ich środek transportu, jakim był elektryczny samochód Nissan Leaf pierwszej generacji, który na sam koniec wyprawy zmierzył się z najtrudniejszym przeciwnikiem – gorącą Saharą. Nie obyło się bez trudności.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce
Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce

- Mauretania nie była łatwa do pokonania elektrykiem. Pustynia, ogromne przestrzenie, spore dystanse, brak opcji na ładowanie, a do tego potężny czołowy wiatr. Aby przejechać ten kraj, wszystko musiało zagrać jak w zegarku, zgodnie z planem, co do kilometra - mówi podróżnik.

- Na początku był ostatni na naszej trasie szutrowy odcinek, po którym rozpoczęliśmy podróż najgorszym asfaltem, jakim jechałem. Jednak zdobyte przez całą podróż doświadczenia zaprocentowały i udało nam przejechać Saharę, stawiając w ten sposób kropkę nad i – opisuje Arkady Paweł Fiedler.

REKLAMA

Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce
Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce

Pokonanie Afryki było dla Nissana LEAF wymagające przede wszystkim ze względu
na brak łatwego dostępu do elektryczności. Mimo tego, że liczbę stacji szybkiego ładowania można policzyć na palcach jednej ręki, dzięki precyzyjnemu planowaniu kontynent udało się pokonać bez znaczących przestojów.

Było to możliwe dzięki umiejętnej jeździe samego podróżnika. Średnie zużycie energii wyniosło niewiele ponad 9 kWh na 100 km, co w praktyce pozwalało na regularne pokonywanie na pojedynczym ładowaniu dystansu przekraczającego 300 kilometrów, mimo że sugerowany zasięg pierwszej generacji Nissana LEAF to 250 kilometrów.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce
Nissan Leaf i Arkady Paweł Fiedler w Afryce

- Wyprawa Arkadego Pawła Fiedlera pozwoliła nam z jednej strony obalić wiele stereotypów związanych z samochodami elektrycznymi, a z drugiej potwierdzić ich największe zalety, takie jak na przykład niezawodność. Przejazd przez Afrykę to chyba najlepszy dowód, że możliwości pojazdów zeroemisyjnych sięgają poza obrzeża aglomeracji – powiedziała Dorota Pajączkowska, PR Manager marki Nissan w Polsce.

Warto pamiętać, że African Explorer African Challenge nie kończy się, trochę wbrew nazwie, na samej Afryce. Po przeprawie promem z Czarnego Lądu na Stary Kontynent, Nissan LEAF pokona jeszcze kilka tysięcy kilometrów z krańców Europy do Polski.

Już teraz można jednak stwierdzić, że Arkady Paweł Fiedler dokonał wyjątkowego czynu - jako pierwszy człowiek w historii pokonał Afrykę samochodem elektrycznym.

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA