REKLAMA

Polskie autostrady wśród najdroższych dróg świata

Polska autostrada A2 znalazła się w gronie najdroższych płatnych dróg świata – wynika z analizy firmy ubezpieczeniowej Budget Direct. A to i tak niejedyny wniosek z raportu.

Autostrada Shutterstock
Autostrada, fot. Shutterstock

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że nasze drogi często znajdują się w czołówce przeróżnych raportów, niestety z reguły mają one negatywny wydźwięk. Jak choćby w kategorii liczby wypadków czy ofiar śmiertelnych lub kosztu budowy kilometra autostrady. Pora na kolejne zestawienie, tym razem biorące pod uwagę cenę przejazdu płatnymi odcinkami.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Choć sami, jeżdżąc polskimi autostradami i mając porównanie z innymi krajami – może poza Chorwacją – czujemy, że u nas jest wybitnie drogo. W takiej choćby Szwajcarii całoroczna winieta to około 160 złotych, podczas gdy u nas wystarczy przejechać trasą A2 tam i z powrotem, żeby zapłacić znacznie więcej niż w Szwajcarii za cały rok jeżdżenia.

Najdroższe drogi świata

Ale do rzeczy. Ubezpieczeniowa firma Budget Direct przeanalizowała opłaty drogowe na całym świecie, bazując na danych ze stycznia 2021 roku. Wśród dróg, którymi przejazd okazuje się najdroższy, znalazła się wspomniana już autostrada A2 Konin-Świecko, która zajęła wysokie 10. miejsce.

Dodajmy, że w czołówce tego zestawienia znalazły się albo superdługie trasy, jak Pennsylvania Turnpike mierząca aż 580 km (112,9 USD = ok. 93 EUR) czy alpejski odcinek Grosslockner w Austrii (37,5 EUR), zajmujące odpowiednio 1. i 2. miejsce w rankingu najdroższych. Trzecia pozycja należy do autostrad w Chorwacji (240 kun = ok. 32 EUR), które podobnie jak nasze, słyną z drożyzny, ale już czwarte miejsce to kolejna perełka – Most Konfederacji w Kanadzie, mierzący 12,9 km, przerzucony przez cieśninę Northumberland i kosztujący ok. 31 EUR za przejazd.

Można tak wymieniać, ale nie da się nie zauważyć, że TOP 10, gdzie niechlubne 10. miejsce zajmuje autostrada A2 Konin-Świecko, składa się albo z architektonicznych „cudów”, których budowa wymagała wielu lat pracy i zaawansowanych technologii (np. tunel św. Bernarda), albo są bardzo długie (800 km New York State Thruway), albo właśnie – są to trasy w Chorwacji, Polsce i na Białorusi.

Poniżej pełne zestawienie 20 najdroższych dróg na świecie wg raportu Budget Direct:

Ranking Budget Direct najdroższych dróg świata

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Kraje z najdroższymi drogami

Ranking Budget Direct zawiera jeszcze jedno zestawienie, na którym Polska i jej drogi znalazły się wśród najdroższych. Tym razem jesteśmy nawet wyżej, bo na 6. miejscu. Warto jednak przeanalizować informacje zawarte w tabeli, bo według niej najdroższa okazuje się Szwajcaria, podczas gdy – jak wspomnieliśmy – roczna winieta jest tam tańsza niż podróż z Warszawy do Niemiec i z powrotem trasą A2. O co zatem chodzi?

Ranking Budget Direct najdroższych dróg świata

Okazuje się, że tutaj twórcy analizy poszli trochę na łatwiznę, a do tego porównują gruszki z jabłkami, bo wzięli pod uwagę odcinki dróg płatnych, ale płatnych dodatkowo, poza ogólnokrajowym systemem opłat abonamentowych. Stąd w przypadku takich krajów, jak Szwajcaria, mamy średnią z dwóch płatnych odcinków, będących tunelami (św. Bernarda i Munt La Schera). Z kolei dla Polski, która nie ma ogólnokrajowego systemu winiet, wzięto średnią cenę przejazdu, ale nie całymi autostradami, a poszczególnymi płatnymi odcinkami, które różnią się i długością, i stawkami za kilometr.

Takie podejście nijak ma się do rzeczywistości, bo na przykład stawia niedrogą przecież pod względem opłat autostradowych Szwajcarię na szczycie tych najdroższych na świecie. Dlatego też tę tabelę traktujemy z większym przymrużeniem oka, co nie znaczy, że nasze drogi nie są jednymi z najdroższych w Europie, czy nawet na świecie, dodatkowo biorąc pod uwagę zarobki obywateli.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA