[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Ponad 3000 wodorowych Toyot Mirai w Kalifornii

Sprzedaż Toyoty Mirai w Kalifornii przekroczyła już trzy tysiące egzemplarzy. To jeden z pierwszych na rynku samochodów elektrycznych, zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Toyota Mirai

Obecnie Toyota Mirai odpowiada za ponad 80 proc. sprzedaży wszystkich samochodów z napędem na ogniwa paliwowe w Stanach Zjednoczonych.

Toyota Mirai trafiła do sprzedaży w Japonii w 2014 roku, a w Europie i USA pojawiła się w roku następnym. Amerykanie poznali ten model na targach Los Angeles Auto Show 2014.

Samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM i momencie obrotowym 335 Nm. Co charakterystyczne dla silników elektrycznych, maksymalny moment obrotowy jest dostępny od razu, w pełnym zakresie prędkości, dlatego Mirai jest bardziej "zrywny", niż auto spalinowe o podobnej mocy.

Toyota Mirai

Największym atutem wodorowej Toyoty jest to, że nie emituje żadnych spalin, a jedynie czystą wodę. Jest ona produktem ubocznym reakcji wodoru i tlenu, w której uwalniana jest energia. Reakcja ta zachodzi na bieżąco w ogniwach paliwowych, dlatego Mirai nie potrzebuje dużej baterii trakcyjnej, jak w samochodach elektrycznych.

To nie znaczy jednak, że jest jej zupełnie pozbawiona – w wodorowym sedanie Toyota zastosowała komponenty ze swojego napędu hybrydowego, dzięki czemu Mirai odzyskuje energię z hamowania tak samo jak Prius.

Czy elektryczny samochód na wodór ma jakieś istotne przewagi nad samochodem elektrycznym z dużym akumulatorem? Przede wszystkim są to czas ładowania i zasięg. Zatankowanie zbiorników wodoru trwa 3 minuty i pozwala przejechać co najmniej 500 km, a przy bardzo oszczędnej jeździe nawet 700 km.

Zatem aby samochód na ogniwa paliwowe był tak samo wygodny w użytkowaniu jak auto benzynowe, potrzeba tylko łatwego dostępu do stacji tankowania wodoru.

Toyota Mirai

Obecnie w Kalifornii działa 31 stacji wodorowych, a kolejnych 12 zostanie otwartych w 2018 roku. Toyota jako partner Shella i firmy FirstElement Fuels wspiera budowę stacji w tym stanie. Jednocześnie we współpracy z Air Liquide buduje sieć 12 stacji między Nowym Jorkiem a Bostonem.

W kwestii produkcji wodoru Toyota nie polega wyłącznie na swoich partnerach. W kalifornijskim porcie morskim w Long Beach Toyota buduje instalację Tri-Gen do produkcji wodoru na przemysłową skalę z wykorzystaniem w 100 proc. odnawialnych zasobów.

Zakład będzie przetwarzał odpady rolne na wodę, prąd oraz wodór, który posłuży m.in. do tankowania ośmiu prototypowych ciężarówek Toyoty na ogniwa paliwowe.

W chwili uruchomienia Tri-Gen będzie generował dziennie 2,35 megawatów energii i 1,2 tony wodoru. To wystarczy do zasilenia 2 350 domów jednorodzinnych i pokrycia dziennego zapotrzebowania na paliwo 1 500 samochodów na ogniwa paliwowe.

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij