Pontiac Firebird Trans Am - radykalny koncept na aukcji

Nazywa się Kammback i za kilkanaście dni zostanie zlicytowany na aukcji Barrett Jackson. Oto V8 w ciekawym opakowaniu.

Pontiac Firebird Trans Am Barrett-Jackson
Pontiac Firebird Trans Am Kammback

Auto widoczne na zdjęciach to samochód koncepcyjny, jeden z tzw. "mułów", które są używane do testów nowych rozwiązań. Trans Am ma wolnossący silnik V8 o pojemności 5 litrów i 5-biegową mechaniczną skrzynię.

REKLAMA

Pontiac Firebird Trans Am Kammback - tak brzmi pełna nazwa tego studyjnego modelu. To nawiązanie do nazwiska niemieckiego inżyniera, Wunibalda Kamm. Człowiek ten był jednym z pionierów w dziedzinie aerodynamik samochodów, która raczkowała w okresie międzywojennym. Wtedy to stworzył BMW 328 Kamm Coupe, którego współczynnik oporu powietrza imponuje do dziś - 0.25.

Koncepcyjny model ma dość specyficzny projekt nadwozia, który dziś część nazwałaby pewnie "shooting brake". Dzięki temu w kabinie jest większa przestrzeń na bagaże. Samochód jest wyposażony w takie udogodnienia jak klimatyzację, elektrycznie otwierane szyby, centralny zamek, tempomat.  

REKLAMA

REKLAMA

Pontiac Firebird Trans Am Barrett-Jackson
Pontiac Firebird Trans Am Kammback

Ten egzemplarz General Motor wykorzystywało jako auto bezpieczeństwa w takich seriach jak PPG i IMSA w 1985 roku. Gdy okazało się, że projekt nie trafi do produkcji to wszystkie "muły" testowe trafiły do depozytu GM. Koncern w 1998 roku zlecił jednemu z dealerów Pontiaca odrestaurowanie Kammbacka.

Kupujący otrzyma wraz z Kammbackiem obszerną dokumentację. Auto zostanie zlicytowane w Arizonie na aukcji Barrett Jackson w Scottsdale w dniach 14-22 stycznia. Co ciekawe dwa inne egzemplarze już raz pojawiły się na licytacji. W 2007 roku jeden z nich sprzedano za 66 tys. dolarów, zaś drugi w 2010 za 35 200 dolarów.  

REKLAMA