REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur – tu spełnia się zachcianki kierowców

Jeżeli konfigurator na stronie internetowej Porsche nie spełnia Twoich oczekiwań, swój nowy samochód możesz spersonalizować korzystając z usług markowej manufaktury – Porsche Exclusive Manufaktur. To właśnie tam spełniane są najbardziej szalone wizje kierowców.

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 528 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Samochody Porsche w ostatnich latach stały się bardzo popularne – jak na auta tej klasy, oczywiście – nawet w Polsce modele tej marki można spotkać na ulicach miast w zasadzie codziennie. To sprawia, że klienci Porsche coraz częściej pytali podczas zakupu o możliwość stworzenia egzemplarza jedynego w swoim rodzaju. Tak powstał dział Exclusive Manufaktur – to niewielkie zakłady znajdujące się przy fabrykach Porsche, gdzie około 80 specjalistów ręcznie i z ogromną starannością tworzy wyjątkowe egzemplarze samochodów tej marki.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Poza niespotykanymi konfiguracjami seryjnych samochodów, Porsche Exclusive Manufaktur tworzy również limitowane edycje aut. Wystarczy wspomnieć ostatnie ich dzieło, czyli Porsche 911 Targę 4S Heritage Design Edition, o której więcej pisaliśmy tutaj (link). Aby dowiedzieć się na jakiej zasadzie pracuje manufaktura oraz jakie wyjątkowe elementy otrzymał model ze zdjęć, przeprowadziliśmy rozmowę z Alexandrem Fabigiem, wiceprezesem działu Indywidualizacji oraz Samochodów Klasycznych.

auto motor i sport: Zacznijmy od podstawowego pytania, czym właściwie jest Porsche Exclusive Manufaktur?

Alexander Fabig: W naszym studiu powstają samochody jedyne w swoim rodzaju. Proces indywidualizacji auta zaczyna się u dealera lub w konfiguratorze – tam można wybrać kolory, materiały, obręcze kół, wydechy, nawet różny wygląd świateł, bo mogą być np. przyciemnione itp. To są katalogowe opcje personalizacji, ale najważniejszym etapem jest specyfikacja auta według pomysłu kierowcy. Wtedy wraz z dealerem tworzy on samochód swoich marzeń – w Exclusive Manufaktur spełnimy każdą zachciankę, możemy dobrać nawet kolor lakieru do barwy szminki wybranki naszego klienta. To rozwiązanie stworzone dla osób, które nie mogą znaleźć w konfiguratorze odpowiednich dla siebie kolorów czy materiałów.

Od czasu do czasu, aby pokazać możliwości naszej manufaktury, opracowujemy też specjalne edycje modeli. Wtedy tworzymy jedyny w swoim rodzaju zestaw kolorów, materiałów i elementów stylizacyjnych, które występują następnie jedynie w limitowanej liczbie aut. Przykładem takiego samochodu jest 911 Targa HDE, która powstanie w liczbie 992 egzemplarzy. To pierwszy pojazd projektu Heritage Design, w ramach którego będziemy tworzyć samochody nawiązujące do dziedzictwa marki. Pojawią się jeszcze trzy takie wyjątkowe odmiany Porsche 911, każda będzie nawiązywała do innego okresu w historii marki. W tym przypadku są to lata 50-te i wczesne 60-te. W modelu tym wykorzystaliśmy kolory, materiały, tapicerkę i detale nawiązujące do popularnych konfiguracji Porsche 356 i pierwszych „911” z tamtych lat. Kolejne samochody będą nawiązywały do lat 60-tych, 70-tych oraz 80-tych.

Nie mówimy więc o wyjątkowym modelu, ale o kolekcji specjalnych aut?

Dokładnie, to będą cztery różne samochody, ale niczym elementy specjalnej kolekcji będą one w pewien sposób nawiązywały do siebie. Za kilka lat widząc taki model na ulicy od razu zauważysz, że to samochód właśnie z kolekcji Heritage Design. Można się spodziewać, że model tej specjalnej serii będziemy wypuszczać na rynek co dwa lata.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Spodziewam się, że kolejne wersje nie będą bazowały na modelu 911 Targa?

Tylko pierwszy model bazuje na Porsche 911 w wersji Targa, kolejne również będą „911”, jednak w różnych wersjach nadwozia. Chcieliśmy rozpocząć tę historię od Targi właśnie dlatego, że jest to jeden z najbardziej kultowych modeli w gamie Porsche. Taka wersja była obecna w historii Porsche niemal od zawsze, bo już dwa lata po pokazaniu pierwszego 911, w ofercie pojawiła się właśnie Targa. To również najbardziej lifestylowa wersja tego modelu, więc uznaliśmy, że będzie idealna jako baza pierwszego auta.

Jakie elementy sprawiają, że model tej specjalnej serii jest wyjątkowy?

Samochód ma wiele wyjątkowych elementów. Zacznijmy od metalicznego lakieru Cherry, który został opracowany specjalnie na potrzeby tej serii. I będzie dostępny tylko w tej limitowanej liczbie samochodów, nie będzie go można zamówić w naszej manufakturze do innego modelu. Wnętrze jest dwukolorowe, co już znamy, ale w tym przypadku zastosowaliśmy wyjątkową beżową tapicerkę, nawiązującą do koloru wnętrza Porsche 356. Taki materiał jest na fotelach i na drzwiach.

Bardzo ciekawe są również zegary. Dla przykładu cyfrowy prędkościomierz ma białą wskazówkę i zielone cyfry, co nawiązuje do aut z epoki, tak samo jak zielone i czerwone pola poprowadzone na skali obrotomierza. Również logotypy Porsche w tym samochodzie są takie, jak w historycznych modelach z tamtych czasów. Logo jest takie jak na pierwszej 911 i chociaż nie różni się znacząco od dzisiejszego, to jednak logotyp marki przez lata nieco ewoluował. To pokazuje jak dużą uwagę przywiązujemy w Exclusive Manufaktur do detali. To są małe smaczki, które w połączeniu sprawiają, że model ten jest wyjątkowy i bardzo unikatowy. To samo dotyczy złotych napisów na karoserii, takich jak „911” czy „Targa”.

Taki samochód seryjnie ma czerwone zaciski hamulcowe, ale żeby pasowały one do historycznego designu, postanowiliśmy zmienić ich kolor na czarny. Z tyłu samochodu zamontowane jest też bardzo specjalne oznaczenie. Nawiązuje ono do plakietki, jaka otrzymywali kierowcy Porsche 356, kiedy przekraczali przebieg 100 000 km w swoich samochodach. Każdy z przyszłych modeli Heritage Design otrzymają podobne oznaczenie.

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Widziałem, że przygotowaliście również specjalny zegarek dla kierowcy, który pasuje do designu auta.

W tym modelu wszystko jest do siebie dopasowane, dlatego zegary, obrotomierz i stoper pakietu Sport Chrono mają taką samą, zieloną kolorystykę. Co więcej, tak samo wygląda akcesoryjny zegarek na rękę kierowcy, który oferujemy razem z samochodem. Powstaną tylko 992 takie czasomierze. Podobnie robiliśmy już wcześniej, przy wyjątkowych wersjach takich jak 911 Spedster czy 911 Turbo S Exclusive Manufaktur – przygotowaliśmy specjalne zegarki pasujące do tych modeli. Pomysł zrodził się stąd, że wielu klientów naszej marki po prostu pytało o zegarki, które będą pasowały do ich samochodu.

Na przednich słupkach widzę perforowaną skórę – czy takie rozwiązanie w stylu retro można zażyczyć sobie też do innego auta?

Perforowana tapicerka, którą można zobaczyć na przednich słupkach i podsufitce dachu, nie będzie dostępna w samochodach seryjnych, ale w przyszłości będzie można ją zamówić do swojego samochodu na życzenie, właśnie w Exclusive Manufaktur.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Powiedzmy, że kierowcy nie udało się kupić auta w wersji Heritage Design – czy może on na specjalne życzenie skonfigurować samochód w podanym stylu?

Oferujemy wiele retro elementów w naszym zakładzie, można na przykład zamówić specjalny pakiet wnętrza Heritage w takim stylu. Większość elementów stylistycznych z limitowanych edycji nie jest jednak dostępna nawet w programie personalizacji w manufakturze, to dlatego, że chcemy, aby nasze wyjątkowe modele takie właśnie pozostały.

Czy w celu konfiguracji auta wystarczy, że odwiedzę dealera, czy muszę pojawić się w siedzibie Exclusive Manufaktur?

Nasz konfigurator jest dość zaawansowany, ale ten u naszych dealerów jest jeszcze bardziej rozbudowany. Jednak kiedy chce się zamówić samochód jedyny w swoim rodzaju, wtedy przy pomocy dealera trzeba skontaktować się z Exclusive Manufaktur w Zuffenhausen. Tutaj mamy bardzo nowoczesny konfigurator, w którym nie tylko wybieramy wgrane opcje, ale możemy zmieniać dowolnie każdy element auta. Można oczywiście przyjechać do nas osobiście i zająć się konfigurowaniem swojego samochodu. Często przyjeżdżają do nas klienci w obecności swoich lokalnych doradców Porsche.

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Nie nie jest to jednak jedyny taki program na rynku – podobną ofertę ma Mercedes, BMW czy Rolls-Royce. Jak porównać do nich Porsche Exclusive Manufaktur?

W Porsche personalizacja jest bardzo ważna, dlatego nasz konfigurator i cennik mają bardzo, bardzo dużo opcji. A w Porsche Exclusive Manufaktur idziemy krok dalej i spełniamy każdą zachciankę klienta. Wyjątkowe w Porsche jest to, że nie tylko skupiamy się na personalizacji pojedynczych samochodów zgodnie z zamówieniem, ale że od czasu do czasu tworzymy od zera limitowane projekty.

Takie firmy jak Bentley czy Aston Martin idą jeszcze dalej, bo marki Mulliner lub Zagato w zasadzie całkiem zmieniają karoserię ich aut. Czy Porsche planuje wdrożyć podobne usługi?

W tej chwili skupiamy się na tym czego oczekują klienci, a więc na personalizacji i nieograniczonym wyborze kolorów oraz materiałów. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z kolekcjonerami tego rodzaju samochodów i doszliśmy do wniosku, że nie potrzeba w samochodach wprowadzać technicznych modyfikacji, a właśnie tchnąć w nie trochę lifestylowego ducha. Tutaj nie chodzi o dodatkowe konie mechaniczne czy wyczynowe komponenty, ale o stworzenie specjalnej atmosfery w samochodzie, bo to pozwoli kierowcy wyrazić jego styl życia i gust.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Ile osób korzysta z takiego programu w Porsche? I czy jest limitowana liczba aut, które możecie obsłużyć?

Ponad 50 procent „911” przechodzi podczas produkcji przez naszą manufakturę, a to oznacza, że klient wybrał co najmniej jeden element z oferty Exclusive Manufaktur. W przypadku samochodów na specjalne życzenie, produkujemy co roku około 800 takich pojazdów – to samochody, które powstają na zamówienie, bo klient nie chce korzystać z rozwiązań z katalogu. Wszystkie modyfikacja są wykonywane ręcznie w naszym zakładzie, dlatego liczba samochodów jest ograniczona przez przepustowość manufaktury. Wszystkie modele Porsche mogą być modyfikowane przez Exclusive Manufaktur, a taki dział funkcjonuje przy każdej fabryce Porsche. Łącznie około 80 osób pracuje w kilku zakładach personalizujących samochody marki.

REKLAMA

Porsche Exclusive Manufaktur materiały prasowe
Porsche Exclusive Manufaktur

Jaki był najbardziej szalony projekt jaki wykonaliście w manufakturze?

Kiedyś stworzyliśmy na życzenie auto, które miało nietypowy lakier – było złote, ale w zależności od światła zmieniało barwę. Innym, bardzo nietypowym projektem był samochód, w którym każdą obręcz lakierowaliśmy na inny kolor, a najbardziej wymagające zadanie to chyba opracowanie tylnego skrzydła w nietypowym kształcie, zgodnie z pomysłem klienta – wiązało się to m.in. z pracą w tunelu aerodynamicznym. W niektórych przypadkach lista specjalnych życzeń klienta przekracza 100! Bardzo efektownym projektem był samochód, w którym bagażnik obszywaliśmy skórzaną tapicerką – wyglądał on jak pudełko na diamenty, a nie miejscu, gdzie chciałbyś wrzucić swoje walizki.

Na koniec najważniejsze pytanie – czy musicie odmawiać klientom, bo ich zwariowane konfiguracje nijak nie pasują do legendy i powagi marki Porsche?

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasi klienci mają bardzo dobry gust. Naprawdę nigdy nie musieliśmy odmówić usługi przez to, że konfiguracja była niestosowna lub zbyt zwariowana. Oczywiście zawsze możemy powiedzieć „nie”, na przykład, jeśli klient poprosi o zamontowanie na masce logotypu Mercedesa. Wtedy będziemy jednak namawiać klienta do wybrania innego, alternatywnego rozwiązania. A tak na poważnie, nie byliśmy dotąd w sytuacji, w której musieliśmy odmówić klientowi, bo każdy ma swój smak i swój pomysł na auto, ale zawsze mieści się to w akceptowanych ramach. Chociaż wielu z tych konfiguracji na pewno sam bym nie zaakceptował w swoim samochodzie, ale nie jest to oczywiście żadne kryterium.

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA