Porsche Taycan. Pierwsze zdjęcia wnętrza

Premiera Porsche Taycana zapowiedziana jest na 4 września. Producent podgrzewa póki co atmosferę publikacją kolejnych informacji. Tym razem są to zdjęcia wnętrza.

Porsche Taycan Materiały prasowe
Porsche Taycan

Porsche Taycan ma być bezpośrednim rywalem dla Tesli Model S i wiele wskazuje na to, że ma realne szanse na odebranie sporego grona klientów tej marce. Póki co skoncentrujmy się na pierwszych oficjalnych zdjęciach kabiny Taycana, które Porsche właśnie opublikowało.

Porsche Taycan – pięć ekranów

Patrząc na fotografię deski rozdzielczej Porsche Taycana od razu wiemy, że mamy do czynienia z nowoczesnym samochodem elektrycznym. Ale to nie koniec, bo zarówno tradycje marki, jak i niektóre elementy potwierdzają, że sportowy charakter będzie tu na pierwszym miejscu.

Na przykład kierownica – wzięta jest wprost z Porsche 911. Ma przyciski i pokrętła do obsługi najważniejszych funkcji, w tym do wyboru trybów jazdy. Ukłonem w kierunku klasyki jest też ustawienie zegarów, choć tu są one w pełni wyświetlane na wirtualnym kokpicie i mogą być konfigurowane na wiele sposobów.

Pozostając na chwilę przy ekranach, w Porsche Taycanie może ich być aż pięć. I nie mówimy tu o mikrowyświetlaczach pokazujących godzinę czy temperaturę. To pełnoprawne dotykowe ekrany, zapewniające dostęp do wszystkich funkcji samochodu. Przycisków właściwie tu nie ma – poza tym od świateł awaryjnych czy otwierania szyb.

Wyświetlacz wirtualnych zegarów jest technologicznym majstersztykiem. Jest zakrzywiony, ma aż 16,8 cala i pozbawiono go całkowicie zadaszenia chroniącego przed słońcem. Problem refleksów czy parowania powierzchni wyświetlacza rozwiązano z użyciem prawdziwego szkła, pokrytego powłoką polaryzacyjną i antyrefleksyjną, a dodatkowo zapobiegającą osiadaniu wilgoci. Jak to sprawdzi się w praktyce – przekonamy się podczas testów.

Zobacz także: Verva Street Racing 2019 - program i szczegóły

Porsche Taycan Materiały prasowe
Porsche Taycan

Wirtualny kokpit może pracować w jednym z czterech trybów wyświetlania – Classic, Map, Full Map oraz Pure. W tym pierwszym widok jest najbardziej zbliżony do tradycyjnych zegarów w stylu Porsche. Tryby Map i Full Map priorytetowo wyświetlają dane nawigacji. Z kolei tryb Pure, czyli „czysty”, podaje kierowcy tylko najpotrzebniejsze informacje – prędkość, znaki drogowe i wskazania nawigacji w postaci strzałki kierunku jazdy.

Porsche Taycan - ekran dla pasażera

Gdzie zatem cztery pozostałe ekrany? Idziemy w prawo i tam znajduje się centralny wyświetlacz o przekątnej 10,9 cala. Jest on umieszczony pod jedną dużą taflą szkła, ciągnącą się gładką powierzchnią aż do prawego nawiewu. Oprócz dotykowej obsługi najważniejszych funkcji, ustawieniami można sterować również głosowo, z użyciem komendy „Hej Porsche”. Jak w Mercedesie.

Teraz idziemy w dół. Pod nawiewami centralnymi znalazł się 8,4-calowy wyświetlacz haptyczny, dający dostęp do ustawień systemu klimatyzacji, ogrzewania i nawiewu, funkcji podgrzewania i wentylacji foteli, itp. Ekran ma też możliwość rozpoznawania pisma odręcznego, dla łatwego wprowadzania celu podróży.

Na tym ekranie pojawia się też informacja o poziomie naładowania baterii i zasięgu. Jak widać na oficjalnym zdjęciu, Taycan przy 75 proc. naładowania wskazuje zasięg na poziomie 286 kilometrów. Producent zapowiada, że maksymalny zasięg dochodzić ma nawet do 500 km. Tutaj tego nie widać, ale oczywiście nie wiemy, jak intensywnie wykorzystywano egzemplarz ze zdjęć.

Zobacz także: mocniejszy od Chirona - Bugatti Centodieci

Porsche Taycan Materiały prasowe
Porsche Taycan

Ile to już ekranów? Na razie trzy. Idźmy więc dalej. Zauważyliście już pewnie kolejny wyświetlacz, umieszczony przed pasażerem. Jest on wielkości tego drugiego, czyli ma niespełna 11 cali. Zapewnia on pasażerowi dostęp do telefonu, map czy multimediów. Jest opcjonalny.

No i wreszcie ostatni, piąty ekran, niewidoczny na zdjęciach, ale uwierzcie, że tam jest. O ile właściciel auta zdecyduje się na taką opcję. Umieszczony został na tunelu środkowym, między oparciami przednich foteli i jego zadaniem jest umożliwienie pasażerom tylnej kanapy dostępu do – opcjonalnej – czterostrefowej klimatyzacji. Ekran ma 5,9 cala i pozwala wyregulować temperaturę i moc nawiewu.

Ciekawostką w kabinie Taycana, oprócz bogatego wyposażenia i szerokiej listy opcji, jest wykorzystanie do produkcji dywaników materiału nazwanego Econyl. Jest to tworzywo uzyskane ze zużytych sieci rybackich. A to tylko jeden z wielu takich ekologicznych akcentów. Innym jest użycie liści drzewa oliwnego do barwienia ekologicznej skóry na fotelach i innych elementach wnętrza.

Porsche Taycan zostanie oficjalnie pokazany 4 września i wtedy też poznamy więcej szczegółów, a także dowiemy się jak wyglądają ostateczne i oficjalnie potwierdzone dane techniczne oraz osiągi pierwszego w pełni elektrycznego sportowego Porsche.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA