REKLAMA

Porsche i Audi wspólnie zbudują elektryczne samochody

Audi wraz z Porsche pracują nad stworzeniem wspólnej platformy dla samochodów elektrycznych obu marek. Jej nazwa to PPE.

Audi e-tron
Audi e-tron

Wspólne działania Porsche i Audi w zakresie elektrycznej motoryzacji rozpoczęła się dziesięć miesięcy temu. Teraz, obaj producenci pogłębiają współpracę nad rozwojem tej dziedziny. Jej rezultatem ma być pionierska architektura Premium Platform Electric (PPE) – Elektryczna Platforma Premium. Dzięki temu projektowi, zarówno Porsche jak i Audi, chcą w przyszłości razem wprowadzać samochody elektryczne na rynek.

Dzięki wspólnemu wykorzystywaniu potencjału rozwojowego, obie marki skuteczniej pracują nad elektryfikacją, cyfryzacją, autonomiczną jazdą oraz udoskonalaniem wydajnych napędów konwencjonalnych. Jak przyznaje prezes Porsche  Olivier Blume, koszty byłyby wyższe o 30 procent, gdyby producent musiał sam pracować nad elektryfikacją swoich modeli.

Z kolei Rupert Stadler, prezes Audi, mówi o platformie PPE jako "kluczowym projekcie przyszłości". Obie marki przykładają do tego ogromną wagę, co nie dziwi w dobie powszechnej elektryfikacji gamy modelowej.

REKLAMA

Wspólne przedsięwzięcie ma zaowocować stworzeniem trzech rodzin modelowych. W tym celu uruchomiono biura konstrukcyjne w Ingolstadt i Weissach. Dwa z trzech planowanych projektów pojazdów, z których każdy obejmuje modele obu producentów, są prowadzone przez Audi, a jeden przez Porsche.

Do prac włączyło się blisko 550 konstruktorów Audi i 300 inżynierów Porsche, a tendencja jest rosnąca. Konstruktorzy wymieniają się - dwa dni w tygodniu spędzają w partnerskim biurze konstrukcyjnym.

REKLAMA

Dzięki nowej architekturze, Audi i Porsche będą mogły optymalnie wykorzystywać zalety pojazdu o napędzie czysto elektrycznym – na przykład w zakresie wyposażenia, rozstawu osi czy przestrzeni. Równocześnie architektury są tak elastyczne, że w ramach jednej rodziny modelowej będą mogły powstawać pojazdy zarówno z niskim, jak i z wysokim zawieszeniem, czyli SUV-y i limuzyny.

Pierwsze modele zbudowane na platformie PPE planowane są na koniec 2021 roku. Wcześniej, w 2018 i 2019 roku, na rynku pojawią się seryjnie produkowane modele e-tron i Mission E – czyli pierwsze w pełni elektryczne pojazdy obu marek. 

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA