Porsche otwiera wyremontowany tor testowy Nardo

Tor testowy w Nardo pozwala na osiąganie bardzo wysokich prędkości. Został właśnie wyremontowany przez Porsche, do którego ten obiekt należy.

Tor testowy Nardo Materiały prasowe
Tor testowy Nardo
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 239 470 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tor testowy w Nardo został wybudowany w 1975 roku przez Fiata, a w roku 2012 został wykupiony przez Porsche. Ma kształt ogromnego okręgu, z odpowiednio nachyloną nawierzchnią, co pozwala rozpędzić się na kilku okrążeniach do prędkości maksymalnej, wynoszącej w przypadku testowanych tam aut nierzadko ponad 350 km/h.

REKLAMA

Jeszcze w 2007 roku właśnie w Nardo Niemcy rozpędzili Maybacha 57 w wersji Brabus, z 730-konnym silnikiem V12 pod maską, do prędkości 330,6 km/h. Wówczas tuner twierdził, że zbudował najszybszą luksusową limuzynę na świecie.

Z kolei w 2016 roku tor Nardo był świadkiem oficjalnej prezentacji potężnego Lamborghini Centenario, które woziło zaproszonych gości po torze, choć wtedy nie rozwijano tam prędkości maksymalnych. A ta w przypadku Centenario ma sięgać 350 km/h.

Tor Nardo Technical Center

Tor leży w północno-zachodnich Włoszech. Obwód kołowego toru Nardo mierzy 12,6 kilometra. Jak wiadomo, im większy obwód, tym mniejszy skręt kierownicą należy wykonywać, a to z kolei zmniejsza obciążenie opon i zawieszenia.

Szerokość jezdni to 16 metrów. Jej nachylenie jest tak dobrane, by samochody przy wysokich prędkościach mogły jechać z kołami skierowanymi prosto, wykorzystując prawa fizyki.

W 2018 roku Porsche zdecydowało o zamknięciu toru i przeprowadzeniu jego gruntownej renowacji. Teraz znów Nardo otwiera swoje bramy i czeka na pierwsze testy supersamochodów. Prawdopodobne jest, że jednym z pierwszych będzie elektryczne Porsche Taycan, szykowane do oficjalnej premiery.

Zobacz także: BMW M5 Touring z silnikiem V12 McLarena F1

REKLAMA

REKLAMA

Tor testowy Nardo Materiały prasowe
Tor testowy Nardo

Tor w Nardo – remont

Renowacja kultowego toru o długości 12,6 km i zarazem platformy do badania dynamiki samochodów w Centrum Technicznym Nardò w Apulii została oficjalnie zakończona. Ceremonia otwarcia zmodernizowanych torów ośrodka testowego, od 2012 r. prowadzonego przez Porsche Engineering Group GmbH, odbyła się kilka dni temu, w obecności władz lokalnych i regionalnych oraz przedstawicieli firmy.

Prace remontowe trwały siedem miesięcy, a łączna wartość przeprowadzonych inwestycji wyniosła 35 mln euro. Oprócz skomplikowanego wyasfaltowania renomowanego toru kołowego, zamontowano innowacyjny system balustrad, opracowany przez Porsche Engineering specjalnie na potrzeby testowania pojazdów przy wysokiej prędkości.

Prace obejmowały również całkowitą renowację platformy do badania dynamiki samochodów o powierzchni 106 tys. metrów kwadratowych.

Rozwój ośrodka testowego w Nardò nieustannie trwa. Już dziś na terenie ośrodka można testować aktualne i przyszłe trendy w rozwoju motoryzacji, np. szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych, najnowsze systemy wspomagania kierowcy oraz usługi łączności i autonomicznej jazdy.

Zobacz także: Lotus Evija - najmocniejszy hipersamochód świata

REKLAMA

Tor testowy Nardo Materiały prasowe
Tor testowy Nardo

Centrum Techniczne Nardò, z ponad 20 torami i obiektami zlokalizowanymi na powierzchni ponad 700 hektarów, wśród swoich klientów ma 90 firm motoryzacyjnych i zatrudnia obecnie ponad 150 osób.

Ośrodek z okrągłym torem, zbudowany w 1975 r., oferuje szerokie możliwości testowania i przeprowadzania prób pojazdów w każdej fazie rozwoju. Unikatowa na całym świecie okrągła pętla toru wysokiej prędkości o długości 12,6 km powstała z myślą o usprawnieniu procesów badań i rozwoju, umożliwiając testowanie pojazdów w ekstremalnych warunkach.

W całej swojej historii w Centrum Techniczne Nardò było miejscem znaczących testów, a szereg z nich zakończył się ustanowieniem nowych rekordów.

W przyszłości planowane są kolejne etapy rozbudowy i modernizacji ośrodka.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA