REKLAMA

Porsche zwiększa udziały w Rimac Automobili

W 2018 roku Porsche przejęło 10 proc. udziałów w chorwackiej marce Rimac. Później było to już 15 proc., a teraz właśnie poinformowano o kolejnym zwiększeniu wielkości udziałów – już do 24 proc.

Rimac C Two Materiały prasowe
Rimac C Two

Jak informuje Porsche, w miniony piątek Rada Nadzorcza Porsche AG zgodziła się na zwiększenie udziałów producenta w Rimac Automobili z 15 do 24 procent. Ta chorwacka firma, założona przez Mate Rimaca, opracowuje i produkuje komponenty do pojazdów elektrycznych, w tym wysokowydajne zespoły napędowe oraz systemy akumulatorów, ale również wytwarza supersportowe samochody z napędem elektrycznym.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jako inwestor, Porsche wspiera tę młodą, bo powstałą w 2009 roku, firmę z branży technologii i sportowych aut już od 2018 r. We wrześniu 2019 r. producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen zwiększył swoje udziały w Rimac Automobili do 15 proc. Ostatnie podwyższenie kapitału oznacza, że Porsche inwestuje w chorwacką firmę dodatkowe 70 mln euro. Oznacza to, że będzie miało 24 proc. udziałów, bez sprawowania kontroli nad przedsiębiorstwem.

– Cenimy Mate Rimaca i jego zespół jako ważnych partnerów, zwłaszcza jeśli chodzi o wspieranie nas w rozwoju komponentów. Rimac jest na dobrej drodze, aby stać się kluczowym dostawcą Porsche i innych producentów w segmencie zaawansowanych technologii. Porsche złożyło już firmie swoje pierwsze zamówienia na opracowanie wysoce innowacyjnych, seryjnych komponentów – powiedział Lutz Meschke, wiceprezes zarządu i członek zarządu Porsche AG ds. finansów oraz IT.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Mate Rimac, założyciel firmy, z zadowoleniem przyjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania Porsche. – Porsche okazuje nam wielkie wsparcie od 2018 r. Uważamy to za prawdziwy przywilej – że jedna z najsłynniejszych marek samochodów sportowych na świecie jest częścią Rimaca – powiedział.

Mate Rimac założył firmę nazwaną własnym nazwiskiem w 2009 r., w wieku zaledwie 21 lat. Od dawna miał już wtedy wizję supersportowego samochodu z napędem elektrycznym – wizję, która towarzyszyła mu jeszcze w czasie szkoły i studiów. Obecnie jego firma z siedzibą w Sveta Nedelja koło Zagrzebia zatrudnia prawie tysiąc osób. Rimac projektuje, opracowuje i produkuje elektryczne hipersamochody o mocy dochodzącej do 2000 KM i prędkości maksymalnej przekraczającej 400 km/h. Ponadto dostarcza rozwiązania techniczne oraz układy kilku znanym producentom aut elektrycznych.

Wśród nich wymienić trzeba słynną markę Pininfarina, gdzie owocem współpracy było zbudowanie modelu Pininfarina Battista. Później Rimac był także wsparciem dla Aston Martina przy budowie hipersamochodu Aston Martin Valkyrie. Nie możemy również zapomnieć, że w 2019 roku strategiczne partnerstwo z marką Rimac, warte aż 80 mln euro, ogłosił koncern Hyundai-Kia, a celem jest „rozwój zelektryfikowanych pojazdów o sportowych osiągach”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA