REKLAMA

Pościg policyjnego BMW za Mercedesem CLK63 AMG

Policjanci z grupy Speed w Krakowie przeprowadzili skuteczny pościg za kierowcą, który miał na swoim koncie wiele przewinień. Mamy nagranie.

Pościg policji za Mercedesem Materiały prasowe
Pościg policji za Mercedesem C63 AMG, źródło: policja.pl

Policyjny patrol grupy Speed z komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie, poruszający się nieoznakowanym BMW 330i xDrive, prowadził pościg na drogach powiatu krakowskiego za kierującym Mercedesem CLK 63 AMG, który nie zatrzymał się do kontroli.

Pomimo sporej przewagi mocy i trudnych warunków jazdy na mokrym asfalcie, samochód pirata drogowego został zatrzymany. Jak się okazało mężczyzna był poszukiwany do odbycia zaległej kary więzienia, ale to nie wszystkie jego przewiny. Miał on bowiem oprócz tego zakaz prowadzenia pojazdów i dodatkowo jechał na „lewych blachach”, samochodem niezarejestrowanym w kraju.

32-latek został zatrzymany i najbliższe tygodnie spędzi w areszcie. Teraz jeszcze odpowie za dwa przestępstwa, w tym ucieczkę przed policją, a także szereg popełnionych wykroczeń. Nagranie pościgu prezentujemy poniżej, ale zobaczcie teraz, jak w ogóle doszło do pościgu.

Zobacz także: niezwykły pojedynek - KITT kontra GMC Drużyny A

REKLAMA

REKLAMA

5 lat więzienia zamiast 46 dni

Początek pościgu i zarazem wpadka uciekającego przed wymiarem sprawiedliwości mężczyzny były prozaiczne. 21 listopada, w godzinach porannych, na krajowej "siódemce" w Libertowie pod Krakowem, patrol grupy Speed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, jadący nieoznakowanym BMW, zauważył kierowcę Mercedesa CLK 63 AMG, który popełnił wykroczenie drogowe.

Mężczyzna z pasa do skrętu w prawo pojechał na wprost, po czym zmieniając pas ruchu zmusił innego kierowcę do hamowania. Zauważył to patrol, który dał kierującemu sygnał do zatrzymania i wskazał miejsce kontroli. Kierowca Mercedesa zlekceważył jednak te polecenia.

Wówczas patrol wyprzedził go i wydał kolejne polecenie – podążania za radiowozem. Jednak gdy tylko radiowóz zjechał w kierunku miejsca kontroli, kierowca przyspieszył i rozpoczął ucieczkę. Miał do tego nieco lepsze narzędzie, w postaci 480-konnego Mercedesa-AMG, jednak policjanci nie dali się wywieść w pole.

Mimo stosowanych prób zmylenia stróżów prawa, ci w końcu dopadli uciekiniera, nie bez pomocy innego kierowcy, który zatrzymał swojego SUV-a, blokując tym samym dalszą drogę ucieczki Mercedesowi. A trzeba wspomnieć, że momentami pościg odbywał się z prędkością ponad 170 km/h na mokrej drodze dwupasmowej, a później również na bocznej drodze lokalnej, w terenie zabudowanym.

W trakcie ucieczki pirat popełnił szereg kolejnych wykroczeń, takich jak wyprzedzanie na skrzyżowaniu i kilkukrotne przekroczenie dozwolonej prędkości, stwarzając tym zachowaniem zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla innych uczestników. Pościg trwał od miejscowości Gaj do Mogilan, gdzie pojazd został zablokowany.

Kierującym okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu kazimierskiego. Sprawdzenie w policyjnej bazie danych wykazało, że mężczyzna miał już dwukrotnie nałożony zakaz prowadzenia pojazdów i był poszukiwany do odbycia kary aresztu do czterech spraw, w toku których zasądzono mu odbycie łącznie 46 dni odsiadki.

Jak tłumaczył, przyczyną jego zachowania i ucieczki był strach przed zakładem karnym. Co więcej, w trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem, czy zatrzymać się do kontroli. Nie wiemy jednak, co doradził mu adwokat.

Dodatkowo okazało się, że Mercedes, którym się poruszał, nie był zarejestrowany w Polsce i posiadał tablice rejestracyjne od innego samochodu. Pojazd został odholowany na parking strzeżony. 32-latek z kolei został zatrzymany i doprowadzony do aresztu śledczego, gdzie spędzi najbliższe tygodnie.

Teraz sprawą popełnionych wykroczeń i przestępstw przez pirata drogowego zajmą się policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych. Mężczyzna m.in. odpowie za kierowanie pomimo orzeczonego zakazu (art. 244 kodeksu karnego ) oraz za niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu do kontroli (178b kk), za do grozi mu do 5 lat więzienia.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA