Poważne problemy producentów aut przez brak chipów

Pandemia spowodowała poważne braki w dostawach podzespołów elektronicznych, co w konsekwencji zmusza producentów aut do wstrzymywania produkcji, a także wycofania niektórych elementów wyposażenia.

Peugeot 308 - zegary fot. materiały prasowe
Peugeot 308 - zegary

Na całym świecie brakuje chipów, na których opiera się przecież większość obecnie produkowanych elementów wyposażenia domu, urządzeń osobistych i wielu innych. Dzisiaj nie tylko telewizory są smart, ale elektroniką wypełnione są nawet pralki, lodówki, ekspresy do kawy czy odkurzacze. Nie mówiąc o smartfonach, smartwatchach, laptopach czy tabletach. Kiedy zaczyna brakować podstawowych podzespołów, pojawiają się problemy z rosnącymi cenami oraz po prostu brakami w asortymencie.

REKLAMA

Problem braków dostaw odczuwać zaczynają jednak nie tylko producenci elektroniki jako takiej – patrz problemy z dostawami konsol do gier, jak Playstation 5. Na krzemowych podzespołach oparte są dziś przecież samochody, które do poprawnego działania systemów bezpieczeństwa i komfortu, ale i podstawowych funkcji komputerów pokładowych, po prostu potrzebują chipów.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Z tego powodu produkcję ograniczają lub wstrzymują kolejni producenci samochodów. Dotknęło to już choćby Forda czy koncern Fiat-Chrysler, obecnie Stellantis. Teraz słyszymy o kłopotach fabryk Jaguara-Land Rovera. Ale nie tylko, bo problemy ma w tej kwestii każdy producent.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że Peugeot zdecydował się zrezygnować z ekranów na rzecz tradycyjnych zegarów w modelu 308, który schodzi powoli z rynku w obliczu niedawnej prezentacji następcy. Chętni klienci mają otrzymać po 400 euro zniżki w związku z zastąpieniem wirtualnych zegarów analogowymi. A za Peugeotem pójść mogą kolejni i okaże się, że powrót do klasycznych rozwiązań uratuje choć w części sytuację.

Zamiast tak:

Peugeot 308 - zegaryfot. materiały prasowe
Peugeot 308 - zegary

Znów będzie tak:

Peugeot 308 - zegaryfot. materiały prasowe
Peugeot 308 - zegary

Skąd wzięły się w ogóle tak duże problemy z chipami? Powodów jest więcej niż jeden. Podstawowym wydaje się efekt pandemii, a więc pracy oraz nauki zdalnej, które zmusiły pracowników i rodziców do odnowienia domowego sprzętu, by umożliwiał płynne działanie i pracę oraz naukę. Ale to także zamknięcie w domach, które skłania ludzi do zakupu nowych systemów rozrywki, jak konsole do gier i tym podobne. Często wymieniamy też na nowe inne elektroniczne urządzenia, jak choćby smartfony czy smartwatche.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Na to nałożyło się jednak sporo innych czynników, w tym polityka na linii USA-Chiny, czynniki pogodowe – susza w Tajwanie, śnieżyce w Teksasie, pożary fabryk np. w Japonii, czy inne biznesowe zagrywki między gigantami. Póki co musimy niestety liczyć się z ograniczoną dostępnością wielu urządzeń, w tym też samochodów, a to oznacza wzrosty cen. Eksperci mówią, że poprawę zauważyć można będzie dopiero za rok, a nawet dwa.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA