REKLAMA

Praetorian – nowy radiowóz polskiej policji

Praetorian to prototyp pojazdu patrolowo-interwencyjnego, który ma służyć polskiej policji. Ruszają jego testy.

Praetorian - nowy radiowóz policji Materiały prasowe
Praetorian - nowy radiowóz policji, fot. policja.pl

Z zewnątrz Praetorian, bo tak nazywa się prototypowy radiowóz polskiej policji, wygląda jak zwykły Ford Transit przerobiony na potrzeby policji. Ale w rzeczywistości jest uszytym na miarę pojazdem, który zapewni funkcjonariuszom najwyższy możliwy komfort pracy.

Czym jest Praetorian?

Praetorian to prototyp, który już za parę dni wyjedzie na drogi Poznania, gdzie w ramach testów używany będzie do patrolowania miasta oraz do udziału w interwencjach, obstawie wydarzeń masowych, itp.

Samochód powstał jako efekt współpracy policjantów i naukowców, którzy mieli skroić go na miarę potrzeb funkcjonariuszy. W trakcie prac projektowych opracowano aż 20 autorskich rozwiązań, ułatwiających korzystanie z radiowozu, a także szybkie przekwalifikowanie go z pojazdu patrolowego w maszynę do działań interwencyjnych.

Prototyp pojazdu stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów:

  • Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator),
  • Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy),
  • Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy).

W toku prac stworzonych zostało ponad 20 autorskich rozwiązań, zarówno w środku, jak i na zewnątrz pojazdu. Zasadniczym celem prac policjantów i naukowców nad pojazdem było zapewnienie jego wielofunkcyjności.

Zobacz także: policyjna grupa "Speed" do walki z piratami

REKLAMA

REKLAMA

Praetorian - nowy radiowóz policji Materiały prasowe
Praetorian - nowy radiowóz policji, fot. policja.pl

Praetorian - uniwersalny radiowóz

Uniwersalny charakter radiowozu osiągnięto dzięki pełnej konfigurowalności wnętrza. W wersji patrolowej pojazdem poruszać się może co najmniej dwoje funkcjonariuszy, w drugiej strefie stolik i fotele ustawione są tak, by zapewnić jak największą wygodę osobom, z którymi prowadzone są czynności. W trzeciej strefie zainstalowana jest klatka pozwalająca na przewóz zatrzymanego.

W wersji wypadowej, przewożącej pododdział policji na mecz, koncert czy inną imprezę masową, ten sam pojazd pomieści aż ośmiu funkcjonariuszy z pełnym wyposażeniem. W drugiej strefie znajduje się wówczas sześć foteli z centralnie ustawionym stolikiem, a w trzeciej strefie zamiast klatki zainstalowany jest stelaż, mieszczący zestawy i tarcze ochronne.

Dla wygody funkcjonariuszy, pod każdym fotelem znajduje się pojemnik na kask oraz rzeczy osobiste, a na ścianach pojazdu zainstalowano liczne gniazda do ładowania urządzeń przenośnych.

Z zewnątrz Praetorian wyróżnia się pasem przednim ze specjalnym orurowaniem, które umożliwia przepchnięcie bądź staranowanie innego pojazdu lub przeszkody, gdy zajdzie taka konieczność. Na boku pojazdu widnieje jego numer – 007. Czy to przypadek, że użyto numeru najsłynniejszego filmowego agenta Jamesa Bonda?

Zobacz także: zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

REKLAMA

Praetorian - nowy radiowóz policji Materiały prasowe
Praetorian - nowy radiowóz policji, fot. policja.pl

Praetorian – uniwersalny i oszczędny

Praetorian ma jeszcze jedną, istotną cechę. Otóż w założeniu jego twórców, poprzez sposób zaprojektowania wnętrza, radiowóz zapewniać ma funkcjonariuszom duży komfort pracy, nawet podczas wielogodzinnej służby.

Co więcej, użyte rozwiązania i łatwość przekształcenia funkcji pojazdu oznaczać ma z kolei oszczędności, gdyż jeden pojazd wykorzystywany może być do wielu zadań. Opracowane dwa warianty wnętrza to jeszcze nie wszystko, bo jest ono na tyle konfigurowalne i modułowe, że daje o wiele większe możliwości jego przystosowania do zadań.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA