Prawo jazdy i dowód rejestracyjny w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wdrożeniem mDokumentów, testując m.in. mobilny dowód osobisty. Jesienią będą to również dokumenty kierowcy i pojazdu, a potem kolejne.

Kontrola drogowa materiały prasowe
Kontrola drogowa

Ile razy zdarzyło ci się zapomnieć ze sobą dokumentów? Kiedy zatrzyma cię policja, za brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC zapłacisz mandat - po 50 zł za każdy dokument. To nic, że wszystko to znajduje się w bazach, do których policja ma dostęp. Płacimy i już. To ma się jednak zmienić.

REKLAMA

A zmieni się nie za sprawą wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów, a czegoś zgoła innego. Ministerstwo Cyfryzacji planuje wdrożyć mDokumenty. Chodzi o możliwość zidentyfikowania tożsamości danej osoby, a w przypadku kierowców także tego, czy ma uprawnienia, czy wykupił OC, a samochód nie jest kradziony i ma ważny przegląd. Nie trzeba już będzie wozić wszystkiego ze sobą.

W maju ruszył pilotaż elektronicznej wersji dowodu osobistego, w ramach programu mDokumenty. Z usługi można korzystać w czterech miejscowościach - Koszalinie, Łodzi, Ełku i Nowym Wiśniczu koło Bochni. Pilotaż potrwa wiele miesięcy, ponieważ - jak wyjaśnia ministerstwo - trzeba sprawdzić, jak mobilny dowód funkcjonuje zarówno w urzędach, jak i w przypadku wylegitymowania przez policję.

Jak podaje ministerstwo, do końca roku ma się pojawić możliwość posługiwania się elektroniczną wersją nie tylko dowodu osobistego, ale też prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia zawarcia polisy OC. W dalszej kolejności będą to również m.in. karta studencka, emeryta i rencisty, karta dużej rodziny, itp.

Jak to działa? Rejestrując się w usłudze, podasz numer telefonu. W razie konieczności, na przykład w czasie kontroli, podasz policjantowi podstawowe dane - imię, nazwisko i PESEL. Funkcjonariusz skorzysta z platformy dostępnej dla niego w radiowozie i poprosi cię o tymczasowy kod dostępu, który przyjdzie do ciebie SMS-em. Jak w banku w przypadku dokonywania przelewów.

Co w razie rozładowania baterii lub braku zasięgu sieci? Jest na to sposób, bo policjant może skontaktować się z komendą lub użyć innej drogi uzyskania tych danych.

REKLAMA