REKLAMA

Prawo jazdy kategorii B – nowe uprawnienia

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, wprowadzająca nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy, ma już podpis prezydenta.

Harley-Davidson Freewheeler 2019 Materiały prasowe
Harley-Davidson Freewheeler 2019, fot. Harley-Davidson

Rozszerzenie uprawnień dla kierowców z prawem jazdy kategorii B jest coraz bliżej. Nowa ustawa przeszła kolejny etap legislacyjny – podpisał ją już prezydent. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia, o czym będziemy informować.

Zmiana ustawy sprawi, że kierowcy z prawem jazdy kategorii B będą mogli prowadzić również trójkołowe motocykle. Dotychczas kategoria B uprawniała do jazdy:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg);
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm sześc., mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Wcześniej ustawa przeszła jednogłośnie w sejmowym głosowaniu, zdobywając głosy wszystkich obecnych posłów. Nikt nie był przeciwny i nikt się nie wstrzymał. Dalej nowe zasady przeszły przez kolejny etap – Senackiej Komisji Infrastruktury, która zarekomendowała przyjęcie ustawy, bez wprowadzania do niej poprawek.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników już w 2019?

W myśl nowych przepisów, prowadzenie trójkołowego motocykla z prawem jazdy kategorii B będzie możliwe pod pewnymi warunkami. Kierowca musi posiadać te uprawnienia od co najmniej trzech lat, czyli podobnie, jak w przypadku prowadzenia lekkich jednośladów do 125 cm sześc. pojemności skokowej.

REKLAMA

REKLAMA

Przypomnijmy w tym miejscu, że posiadając prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, w myśl zmian dokonanych w połowie 2014 roku, kierowcy mogą prowadzić jednoślady z silnikiem do 125 cm sześc. pojemności skokowej, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg.

Nowe zasady, które dotyczą motocykli trójkołowych, mają z założenia ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które nie mogą przystąpić do egzaminu na „motocyklowe” prawo jazdy kategorii A. Według informacji, jakie podał wiceszef ministerstwa infrastruktury Marek Chodkiewicz, obecnie około 600 osób chce skorzystać z takiej możliwości, a będzie ich na pewno więcej.

Obecnie, zgodnie z art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, do pojazdów samochodowych zalicza się także motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności większej niż 50 cm sześc., dwukołowy lub z bocznym wózkiem, a także pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Zobacz także: pełna lista kandydatów do Car of the Year 2019

REKLAMA

Obowiązujące przepisy pozwalają kierować trójkołowymi motocyklami kierowcom z prawem jazdy kategorii A, mającym ponad 21 lat. Z kolei posiadacze uprawnień dla kategorii A1 i A2 mogą prowadzić motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW.

Pozytywnie na ten temat wypowiadają się środowiska zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych. W ich mniemaniu są to zmiany na lepsze, bo zwiększą mobilność kierowców, którzy dotknięci są kalectwem.

Z kolei politycy podnoszą argument o pozytywnym wpływie tych przepisów na gospodarkę, w związku ze zwiększeniem sprzedaży trójkołowych motocykli. Obecnie ich sprzedaż jest w Polsce marginalna.

Skala tematu trójkołowców nie jest na razie w Polsce znacząca, bo według informacji Ministerstwa Infrastruktury, w tej chwili w kraju, na blisko 1,4 zarejestrowanych motocykli jest zaledwie około 600 „trajek”. Przepisy, które wejdą w życie, mogą ten stan rzeczy znacząco zmienić.

Zobacz także: Szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA