Prawo jazdy możesz stracić też przez fotoradar

Kto myślał, że zdjęcie zrobione przez fotoradar, na którym dozwolona prędkość jest wyższa o ponad 50 km/h nie uprawnia organów ścigania do zabrania prawa jazdy jest niestety w błędzie. Zdjęcie z fotoradaru też może być powodem odbioru uprawnień.

O nowym przepisach już pisaliśmy wczoraj, w dniu ich wejścia w życie. Od tego czasu uprawnienia straciło już ponad 120 osób, a ich liczba ciągle rośnie. Warto uświadomić sobie, że nie tylko podczas kontroli drogowej możemy stracić prawo jazdy. Zdjęcie wykonane przez fotoradar także może być przyczyną do odebrania uprawnień.

Różnica polega na tym, że w takiej sytuacji nie jesteśmy świadomi swojego wykroczenia aż do momentu otrzymania zdjęcia. Oczywiście można nie przyjąć mandatu lub "zrzucić" winę na drugą osobę, jeśli właściciel pojazdu nie był równocześnie kierującym.

Kierowca może także odmówić przyjęcia mandatu, tak jak to miało miejsce wcześniej. Wówczas sprawa kierowana jest do sądu i jeśli ten udowodni winę kierowcy musi zapłacić dodatkowo 100 zł opłat administracyjnych. Jeśli kierowca okaże się niewinny wtedy opłaty ponosi skarb państwa.

REKLAMA