REKLAMA

Prawo jazdy w smartfonie jednak z poślizgiem

Prawo jazdy ma być niebawem dostępne w aplikacji mObywatel. Oznacza to koniec obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Prace nad wprowadzeniem wirtualnego dokumentu prawa jazdy, w ramach aplikacji mObywatel, miały zostać przyspieszone. Jak zapewniał Ministerstwo Cyfryzacji, wdrożenie prawa jazdy na smartfony miało szansę wejść w życie już od 1 stycznia 2020 roku, czyli za niewiele ponad trzy miesiące.

Pierwotnie mówiono o pierwszym kwartale 2020 roku, jednak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister cyfryzacji poinformował, że teraz kwestia wdrożenia nie jest już problemem technologicznym, bo odpowiednie rozwiązania są już gotowe, natomiast chodzi obecnie o odpowiednie przepisy prawne i cały proces legislacyjny.

Pojawia się jednak pewien problem. Otóż żeby terminy zapowiadane przez Ministerstwo Cyfryzacji zostały dochowane, ustawa powinna być przyjęta we wrześniu i potem trafić do parlamentu, a następnie być ogłoszona przez ministra cyfryzacji. Tak zdradził w rozmowie z RMF FM podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dodał on, że jego resort planuje przygotowanie odpowiednich przepisów jeszcze przed końcem tej kadencji parlamentu.

Na czym więc polega problem? Otóż kilka dni temu rząd postanowił zawiesić działanie Sejmu na czas kampanii wyborczej i zebrać się dopiero po wyborach, czyli w okolicach połowy października. A wtedy kwestie związane z aplikacją mObywatel nie będą z pewnością priorytetowe. Możemy się więc spodziewać, że zapowiadane już na 1 stycznia wirtualne prawo jazdy będzie jednak nieco opóźnione.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zobacz wszystkie premiery

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mPojazd – OC i dowód rejestracyjny w smartfonie

Przypomnijmy, że w maju weszło w życie inne, długo zapowiadane ułatwienie dla kierowców. Wprowadzana stopniowo od dłuższego czasu aplikacja mObywatel została wówczas rozszerzona o kolejną usługę dla kierowców – mPojazd. Zawiera ona w sobie dane z dowodu rejestracyjnego samochodu, dane z karty pojazdu oraz informacje o aktualnej polisie OC.

Z usługi mPojazd korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motocykli, skuterów itp.

Mówiąc prościej – chodzi o osoby, które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Co ważne, w usłudze mPojazd nie ma informacji o samochodach firmowych, autach wypożyczonych, czy też pojazdach leasingowanych.

- Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Zobacz także: czasowa rejestracja aut już działa

REKLAMA

Aplikacja mPojazd – co to jest?

Usługa mPojazd, oferowana przez aplikację mObywatel, pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu. Mowa tu m.in. o:

 • nazwie ubezpieczenia,
 • serii i numerze polisy,
 • okresie ubezpieczenia,
 • wariancie ubezpieczenia.

Dużym udogodnieniem usługi mPojazd jest funkcja, która na 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC pokaże komunikat z przypomnieniem o konieczności jego przedłużenia.

W usłudze mPojazd znaleźć można ponadto dane pojazdu:

 • markę,
 • model,
 • rok produkcji,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • termin badania technicznego.

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku polisy OC, na 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Aplikacja mPojazd - wymagania

Usługa mPojazd dostępna w ramach aplikacji mObywatel dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android, od wersji 6.0 wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony Apple z systemem operacyjnym iOS.

Usługi cyfrowe dla kierowców – przegląd

Usługa mObywatel i planowane elektroniczne prawo jazdy to nie wszystkie usługi, jakie przygotowało dla kierowców Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.gov.pl mogą już od dłuższego czasu:

 • sprawdzić stan konta z punktami karnymi,
 • przeglądać historię swojego pojazdu,
 • pobrać dane swojego pojazdu,
 • sprawdzić czy autokar jest bezpieczny.

Aplikacja mObywatel na telefony z Androidem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatelmObywatel

Aplikacja mObywatel na telefony z iOS-em: https://itunes.apple.com/pl/app/mobywatel/id1339613469?l=pl

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA