Prema ORLEN Team na podium 24h Le Mans. Historyczny wynik

Robert Kubica z zespołem Prema ORLEN Team zajęli drugie miejsce w legendarnym wyścigu 24h Le Mans. To historyczny sukces polskiego kierowcy i jedno z największych osiągnięć w polskich sportach motorowych.

Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022 fot. materiały prasowe/Prema ORLEN Team
Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022

Fantastycznym wynikiem dla ekipy Prema ORLEN Team zakończył się morderczy wyścig 24h Le Mans. Zespół, którego niewątpliwą gwiazdą i najmocniejszym punktem jest Robert Kubica, zajął drugie miejsce w klasie LMP2 i szóste w klasyfikacji generalnej, pokonując po drodze wiele trudności, w tym kłopoty z chłodzeniem silnika czy stratę spowodowaną przebiciem opony. Mając w pamięci zeszłoroczny gorzki finał, kibice wstrzymywali oddech do ostatniej chwili. Rok temu ekipa Orlen Team WRT, w której startował Robert Kubica, stracił niemal pewne zwycięstwo dosłownie na ostatnim okrążeniu, po niemal 24 godzinach mistrzowskiej jazdy.

Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022fot. materiały prasowe/Prema ORLEN Team
Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022

Czy zapowiadany przez Kubicę rewanż za 2021 rok można uznać za udany? Z całą pewnością tak, bo to absolutnie historyczne osiągnięcie i wspierany przez ORLEN zespół na stałe zapisał się w historii tego wyścigu. A co na to sam Robert Kubica? Dla tego niezwykle ambitnego kierowcy zawsze liczy się tylko wygrana i jak przyznał na mecie, z drugiego miejsca owszem, jest zadowolony, bo „lepsze to niż nic”, ale jechał z nadzieją na zwycięstwo. Co więcej, gdyby nie problemy techniczne, z którymi borykali się przez 14 godzin wyścigu, według kierowcy Prema ORLEN Team byłaby szansa na wygraną. Może zatem za rok? Choć sam Kubica, w typowym dla siebie stylu, nie mówi o powrocie na kolejną edycję tego wyścigu, to jednak magia 24h Le Mans oraz chęć stanięcia na najwyższym stopniu podium z pewnością będą kusić do powrotu.

Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022fot. materiały prasowe/Prema ORLEN Team
Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022

Drugie miejsce to jednak kapitalny wynik, jeden z absolutnie najlepszych w całej historii polskich sportów motorowych. Większość tychże rezultatów, co warto podkreślić, osiągnął Robert Kubica właśnie. A mowa o pierwszym wygranym przez Polaka wyścigu Formuły 1 i w ogóle o pierwszym Polaku w F1, to także pierwszy Polak wygrywający odcinki specjalne w mistrzostwach WRC oraz pierwszy i jedyny rajdowy mistrz świata WRC2. Sukcesy można by dalej wyliczać – Robert stanął także na podium w serii DTM – ale wróćmy do 24h Le Mans.

Mistrzowski start, jazda i meta Kubicy

Już na starcie wyścigu 24h Le Mans Robert Kubica pokazał swój wyścigowy kunszt, przebijając się na pierwszych zakrętach z piątej pozycji startowej w klasie LMP2 na czoło tej kategorii. Co więcej, w ferworze walki kierowca ekipy Prema ORLEN Team wyprzedził i utrzymywał za sobą nawet kierowcę zespołu Alpine, startującego przecież w znacznie szybszej kategorii Hypercar. Późniejsza zmiana strategii dała po pitstopach drugą pozycję w klasie i na takim miejscu Robert przekazał stery koledze z zespołu. Polak wrócił także na ostatni stint przed metą, pokazując niezwykle szybką, ale przy tym rozważną jazdę, a spośród trzech kierowców Premy ORLEN Team wykręcił najwięcej kółek, notując najlepszy czas okrążenia.

Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022fot. materiały prasowe/Prema ORLEN Team
Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022

W trakcie wyścigu nie brakowało trudnych chwil, jak przebita opona, która kosztowała zespół spadek aż na ósmą pozycję, jednakże dobra jazda i ogromna wola walki pozwoliła odrobić straty. Pod koniec wyścigu Prema ORLEN Team dzielnie walczyła o utrzymanie drugiego miejsca w klasie, podejmując wysiłek odrabiania strat do lidera. Ten był jednak poza zasięgiem. Drugie miejsce, podium w wyścigu 24h Le Mans, to jednakże rezultat, który jeszcze w sobotę zespół z pewnością brałby w ciemno. Szczególnie, że w tym roku konkurencja w klasie LMP2 była wyjątkowo duża i mocna. Ekipa, której wsparcia udziela ORLEN, nie popełniała kosztownych błędów i minimalizowała straty, a jak się okazało, Prema ORLEN Team spędziła też najmniej czasu na pitstopach spośród klasowych rywali.

W całym wyścigu zwyciężyła ekipa Toyoty z numerem 8, przed siostrzaną Toyotą z numerem 7 i bolidem zespołu Glickenhaus z numerem 709.

Prema ORLEN Team awansuje w klasyfikacji generalnej mistrzostw FIA WEC

Wysokie miejsce na mecie zespołu Prema ORLEN Team pozwoliło ekipie awansować w klasyfikacji generalnej długodystansowych mistrzostw FIA WEC na trzecie miejsce i wrócić do walki o najwyższe laury na koniec sezonu.

Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022fot. materiały prasowe/Prema ORLEN Team
Prema ORLEN Team w Le Mans 24h 2022

ORLEN z mocnym akcentem w Rajdzie Polski

Warto na koniec wspomnieć, że był to niezwykle udany weekend dla ekip wspieranych przez ORLEN, bo w zakończonym już ORLEN 58. Rajdzie Polski, będącym jedną z eliminacji rajdowych mistrzostw Europy, zwycięstwo odnotował Polak, zawodnik ORLEN Team, Miko Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem. To pierwsze od dziewięciu lat zwycięstwo Polaków w Rajdzie Polski.