REKLAMA

Pierwszeństwo dla pieszych. Premier potwierdza zmiany w przepisach

Zaledwie miesiąc temu premier zasygnalizował plan wprowadzenia istotnych zmian w przepisach ruchu drogowego. Dziś natomiast znamy więcej szczegółów i kolejne plany.

Kierowca i piesi Shutterstock
Kierowca, fot. Shutterstock

Podczas niedawnego posiedzenia rządu, premier Morawiecki przedstawił program, z którego wynika co najmniej kilka ważnych zmian w przepisach ruchu drogowego.

REKLAMA

Z tych najistotniejszych zapowiadanych przez szefa rządu nowości wymienić trzeba między innymi:

  • umożliwienie jazdy buspasami dla kierowców aut osobowych z przynajmniej trzema pasażerami,
  • zaostrzenie polityki karania pijanych kierowców,
  • pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem.

W swoim expose premier Mateusz Morawiecki zapowiadał plany na kolejną kadencję swojego rządu. Jak mówił, większość Polaków czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu, ale jako wyjątek wskazał bezpieczeństwo na drogach.

- Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają wypadki śmiertelne i cierpienie tysięcy rodzin – mówił premier, zapowiadając że bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z priorytetów jego rządu w obecnej, nowej kadencji.

Szczegóły planowanych zmian w przepisach ruchu drogowego

W miniona niedzielę, na błoniach Stadionu Narodowego, odbyła się impreza #DobryKierowca, pod patronatem PKN Orlen, z udziałem przedstawicieli władz, policji oraz kierowców rajdowych należących do Orlen Team.

Podczas tego wydarzenia, poświęconemu bezpieczeństwu na drogach oraz wprowadzonym niedawno przepisom dotyczącym jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia, premier Morawiecki odniósł się do swoich wcześniejszych zapowiedzi, jednocześnie dodając kilka nowych propozycji zmian i zaostrzenia przepisów.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

REKLAMA

REKLAMA

Jak mówił premier, jego rząd wprowadzi:

  • pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy,
  • ograniczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanych do 50 km/h również w nocy (obecnie w godzinach 23.00 a 5.00 można jechać 60 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej),
  • możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym (obecnie ten przepis dotyczy terenu zabudowanego)

- Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej – powiedział premier Morawiecki, dodając, że „ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na polskich drogach. I jest to liczba w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów jedna z najwyższych w Europie".

Zmiany zapowiadane w niedzielę mają wejść w życie „w bardzo krótkim tempie”. Chodzi o wspomniane wyżej ograniczenia - pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę, jak i wdrożenie zasady, że w sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, również będzie można odebrać prawo jazdy.

Co więcej, premier zapowiedział powołanie kolejnego w ostatnich latach i miesiącach funduszu, który ma pozwolić na inwestycje w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak bezpieczne przejścia dla pieszych, ronda oraz spowalniacze ruchu.

Zobacz także: niezwykły pojedynek - KITT kontra GMC Drużyny A

REKLAMA

Pijani kierowcy surowiej karani

Przypomnijmy na koniec, że w swoim wystąpieniu sprzed miesiąca, premier sugerował kolejne zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu.

- Przyzwolenie społeczne na jazdę po spożyciu skończyło się już, ale wciąż słyszymy o tragediach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców – argumentował.

Jest coś jeszcze, bo jak mówił premier, „dziś za piratów drogowych słono płacimy, w najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem, w najlepszych przypadkach - wyższymi stawkami ubezpieczenia OC. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów" – zapowiedział szef rządu.

Z rodziną po buspasie

Na koniec jeszcze jedna zapowiedź Morawieckiego. Otóż w expose poinformował on o założeniach, mających ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście z rodziną. Ma w tym pomóc wprowadzenie możliwości korzystania z buspasów, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA