Jazda buspasem - premier zapowiada duże zmiany w przepisach

Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu, premier Morawiecki przedstawił program, z którego wynika m.in. sporo ważnych zmian w przepisach ruchu drogowego.

Kierowca i piesi Shutterstock
Kierowca, fot. Shutterstock

Dopiero co pisaliśmy o wprowadzonych niedawno nowych zasadach przeprowadzania kontroli kierowców na drogach. Od 7 listopada w życie weszły nowe i odświeżone zasady przeprowadzania kontroli ruchu drogowego. Warto wiedzieć, za co grozi mandat.

REKLAMA

To nie wszystko. Znamy już bowiem dokładną datę wprowadzenia obowiązku tworzenia korytarza życia oraz obowiązku jazdy na suwak. Te przepisy wchodzą w życie już w grudniu. Tymczasem premier w swoim expose zapowiada kolejne rewolucyjne zmiany.

Z najistotniejszych nowości, o których mówił premier, wymienić trzeba między innymi umożliwienie jazdy buspasami dla kierowców aut osobowych z przynajmniej trzema pasażerami, zaostrzenie polityki karania pijanych kierowców czy budzący najwięcej kontrowersji plan zakładający pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem.

W swoim expose we wtorek Mateusz Morawiecki zapowiadał plany na kolejną kadencję swojego rządu. Jak mówił, większość Polaków czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu, ale jako wyjątek wskazał bezpieczeństwo na drogach.

- Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają wypadki śmiertelne i cierpienie tysięcy rodzin – mówił premier, zapowiadając że bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z priorytetów jego rządu w obecnej, nowej kadencji.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

REKLAMA

Piesi z pierwszeństwem

Jak wspomnieliśmy, najwięcej kontrowersji budzi jak na razie plan zakładający wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na pasy. Co na ten temat powiedział premier, oprócz przekonywania opinii publicznej o tym, że badania pokazują, iż piesi w większości zachowują się na przejściach roztropnie.

- Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach (...) Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Nie może być tak, że sądy obarczają winą za wypadek starszą, prawie 80-letnią panią, z ograniczoną ruchomością, bo wtargnęła na pasy – powiedział premier Morawiecki.

Pijani kierowcy surowiej karani

W swoim wystąpieniu premier przyznał, że największym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest jazda pod wpływem alkoholu. Jak powiedział premier, polityka karania pijanych kierowców ma być zaostrzona.

- Przyzwolenie społeczne na jazdę po spożyciu skończyło się już, ale wciąż słyszymy o tragediach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców – argumentował.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

Przypomnijmy, że już teraz kary dla pijanych kierowców są dość surowe, co niestety nie przekłada się na widoczne obniżanie liczby nietrzeźwych, powodujących wypadki lub po prostu wyłapywanych podczas rutynowych kontroli.

Jest coś jeszcze, bo jak mówił premier, „dziś za piratów drogowych słono płacimy, w najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem, w najlepszych przypadkach - wyższymi stawkami ubezpieczenia OC. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów" – zapowiedział szef rządu.

Z rodziną po buspasie

Na koniec jeszcze jedna zapowiedź Morawieckiego. Otóż w expose poinformował on o założeniach, mających ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście z rodziną. Ma w tym pomóc wprowadzenie możliwości korzystania z buspasów, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby.

To wszystko są na razie zapowiedzi, bez konkretów. Na te przyjdzie jeszcze czas i będziemy was na bieżąco informować o dalszych etapach.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA