Premiera trzeciej generacji BMW X3

BMW zaprezentowało model X3 trzeciej generacji. Bawarski SUV jest większy od poprzednika i lepszy od niego pod każdym względem.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 213 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nowa generacja BMW X3 jest wersją o kodowym oznaczeniu G01. To już trzecia odsłona hitu niemieckiej marki, który od 2003 roku znalazł już ponad 1,5 mln nabywców. Po raz pierwszy, przy okazji prezentacji modelu, pokazano jego rasową wersję sygnowaną literą "M" - M40i.

REKLAMA

BMW X3 trzeciej generacji ma 4,71 metra długości. Jest zatem o około 5 cm dłuższe, 1 cm szersze i niemal tak samo wysokie jak poprzednik. O 5,4 cm zwiększył się rozstaw osi. Jak wpłynęło to na komfort? Producent zapewnia, że miejsca jest więcej, choć bagażnik jest na tym samym poziomie - 550 litrów lub 1600 litrów po złożeniu oparć kanapy.

Z zewnątrz nowe BMW X3 przypomina zarówno mniejszego X1, jak i większe X5. Oprócz możliwości pomylenia go z jednym z nich, nikt nie będzie mieć wątpliwości, że to BMW serii X. Wyróżnia się potężnymi wlotami powietrza, które dodatkowo umożliwiają zmniejszenie dostępu powietrza, w zależności od stopnia nagrzania silnika czy stylu jazdy.

W środku znajdzie się to, co spotkamy w innych nowych modelach BMW, a więc cyfrowy wyświetlacz w miejsce analogowych zegarów i drugi wyświetlacz pośrodku deski rozdzielczej. W wyposażeniu znajdzie się m.in. kluczyk Display Key, umożliwiający zdalną kontrolę podstawowych parametrów auta, jak zasięg, poziom paliwa, sterowanie klimatyzacją czy ogrzewaniem postojowym.

W porównaniu do poprzedniej generacji, nowe X3 zostało odchudzone o 55 kg, w porównaniu do odpowiedniej wersji. Nie pozostaje to bez znaczenia, jeśli chodzi o prowadzenie, osiągi czy zużycie paliwa.

Pod maskę nowego X3 trafią 2-litrowe motory benzynowe o mocy 184 KM lub 252 KM lub jeden z dwóch turbodiesli - 2-litrowy o mocy 190 KM lub 3-litrowy o mocy 265 KM. W standardzie europejskiej oferty znajdzie się napęd xDrive na cztery koła i automatyczna 8-biegowa przekładnia.

Zjazd z utwardzonej drogi ma być dla BMW X3 błahostką, za sprawą 20,4-centymetrowego prześwitu i głębokości brodzenia dochodzącej do pół metra. Mało kto będzie się jednak zapuszczał tym autem w teren.

Wspomnieliśmy o wersji M40i. Do jej napędu posłuży 3-litrowy silnik benzynowy o sześciu cylindrach, którego moc 360 KM pozwoli na sprint do "setki" w niespełna 5 sekund. A dokładnie 4,8 sekundy. Oczywiście, wersja ta odróżniać się będzie od "zwykłej" m.in. 20-calowymi felgami, wzmocnionym układem hamulcowym, sportowym wydechem, elementami aerodynamicznymi czy stylistycznymi detalami.

Nowe BMW X3 trafi do sprzedaży w listopadzie. Produkcją zajmie się ta sama amerykańska fabryka w Spartanburgu, gdzie powstają jeszcze modele X4, X5 oraz X6.

Zobacz także:
REKLAMA