Prezes Audi Rupert Stadler został zatrzymany

Jak poinformowały zagraniczne agencje, aresztowany i tymczasowo zatrzymany został dziś rano prezes Audi Rupert Stadler. Chodzi o tzw. aferę spalinową.

Rupert Stadler - prezes Audi
Rupert Stadler - prezes Audi

Koncern Volkswagen potwierdził informację o zatrzymaniu prezesa Audi Ruperta Stadlera dziś rano w jego domu w niemieckim Ingolstadt.

Nie dalej jak kilka dni temu niemiecka prokuratura, która prowadzi sprawę tzw. afery dieselgate, związanej z montowaniem oprogramowania oszukującego podczas testów emisji spalin, rozszerzyła postępowanie wobec marki Audi. Jednym z "nowych" dwudziestu podejrzanych o różnego rodzaju oszustwa związane ze sprawą jest właśnie Stadler.

Aresztowanie Stadlera to prawdziwy przełom w śledztwie, bo jest to obecnie najwyższy rangą pracownik koncernu, jaki został do tej pory aresztowany w związku ze sprawą.

Jak poinformowała prokuratura w Monachium, zatrzymanie prezesa Audi ma związek z obawami o utrudnianie śledztwa w sprawie Dieselgate. Stadler ma przebywać w areszcie do wyjaśnienia sprawy.

Przypomnijmy, że afera spalinowa dotyczyła początkowo samochodów Volkswagena i stopniowo rozszerzała się na kolejne marki koncernu. Nie dalej jak miesiąc temu Audi wstrzymało dostawy, napędzanych silnikami Diesla, modeli A6 i A7, kiedy okazało się, że w około 60 tys. samochodach wykryto nieprawidłowości, związane z emisją spalin właśnie.

Jak się jednak okazuje, afera z nielegalnym oprogramowaniem fałszującym wyniki testów emisji spalin dotyczy także innych producentów. Ostatnio głośno było o Mercedesie. Według doniesień, sprawa może dotyczyć nawet 750 tys. samochodów koncernu Daimler, a kwoty ewentualnych kar dochodzą do ponad 3,7 mld euro.

REKLAMA