Prezydent podpisał - zmiany w CEP od 13 listopada

Prezydent złożył podpis pod nowelizacją, która wprowadzi m.in. obowiązek zapłaty za badanie techniczne z góry, przed jego wykonaniem. Nowe regulacje wejdą w życie 13 listopada.

Badanie techniczne
Badanie techniczne

Zmiany w przepisach to efekt wdrażania nowego systemu CEPiK 2.0. Co czeka kierowców od połowy listopada? Nowe regulacje zakładają na przykład, że za coroczne badanie techniczne samochodów trzeba będzie płacić przed jego przeprowadzeniem.

REKLAMA

Wyjątkiem od tego przepisu jest umożliwienie wniesienia opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej już po przeprowadzeniu badania, tylko w przypadku rozliczania usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. To ukłon w stronę przedsiębiorców zarządzających dużymi flotami samochodów.

Po zmianach, do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przekazywane będą na bieżąco dane o negatywnych wynikach badania technicznego. Również w sytuacji, kiedy badania zostaną przerwane w ich trakcie na sygnał kierowcy, który mógł do tej pory uniknąć opłaty, kiedy wiedział, że badanie będzie miało wynik negatywny.

Nowe regulacje mają ukrócić proceder tzw. turystyki badań technicznych, kiedy właściciel auta do skutku szukał stacji, w której dostanie upragnioną pieczątkę.

REKLAMA

REKLAMA

Co więcej, do bazy CEP trafią teraz również dane o zabezpieczeniach majątkowych i komorniczych na samochodzie, co będzie szczególne przydatne dla potencjalnego kupującego.

Również UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) będzie przekazywać do bazy CEP informacje o istotnych szkodach na samochodzie, np. będących konsekwencją wypadku. To ważne w przypadku aut nieubezpieczonych, a takich niestety wciąż sporo jeździ po naszych drogach.

Wreszcie, na koniec, nowe przepisy wprowadzają poszerzenie uprawnień dla Straży Granicznej, która będzie miała prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu lub pozwolenia czasowego na prowadzenie pojazdu.

Zobacz także: Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC

 

REKLAMA