Producenci biją rekordy sprzedaży

Rekordy sprzedaży odnotowały m.in. Skoda, Audi, BMW, Renault i Lotus. Niektórzy sprzedali nawet o 143% więcej aut niż w 2013 roku. Dla wielu pierwszy kwartał roku był rekordowy.

Kupujemy samochód
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zacznijmy od lidera polskiego rynku, czyli Skody. W zeszłym roku w Polsce sprzedało się 43 268 Skód, o 18% więcej niż w 2013. To 13,3% udziału rynkowego w naszym kraju. Ale krajowe dane tak nie zaskakują. Rekord Skody padł po podliczeniu wszystkich sprzedanych aut w pierwszym kwartale 2015 roku. W samym tylko marcu czeska marka sprzedała ponad 100 tys. samochodów, a w pierwszych trzech miesiącach roku 265 100 pojazdów. Takich wyników Skoda nie miała nigdy. Najlepiej sprzedającym się modelem jest Octavia, po Rapidzie i Fabii.

REKLAMA

Marzec rekordowy był także dla Audi. Niemiecki producent z Ingolstadt zanotował wynik ok. 177 950 sprzedanych samochodów. To najlepszy wynik w historii firmy, a to tylko marzec. Od początku roku na światowych drogach pojawiło się ok. 438 250 nowych modeli Audi. To kolejny rekord. Najlepiej schodziły modele z rodziny A3, potem Q3 i A6. Najwięcej samochodów sprzedano na Starym Kontynencie i prawie wszędzie odnotowywano wzrosty sprzedaży. W Polsce jednak udało się sprzedać w marcu 762 samochody co oznacza spadek o 13,8 % w stosunku do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Ponad 8-procentowy wzrost odnotowała też grupa BMW za rok 2014. W sumie 526 669 tys. sprzedanych pojazdów. Bawarska marka też zaliczyła rekord sprzedaży. Pierwszy kwartał roku przyniósł sprzedaż na poziomie 232 556 pojazdów co oznacza wzrost o 8,1% w stosunku do roku poprzedniego. W tych liczbach zawiera się też samochody MINI i Rolls-Royce. Najlepiej sprzedającymi się modelami BMW są pojazdy z serii 2, serii 4, X5 oraz X6.

Jeszcze bardziej imponujące liczby przedstawił koncern Renault. Francuskiej marce na całym świecie udało się sprzedać 2.71 miliona pojazdów osobowych i komercyjnych. To o ok. 800 tys. aut więcej niż w 2013 roku. W Europie Renault i Dacia zanotowały wzrost o 5% do poziomu 1.14 miliona sztuk. Modele, które pomogły wykresom poszybować w górę to Captur i Sandero.

Sukcesy odniósł też brytyjska manufaktura Lotus. W Europie sprzedaż tej marki wzrosła aż o 81%! Jednak swoisty rekord padł we Francji, gdzie sprzedało się o 143% więcej aut niż w roku 2013. W sumie Lotus sprzedał 1565 pojazdów, co na tak niszową markę jest bardzo dobrym wynikiem.

Na takie wyniki sprzedaży wpływa po części cena ropy naftowej na światowych rynkach. Dzięki niższym cenom tego surowca producenci taniej produkują swoje pojazdy, a kierowcy chętniej kupują nowe pojazdy, wiedząc, że ich eksploatacja będzie tańsza. Społeczeństwo jest także bogatsze, także w Polsce, gdzie coraz więcej naszych kierowców wybiera pojazdy luksusowe. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA