REKLAMA

Producenci samochodów tworzą nie tylko auta

Odzież, okulary, biżuteria, zegarki, torby podróżne, sprzęt grający, kuchenny i elektroniczny, meble, a z większych prac – tramwaj, gondola kolei linowej, budynek, a nawet helikopter. Nie ma chyba takiej rzeczy, której zaprojektowania nie można by zlecić jednemu z producentów samochodów. 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 62 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

A konkretniej – jednemu ze studiów designu działających w ramach marki. Oto przegląd najciekawszych i najbardziej zaskakujących projektów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Z panoramicznym widokiem

Wagon kolei gondolowej – Porsche Design
Na Schmittenhöhe w austriackich Alpach, górujące nad Zell am See, można wjechać wagonikiem zaprojektowanym przez studio Porsche Design, za który firma zdobyła kilka nagród. Gondola obchodzi w tym roku 10. urodziny, ale wciąż wygląda nowocześnie, m.in. dzięki dużej ilości przeszkleń, które zapewniają panoramiczny widok na góry. Przy projektowaniu wagonika styliści inspirowali się wyglądem otoczaka – gładkiego okrągłego kamienia występującego w Alpach.

Dzieło sztuki

Jajo Fabergé – Rolls-Royce
Spirit of Ecstasy, czyli „statuetka” znajdująca się na masce modeli Rolls-Royce’a umieszczona w jaju Fabergé, to wspólne dzieło obu tych firm. Konstrukcja stoi na cokole wykonanym z 18-karatowego, białego złota pokrytego fioletową emalią, całość ma 16 cm wysokości i waży zaledwie 400 gramów. Po naciśnięciu dźwigni jajo „otwiera się”, ukazując figurkę ozdobioną ametystem i diamentami.

Wyjątkowy miks

Ławka – Peuget Design Lab
ONYX sofa, jak ją nazwał producent, to meblarskie arcydzieło. Ma długość 3 m i zostało wykonane z włókna węglowego oraz kamienia wulkanicznego, który przez tysiące lat filtrował wodę. Po ręcznej obróbce materiał wulkaniczny został połączony z włóknem węglowym, tworzywem, które ma nowoczesny, „techniczny” wygląd. Wyjątkową ławkę zaprezentowano podczas Tygodnia Designu w Mediolanie.

Przewóz z klasą

Walizka na szampana – Rolls-Royce
Każdy z nas, a na pewno każdy, kto jeździ (lub raczej jest wożony) Rolls-Royce’em, zetknął się z problemem, jak bezpiecznie przewieźć butelkę szampana. Wiadomo, że to trunek, który nie tylko wymaga chłodu, ale też godnych warunków. Z pomocą przyszli styliści Rolls-Royce’a, którzy zaprojektowali poręczną walizkę z uchwytami na lampki oraz schowkami na kawior – w każdym mieści się po 30 gramów tego przysmaku. O cenach dżentelmeni co prawda nie rozmawiają, ale po cichu wspomnimy, że gustowna walizka kosztuje około 180 tys. zł. Nie licząc podatku, rzecz jasna. Oraz szampana i kawioru.

 

TESTY W TUNELU I NIE TYLKO
Rower stworzony przez Lotusa oraz firmę Hope Technology ma jedno zadanie – „dowieźć” kolarzy torowych brytyjskiej reprezentacji do zwycięstwa podczas tegorocznych letnich igrzysk w Tokio. Dlatego nie szczędzono czasu ani pieniędzy na testowanie sprzętu, m.in. w tunelu aerodynamicznym. Specjaliści z Lotusa, marki znanej przede wszystkim z produkcji samochodów o torowym charakterze, a więc i lekkiej konstrukcji, zadbali, by rower ważył jak najmniej, a przy tym by jego konstrukcja zachowała wysoką sztywność, która ma największy wpływ na precyzję sterowania i „czucie” roweru przez zawodnika.
Lotus Engineering to oddział firmy, który projektował już łodzie, meble, a nawet sprzęt używany przez kosmonautów. W wypadku wyczynowego roweru torowego wyzwaniem była nie tylko konstrukcja, ale też wymogi aerodynamiki – projektanci opracowali design przedniego widelca oraz uchwytów, tak by powietrze stawiało rowerowi jak najmniejszy opór.

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA