REKLAMA

Produkcja aut VW w sposób przyjazny klimatowi

Ważnym elementem osiągnięcia zapowiadanej neutralności klimatycznej przez koncern jest produkcja nowych modeli w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Oprócz zakładu w Zwickau, w którym powstają elektryczne Volkswageny ID.3 oraz ID.4, pionierami przyjaznej dla klimatu produkcji samochodów w Grupie są fabryki Audi w Brukseli, Bentleya w Crewe i Škody w Vrchlabí w Czechach. 

Volkswagen, elektromobilność materiały prasowe

Zakład VW w Zwickau odgrywa kluczową rolę w przejściu od produkcji samochodów z silnikiem spalinowym do e-mobilności. Założenie jest proste: unikać zużycia energii, korzystać z odnawialnych źródeł energii, kompensować emisję, której nie da się uniknąć. Aby udało się je zrealizować, w fabryce w Zwickau wdrożono kilka projektów, np. zakład jest zasilany energią ze źródeł odnawialnych, którą – z elektrowni wodnych oraz farm wiatrowych i fotowoltaicznych – dostarcza firma Volkswagen Kraftwerk GmbH. Pozostałe potrzeby energetyczne fabryka zaspokaja dzięki własnej elektrociepłowni, zasilanej gazem ziemnym, który jest znacznie bardziej przyjazny dla klimatu niż elektrociepłownie zasilane węglem. Zaletą posiadania własnej elektrociepłowni jest też fakt, że pokrywa ona 70 procent zapotrzebowania zakładu na ogrzewanie. Dalsze oszczędności w emisji CO2 wynikają z rozbudowy lub nowo wybudowanych hal. Wzniesiono je zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi oszczędności i minimalizacji zużycia nie tylko energii elektrycznej, ale również wody i ciepła.

Zagłosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

 

Volkswagen, elektromobilnośćmateriały prasowe

 

REKLAMA

Produkcja aut VW w sposób przyjazny klimatowi - Fabryka Audi w Brukseli

Zakład, w którym jest produkowane elektryczne Audi e-tron, korzysta z energii ze źródeł odnawialnych od 2012 roku. Na dachu fabryki znajduje się również największy w regionie system fotowoltaiczny o łącznej powierzchni 107 tys. metrów kwadratowych. Drugi filar przyjaznej dla klimatu produkcji, obok użycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, stanowi zaopatrzenie zakładu w ciepło, również ze źródeł odnawialnych. Emisję CO2, której nie da się uniknąć, zakład kompensuje udziałem w projektach na rzecz ochrony klimatu. W sumie, za sprawą fabryki Audi w Brukseli emisja CO2 jest niższa o około 40 000 ton rocznie.

Produkcja aut VW w sposób przyjazny klimatowi - Zakład Bentleya w Crewe

Fabryka ma spory udział w zmniejszeniu emisji CO2 przez koncern VW. Zakład produkuje energię elektryczną za pomocą systemów fotowoltaicznych lub kupuje ją jako certyfikowaną energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Na początku ubiegłego roku na terenie fabryki zainstalowano 10 000 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni ponad 16 000 metrów kwadratowych, które wraz z 20 800 panelami zainstalowanymi wcześniej na dachu, zwiększyły moc energetyczną systemu fotowoltaicznego do 7,7 MW, co odpowiada potrzebom ponad 1750 gospodarstw domowych. Nieuniknioną emisję Bentley rekompensuje dzięki udziałowi w certyfikowanych projektach ochrony klimatu.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Volkswagen, elektromobilnośćmateriały prasowe

 

REKLAMA

Produkcja aut VW w sposób przyjazny klimatowi - Fabryka Skody w Vrchlabí

Największe oszczędności pod względem emisji dwutlenku węgla zapewni przestawienie się fabryki na zasilanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, co zmniejszy emisję CO2 z pierwotnych 45 000 do 3000 ton rocznie. Ponad 88 procent energii elektrycznej potrzebnej do produkcji będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jedynym wciąż używanym paliwem kopalnym jest gaz ziemny, który od 2021 roku stopniowo będzie zastępowany metanem z biogazowni, który jest neutralny pod względem emisji CO2. Zakład w Vrchlabí pracuje również nad ograniczeniem zużycia energii w ogóle. W tym celu zamykane są nieużywane obiegi grzewcze, temperatura w pomieszczeniach jest regulowana w sposób energooszczędny, a przepływ powietrza – kontrolowany. Ponadto, oświetlenie wielu pomieszczeń jest powiązane z godzinami pracy. Emisja, której nie da się wyeliminować, jest kompensowana poprzez udział w certyfikowanych projektach na rzecz ochrony klimatu.

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA