Przepisy drogowe – Chorwacja

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków obieranych przez Polaków udających się na urlop. Zanim wyjedziesz, sprawdź jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w Chorwacji.

Przepisy drogowe - Chorwacja

Można powiedzieć, że przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do tych w Polsce, jednak polecamy zapoznać się z niuansami, które pozwolą uniknąć nieprzyjemności podczas wakacji. Wjeżdżając na teren Chorwacji musimy mieć paszport ważny minimum 3 miesiące lub dowód osobisty ważny 6 miesięcy. Na terenie państwa położonego nad brzegami 

Adriatyku musimy posiadać sprawny samochód oraz ubezpieczenie OC. My zalecamy również posiadanie ubezpieczania NWW. W Chorwacji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

W Chorwacji ustawodawca nakłada na nas obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dla kierowcy i co więcej wszystkich osób, które przebywają poza samochodem w terenie niezabudowanym i drogach szybkiego ruchu w tym na autostradach. Musimy również pamiętać, że jazda w pasach bezpieczeństwa jest obowiązkowa i chorwackie prawo zabrania przewożenia dzieci (do 12 roku życia) na przednim fotelu pasażera. Nie ma to wpływ ani wzrost, ani waga dziecka.

Prawo chorwackie dopuszcza obecność we krwi 0,5 promila alkoholu. Nie dotyczy to jednak kierowców zawodowych i osób do 24 roku życia, dla których limit to 0 promili. Dodatkowo policja może nałożyć na nas mandat za jazdę pod wpływem alkoholu w kwocie od od 700 do 2100 euro!

Podczas kontroli drogowej chorwacka policja może sprawdzić stan bieżnika naszych opon. W przypadku letniego "ogumienia" minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, zaś 4 mm minimum muszą mieć opony zimowe. Te ostatnie są obowiązkowe na wszystkich kołach w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia.

Jeśli podróżujemy z przyczepą kempingową to w momencie gdy jest ona szersza od naszego pojazdu obowiązkowo musimy posiadać dodatkowe lusterka boczne. Na pokładzie powinniśmy mieć również drugi trójkąt ostrzegawczy.

Zwracamy uwagę również na fakt, że chorwackie służby mogą zatrzymać nasze prawo jazdy (na 8 dni) m.in. za wspomniane wyżej prowadzenie pod wpływem alkoholu czy jazdę bez okularów optycznych oraz niestosowanie się do zaleceń medycznych. Co ważne - na 3 dni przed upływem terminy sami musimy zgłosić się po prawo jazdy, jeśli przegapimy termin to policja wyśle nasze prawo jazdy organom, które je wydały. Policja może zatrzymać nasz paszport lub dowód osobisty jeśli nie zapłacimy za mandat albo nie stawimy się w sądzie.

Ograniczenia prędkości prędkości na drogach w Chorwacji

samochód osobowy:

  • teren zabudowany - 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym - 90 km/h
  • drogi ekspresowe - 110 km/h
  • autostrady - 130 km/h

samochód osobowy z przyczepą:

  • teren zabudowany - 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym - 80 km/h
  • drogi ekspresowe - 80 km/h
  • autostrady - 90 km/h
REKLAMA