REKLAMA

Punkty karne - jak sprawdzić stan i kiedy się kasują?

24 punkty karne może mieć na swoim koncie kierowca, wszystko powyżej kończy się odebraniem prawa jazdy. Jak sprawdzić punkty karne online?

Mandat karny Motor-Presse Polska

Punkty karne można sprawdzić na dwa sposoby: online albo w dowolnym komisariacie policji. W obu przypadkach można otrzymać informacje tylko o własnych punktach karnych, a nie np. swojego syna czy innej, nawet bliskiej osoby. Gdy informacji o liczbie punktów karnych wymaga od nas pracodawca, takie zaświadczenie bez problemu powinniśmy otrzymać w komisariacie. Wiąże się to z opłatą w wysokości 17 zł (płatne w urzędzie gminy lub miasta, na terenie którego jest komisariat). Płatności można dokonać też przelewem.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

Punkty karne - informacja online

Istnieje też możliwość sprawdzenia punktów karnych online na stronie obywatel.gov.pl. Żeby jednak to zrobić, trzeba najpierw stworzyć tzw. profil zaufany. To również jest możliwe przez internet, pod warunkiem, że mamy konto w banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzenie profilu, albo kwalifikowany podpis elektroniczny lub nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz czytnik umożliwiający podłączenie go do komputera.

Jeśli spełniamy powyższe warunki i mamy już założony profil wystarczy zalogować się na stronie obywatel.gov.pl. Informacja o punktach wyświetli się od razu, a podsumowanie „stanu posiadania” można też ściągnąć w formie PDF. Jednak taki dokument ma wyłącznie charakter informacyjny, nie urzędowy.

Punkty karne - kasowanie

Kiedy kasują się punkty karne? Przede wszystkim – po roku od popełnienia danego wykroczenia. Istnieje też inny sposób na zmniejszenie liczby punktów karnych – szkolenie. Warunek? Przed jego rozpoczęciem kierowca miał mniej niż 24 punkty karne (20 punktów w przypadku kierowców, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w danym mieście. Można w nich uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Koszt szkolenia różni się, w zależności od WORD-u, w którym jest przeprowadzany, np. w Warszawie cena wynosi 300 zł a we Wrocławiu 320 zł. Informacje można znaleźć na stronach poszczególnych WORD-ów.

Punkty karne - wykroczenia

Przypominamy, że w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 51 km/h taryfikator przewiduje 10 punktów karnych, a jeśli dokonamy tego wyczynu w terenie zabudowanym możemy pożegnać się również z prawem jazdy. 

Szczególnym przejawem braku wyobraźni jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla kierowców niepełnosprawnych. Za takie przewinienie grozi najwyższy mandat związany ze złym parkowaniem – 500 zł. Do tego dochodzi kara w postaci 5 punktów. Jeśli na dodatek posługujemy się kartą parkingową, do której nie jesteśmy uprawnieni dostaniemy 300 zł mandatu oraz 2 punkty ekstra.

Zobacz także: 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA