Qoros 3 Sedan: Made in China, już w Europie

Chińczycy znowu próbują szczęścia na naszym kontynencie. Tym razem wyzwanie podejmuje marka Qoros – mało znana, ale zatrudniająca doświadczonych inżynierów.

Qoros 3 Sedan
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 102 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

1. Kto za tym stoi?
Qoros jest efektem porozumienia izraelskiego funduszu inwestycyjnego Israel Corporation i chińskiego Chery Automobile – państwowej firmy, produkującej i sprzedającej co roku około 600 tysięcy aut. Partnerzy zainwestowali w ten projekt półtora miliarda dolarów.

2. Co proponuje?

Pierwszym modelem Qorosa jest kompaktowy sedan – miał się nazywać GQ3, ale po przegranym procesie z Audi litera Q zniknęła z jego nazwy. W Genewie pokazano go z oznaczeniem „3” i nic nam na razie nie wiadomo o pozwie z BMW. Auto wymiarami jest zbliżone do Skody Octavii – ma 4,6 m długości i 2,7-metrowy rozstaw osi, zapewniający niezłą ilość miejsca w kabinie, ma też 450-litrowy bagażnik. Pod maską może pracować benzynowy 1.6 (126 KM), wyposażony w układ zmiennych faz rozrządu. W przyszłości pojawią się turbodoładowane jednostki 1.2 i 1.6. Producent zarzeka się, że konstrukcja auta poradzi sobie z testami zderzeniowymi, a klienci mają być zachwyceni wyposażeniem.

Auto wymiarami jest zbliżone do Skody Octavii – ma 4,6 m długości i 2,7-metrowy rozstaw osi, zapewniający niezłą ilość miejsca w kabinie, ma też 450-litrowy bagażnik.

3. Ile ma kosztować?

Wiadomo już, że podstawowy Qoros GQ3 Sedan będzie wyceniony na 16 000 euro. Opcja "full-wypas" będzie droższa o 4000 euro. Samochód trafi latem tego roku do sprzedaży w Chinach, a niedługo później ma się pojawić w tworzonej właśnie sieci dealerskiej w Europie.

4. Co znaczy nazwa Qoros?

Słowo, które wybrano jako nazwę marki nie istnieje w żadnym języku. Litera Q ma kojarzyć się z jakością (ang. quality), a całość brzmi jak angielskie chorus (chór) i ma sugerować idealnie działający organizm, na który składa się cały zespół pracowników.

5. Więcej Qorosów

W Genewie oprócz gotowego do produkcji modelu 3, Chińczycy pokazali dwa auta koncepcyjne. Co 6 do 8 miesięcy na rynku będą się pojawiać kolejne dzieła chińskiej marki. Po sedanie zadebiutuje kombi, którego linia w naszej ocenie jest mocno inspirowana Golfem poprzedniej generacji. Tuż obok sedana na stoisku Qorosa stał hybrydowy 3 Cross Hybrid – crossover z trzycylindrowym turbodoładowanym silnikiem 1.2 (napędzającym przednią oś) i z jednostką elektryczną (napędzającą oś tylną). To nie koniec: między silnikiem benzynowym a skrzynią biegów zamontowano jeszcze jeden silnik elektryczny. Przy ostrej jeździe oddaje on swoją moc do dyspozycji przednich kół, podnosząc osiągi pojazdu, ale jego głównym zadaniem jest ładowanie akumulatora, z którego energię czerpie silnik napędzający tylne koła. Qoros zapowiada, że jego crossover będzie w stanie rozpędzić się do prędkości 100 km/h w ciągu siedmiu sekund.  

amis

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA