Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

PODZIEL SIĘ

OCEŃ

Rajd Australii odwołany. Hyundai z tytułem

Z powodu pożarów szalejących na terenie Australii odwołana została ostatnia runda cyklu WRC – Rajd Australii. Znamy zatem już wszystkie rozstrzygnięcia.

Ott Tanak i Martin Jarveoja - mistrzowie WRC 2019 Ott Tanak i Martin Jarveoja - mistrzowie WRC 2019

Rajdowi mistrzowie świata – Ott Tanak i Martin Jarveoja

Jeśli chodzi o najważniejszy tytuł, w klasyfikacji generalnej kierowców, to rajdowego mistrza świata poznaliśmy już ostatnio, po Rajdzie Katalonii. Został nim estoński kierowca zespołu Toyoty Ott Tanak, który swoim osiągnięciem przerwał 6-letnią passę Sebastiena Ogiera.

Co więcej, Ott Tanak na jeden rajd przed końcem sezonu dokonał rzeczy, która nie udawała się nikomu przez kilkanaście ostatnich lat. Po raz pierwszy bowiem od 2003 roku rajdowym mistrzem świata nie został ani Francuz, ani kierowca o imieniu Sebastien.

Tak więc załoga zespołu Toyota Gazoo Racing – Ott Tänak i Martin Järveoja – zdobyła swoje pierwsze rajdowe mistrzostwo świata na jedną rundę przed zakończeniem sezonu, finiszując w fenomenalnym stylu na drugiej pozycji w Rajdzie Katalonii.

Drugą pozycję i tytuł rajdowego wicemistrza świata po raz czwarty z rzędu i piąty w ogóle zdobył Thierry Neuville, ze swoim pilotem Nicolasem Gilsoulem. Z kolei trzecie miejsce na koniec sezonu zajął sześciokrotny mistrz WRC – Sebastien Ogier z pilotem Julienem Ingrassią.

Hyundai i20 Coupe WRC 2019 Mistrzowski Hyundai i20 Coupe WRC 2019

Mistrzowski zespół - Hyundai

Losy mistrzowskiego tytułu w klasyfikacji generalnej konstruktorów miały rozstrzygnąć się podczas Rajdu Australii, tymczasem z powodu pożarów, które trawią tereny Nowej Południowej Walii, ostatnia runda została odwołana.

Tym sposobem Toyota nie ustrzeli dubletu, bowiem największą sumę punktów uzbierali jak dotąd kierowcy zespołu Hyundaia i to właśnie ten koreański producent został, po raz pierwszy w swojej historii, nowym mistrzem świata w klasyfikacji zespołów. Toyota zajęła drugą pozycję, ze stratą 18 punktów do lidera.

Trzecie miejsce wśród zespołów zajął zespół Citroena, w którym jeździł Ogier i fiński kierowca Esapekka Lappi, zajmujący na koniec sezonu daleką 10. pozycję.

Ott Tanak i Hyundai

Pikanterii tym rozstrzygnięciom sezonu dodał niedawno ogłoszony fakt przejścia nowego mistrza świata Otta Tanaka z ekipy Toyoty do mistrzowskiego zespołu Hyundaia. W ten sposób skompletowany został dream team.

Kajetanowicz wicemistrzem WRC2

Nasz rodak Kajetan Kajetanowicz, który startował w tym sezonie w cyklu WRC2, niestety nie miał szans na walkę o tytuł mistrzowski podczas ostatniego rajdu. W ten sposób nie wyrównał osiągnięcia Roberta Kubicy, który pozostaje jedynym polskim rajdowym mistrzem świata – właśnie w kategorii WRC2.

Kajetanowiczowi na osłodę pozostaje tytuł wicemistrza świata WRC2. Mistrzem został Francuz Pierre-Louis Loubet.

Kajetanowicz w Rajdzie Turcji 2019 Kajetanowicz w Rajdzie Turcji 2019, Materiały prasowe, fot. Marcin Snopkowski