REKLAMA

Rajd Barbórka. Siódma wygrana Kajetanowicza

Wicemistrz świata WRC2 Kajetan Kajetanowicz zgarnął całą pulę, wygrywając 57. Rajd Barbórka oraz uzyskując najszybszy czas przejazdu Kryterium Asów na Karowej.

Kajetan Kajetanowicz i Ford Fiesta WRC w Rajdzie Barbórka 2019 Materiały prasowe
Kajetan Kajetanowicz i Ford Fiesta WRC w Rajdzie Barbórka 2019, fot. SnopkowskiArt, źródło: facebook.com/KajetanKajetanowicz

Tegoroczny 57. Rajd Barbórka odbywał się w chłodnej i deszczowej aurze, przez co na odcinkach specjalnych było ślisko. Wykorzystał to w znakomitym stylu Kajetan Kajetanowicz, który do Warszawy przywiózł topowe auto rajdowe – Forda Fiestę WRC.

Podczas Barbórki rozegranych zostało sześć odcinków specjalnych. Rywalizacja zaczęła się o godzinie 8.00 na torze Modlin, gdzie mieściły się dwa pierwsze oesy, każdy po ponad sześć kilometrów. Następnie zawodnicy przejechali na odcinek Bemowo, który usytuowany jest na terenie Autodromu Automobilklubu Polski. Tutaj właśnie zlokalizowany był park serwisowy.

Po przerwie na serwis zawodnicy przejechali na ostatnie miejsce zmagań, przed wielkim finałem. Był to wielki powrót odcinka na Torze Służewiec, który wrócił po kilku latach nieobecności w programie Barbórki. Zaplanowane zostały po dwa przejazdy tego odcinka, każdy mierzący ponad pięć kilometrów.

Rajd Barbórka siódmy raz dla Kajetanowicza

Kajetan Kajetanowicz wygrał dwa poranne oesy na torze Modlin, gdzie uzyskał prawie 40 sekund przewagi nad rywalami i na kolejnych odcinkach mógł spokojnie kontrolować sytuację, bez podejmowania zbędnego ryzyka. Przewaga napędów i trakcji jedynego w stawce samochodu kategorii WRC okazała się nieoceniona na śliskiej i wymagającej nawierzchni.

Zobacz także: 680 KM w elektrycznym modelu Volkswagena

REKLAMA

REKLAMA

Kajto utrzymał prowadzenie aż do końca, wygrywając 57. Rajd Barbórka siódmy raz z rzędu i wysuwając się na prowadzenie w klasyfikacji wszech czasów. Do tej pory po sześć zwycięstw mieli na swoim koncie Kajetanowicz oraz Tomasz Kuchar. Ten drugi wystartował w Barbórce przygotowanym specjalnie do tego rajdu rallycrossowym Peugeotem 208 RX.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji imprezy, tradycyjnie zamykającej sezon rajdowy w Polsce, zajął Fin Jari Huttunen jadący Hyundaiem i20 R5, który stracił do zwycięzcy 29,95 s. Na trzeciej pozycji uplasował się tegoroczny mistrz Polski Mikołaj Marczyk w Skodzie Fabii R5. Jego strata wyniosła 43,06 s.

Za czołową trójką znalazł się trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier w Fordzie Fiesta Proto, który był wolniejszy od zwycięzcy o 55,43 s.

Kryterium Asów na Karowej – Kajto wygrał o włos

Po rozegraniu sześciu oesów oczy wszystkich zwróciły się w stronę wielkiego finału – Kryterium Asów na Karowej. Kultowy odcinek specjalny wcześniej siedmiokrotnie padał łupem Kajetanowicza, który w tym roku odniósł tu ósme zwycięstwo w ostatnich dziewięciu latach.

Zwycięzca przejechał Karową, której wyniki nie są zaliczane do klasyfikacji generalnej Rajdu Barbórka, w czasie 2.11,724 min. Auto klasy WRC znów okazało się najszybsze, choć tym razem po piętach Kajetanowiczowi deptał kierowca w Skodzie Fabii R5.

Zobacz także: niezwykły pojedynek - KITT kontra GMC Drużyny A

REKLAMA

Drugie miejsce na Karowej zajął bowiem mistrz Polski Mikołaj Marczyk w Skodzie Fabii R5 właśnie. Mimo różnicy między obiema rajdówkami, Marczyk wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i w pięknym stylu dotarł na drugim miejscu, zaledwie 0,77 sekundy za Kajetanowiczem.

Na trzeciej pozycji uplasował się rajdowy mistrz Polski z 2014 roku Wojciech Chuchała, również jadący Skodą Fabią R5, który stracił do zwycięzcy 3,240 s.

- To wspaniałe uczucie, jak zawsze. Nie jestem tak wjeżdżony w WRC jak byłem w ubiegłym roku. W tym roku przed startem postanowiłem zadedykować wynik mojemu synowi, który narodzi się w przyszłym roku. Barbórka to dla nas zawsze duże wydarzenie, choć kosztuje nas bardzo dużo - i nie myślę tylko o finansach. Dziękuję kibicom, partnerom, wszystkim w zespole, Maćkowi, który mnie dzisiaj raz wyratował z opresji - powiedział Kajetanowicz po zakończeniu przejazdu.

Czołówka Kryterium Karowa 2019:

1. Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta WRC) 2.11,724
2. Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) strata 0,766 s
3. Wojciech Chuchała (Skoda Fabia R5) 3,240
4. Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer Evo X) 3,714
5. Tomasz Kuchar (Peugeot 208 RX) 5,257
6. Jari Huttunen (Finlandia/Hyundai i20 R5) 5,422

Rajdowy sezon 2018 został zatem oficjalnie zakończony. A my już czekamy na pierwszą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, którą w przyszłym roku będzie Rajd Świdnicki-Krause, rozgrywany w dniach 17-19 kwietnia.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA