REKLAMA

Rajd Dakar 2021 – etap 2: awans Przygońskiego

Za nami drugi etap Rajdu Dakar 2021, w którym ekipa ORLEN Team radziła sobie bardzo dobrze. Znakomity występ zanotował Kuba Przygoński, który awansował na 5. miejsce w „generalce”.

Kuba Przygoński na trasie 2 etapu Rajdu Dakar 2021 fot. ORLEN Team
Kuba Przygoński na trasie 2 etapu Rajdu Dakar 2021

W drugim etapie Dakaru, który rozgrywany był w poniedziałek 4 stycznia i startował z miejscowości Bisza, zawodnicy mieli do przejechania 685 kilometrów, z czego aż 457 kilometrów stanowił odcinek specjalny.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dakar 2021 etap 2 - SAMOCHODY

Po dzisiejszych zmaganiach Jakub Przygoński awansował na 5. miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów i traci obecnie 26:27 min do lidera – Stephane'a Peterhansela. Od początku drugiego etapu najbardziej doświadczonemu zawodnikowi ORLEN Team, jadącemu wraz z pilotem Timo Gottschalkiem, udało się narzucić dobre tempo. Oto, co powiedział na mecie: – To był szybki odcinek, pełny wydm i kamieni. Samochód funkcjonował bez zarzutów, obyło się bez przebitych opon. Co prawda w pewnym momencie zabrakło dobrej komunikacji między mną i Timo, przez co straciliśmy kilka minut, ale ostatecznie udało nam się dojechać do mety na dobrym 8. miejscu i awansować w klasyfikacji generalnej. Wielu innych kierowców miało dziś poważne problemy nawigacyjne. Na szczęście my tego uniknęliśmy – wskazuje Przygoński, dla którego to już 12. start w Dakarze.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Po doskonałej jeździe na inaugurację Dakaru, Martin Prokop – wczoraj trzeci na mecie etapu – tym razem ukończył etap na dalekim 24. miejscu i spadł w klasyfikacji generalnej na 13. lokatę.

Zmagania kierowców wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah przed Stephanem Peterhanselem i Carlosem Sainzem. Nazywany „Monsieur Dakar” Francuz został liderem klasyfikacji generalnej z przewagą 6 minut i 37 sekund nad Hiszpanem oraz 9 minut i 14 sekund nad Al-Attiyahem.

 

Dakar 2021 etap 2 – MOTOCYKLE

Etap z Biszy do Wadi ad-Davasir jako 22. ukończył motocyklista ORLEN Team Maciej Giemza. Na mecie powiedział: – Za nami bardzo długi etap. Na takich odcinkach trzeba szanować zarówno siebie, jak i motocykl. Przez większość trasy jechało mi się bardzo dobrze. Niestety, na 350. kilometrze popełniłem błąd nawigacyjny, który kosztował mnie około 5 minut. Ostatecznie dzisiejsze zmagania ukończyłem na 22. miejscu. Myślę, że to dobry prognostyk przed kolejnymi etapami – podsumował zawodnik, który po drugim etapie zajmuje 20. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Chwilę później na mecie zameldował się drugi motocyklista ORLEN Team – Adam Tomiczek. – To była bardzo szybka i wymagająca trasa, ponad 450 kilometrów odcinka specjalnego. Na początku jechałem bez większych problemów. Na 65. kilometrze wjechaliśmy w liczne, bardzo miękkie wydmy. Na kilka minut mój motocykl praktycznie utknął w jednej z nich. Musiałem naprawdę intensywnie powalczyć o to, żeby wydostać się z tak grząskiego piasku. Ogólnie, jestem zadowolony ze swojej pracy na tym odcinku. Zanotowałem tylko jedną, drobną pomyłkę, jeśli chodzi o nawigację. Moim celem na początku rajdu jest spokojna jazda z dość dużym marginesem błędu. To właśnie staram się realizować na początkowych etapach – mówi zawodnik, który w czasie poprzedniego Dakaru wskutek wypadku musiał wycofać się ze zmagań już na samym początku rajdu. Tomiczek był 27. na mecie tego etapu. W klasyfikacji generalnej zajmuje 23. lokatę.

Drugi etap wśród motocyklistów wygrał Hiszpan Joan Barreda Bort, który został liderem klasyfikacji generalnej z przewagą 6 minut i 23 sekund nad Rickiem Brabecem ze Stanów Zjednoczonych oraz 6 minuty i 37 sekund nad Botswańczykiem Rossem Branchem.

Dakar 2021 etap 2 – QUADY

Po raz kolejny jako 8. na etapową metę przyjechał jedyny quadowiec w ekipie ORLEN Team – Kamil Wiśniewski. – Dzisiejszy odcinek, ze względu na bardzo szybkie tempo, był zupełnie inny niż wczorajszy. Jestem zadowolony, że po wczorajszych komplikacjach dzisiaj obyło się bez żadnych niespodziewanych zdarzeń. Wielu quadowców miało problemy z przebitymi oponami. Teraz czas na regenerację. Myślami jestem już przy 3. etapie – mówi Wiśniewski.

Etap w kategorii quady wygrał Amerykanin Pablo Copetti. W klasyfikacji generalnej prowadzi francuz Alexandre Giroud.

Przed zawodnikami trzeci etap Rajdu Dakar 2021, który odbędzie się we wtorek 5 stycznia. Zawodnicy przejadą pętlę wokół miejscowości Wadi ad-Davasir, liczącą 630 kilometrów, z czego 403 kilometry stanowi odcinek specjalny.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA