REKLAMA

Rajd Dakar 2021 - najważniejsze informacje przed startem

Rajd Dakar 2021 dopiero po raz drugi zawita do Arabii Saudyjskiej, ale będzie to inny rajd niż przed rokiem. Trasa została zmieniona, do tego jazda po niej ma być wolniejsza, ze względów bezpieczeństwa. A i to nie koniec nowości.

Kuba Przygoński i dakarowa Toyota Hilux fot. ORLEN Team
Kuba Przygoński, Timo Gottschalk i dakarowa Toyota Hilux

Z najtrudniejszym rajdem świata mierzyć się będzie w jego 43. edycji aż 321 pojazdów, w tym 108 motocykli, 21 quadów, 124 samochody i pojazdy kategorii SSV oraz 42 ciężarówki. Po raz 21. na starcie Rajdu Dakar stawi się również, silna jak zawsze, ekipa ORLEN Team, której lider Kuba Przygoński, wraz z pilotem Timo Gottschalkiem, wystartują nowym, fabrycznym samochodem – Toyotą Hilux od Gazoo Racing. Oprócz nich w samochodzie Ford Raptor wystartuje Czech Martin Prokop z pilotem Viktorem Chytką, także należący do ORLEN Team. W barwach polskiego koncernu uczestniczyć będzie jeszcze dwóch motocyklistów – Maciej Giemza i Adam Tomiczek oraz Kamil Wiśniewski na quadzie.

Kuba Przygoński w Rajdzie Kataru 2020Materiały prasowe
Kuba Przygoński w Rajdzie Kataru 2020

Rajd Dakar 2021 – początek motorsportowego sezonu

Rajd Dakar to największy i najtrudniejszy rajd świata, który odbywa się co roku, w styczniu, rozpoczynając sezon sportów motorowych. To, że edycja 2021 odbędzie się, mimo trwającej pandemii, należy uznać za ogromny sukces organizatorów. Rajd rozgrywany jest już od 43 lat – najpierw w Afryce, na Saharze, potem wysoko w Andach i na pustyni Atacama w Ameryce Południowej, aż wreszcie od 2020 roku na nowych i nieznanych dotąd terenach ogromnej pustyni w Arabii Saudyjskiej.

Uczestnicy Rajdu Dakar muszą pokonać blisko 8 tysięcy kilometrów najtrudniejszych terenowych przeszkód, jakie można spotkać na naszej planecie. Ten największy i najbardziej wymagający rajd świata każdego roku przyciąga wielomilionową widownię przed telewizory. Ubiegłoroczne przeniesienie Rajdu Dakar do Arabii Saudyjskiej pomaga w śledzeniu poczynań zawodników, w tym Polaków startujących w ORLEN Team, ponieważ czas na Półwyspie Arabskim jest przesunięty zaledwie o trzy godziny w stosunku do czasu polskiego. Z kolei zawodnicy korzystają z faktu, że temperatury w styczniu są tu znośne, w przeciwieństwie do letnich upałów w Ameryce Południowej, a do tego niższe niż w Chile góry są bardziej przyjazne dla ludzi i silników.

Kuba Przygoński i dakarowa Toyota Hiluxfot. ORLEN Team
Kuba Przygoński i dakarowa Toyota Hilux

Rajd Dakar 2021 – daty, trasa, etapy

Uczestnicy Rajdu Dakar 2021 do pokonania mają w sumie 12 etapów, liczących 7646 kilometrów, z czego 4767 km stanowią odcinki specjalne, a reszta to tzw. dojazdówki. Start rajdu odbędzie się 3 stycznia 2021 roku, a meta zaplanowana jest na 15 stycznia. Dodajmy, że tegoroczną edycję poprzedzi krótki, bo zaledwie 11-kilometrowy prolog, na który zawodnicy wyjadą już 2 stycznia. Jego wyniki zadecydują o kolejności startowej w pierwszym etapie.

Rywalizacja w nadchodzącej edycji Dakaru rozpocznie się startem w mieście Dżudda i tam też zaplanowana jest meta. Trasa będzie więc tworzyć jedną wielką pętlę, wiodącą przez bezdroża i pustynie Arabii Saudyjskiej. Co ciekawe, w tym roku zawodnicy ową pętlę pokonywać będą w odwrotnym – niż rok temu – kierunku, a więc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Po drodze dakarowców czekać będzie tylko jeden dzień odpoczynku, zaplanowany na 9 stycznia w Ha’il, a zaraz po nim organizator zaplanował etap maratoński, na którym nie można korzystać z pomocy serwisu na trasie.

Trasa Rajdu Dakar 2021fot. materiały prasowe
Trasa Rajdu Dakar 2021

Trasa Rajdu Dakar 2021:

 • Etap 1 – 3 stycznia: Dżudda – Bisha. 622 km, w tym 277 km OS
 • Etap 2 – 4 stycznia: Bisza – Wadi Ad-Dawasir, 685 km, w tym 457 km OS
 • Etap 3 – 5 stycznia: Wadi Ad-Dawasir – Wadi Ad-Dawasir (pętla), 630 km, w tym 403 km OS
 • Etap 4 – 6 stycznia: Wadi Ad-Dawasir – Rijad, 813 km, w tym 337 OS
 • Etap 5 – 7 stycznia: Rijad – Burajdy, 625 km, w tym 419 km OS
 • Etap 6 – 8 stycznia: Burajda – Ha’il, 655 km, w tym 485 km OS
 • Odpoczynek – 9 stycznia: Ha’il
 • Etap 7 – 10 stycznia: Hail – Sakaka (etap maratoński), 737 km, w tym 471 km OS
 • Etap 8 – 11 stycznia: Sakaka – Noem, 709 km, w tym 375 OS
 • Etap 9 – 12 stycznia: Noem – Noem (pętla), 579 km, w tym 465 km OS
 • Etap 10 – 13 stycznia: Noem – Al-Ula, 583 km, w tym 342 km OS
 • Etap 11 – 14 stycznia: Al-Ula – Janbu, 557 km, w tym 511 km OS
 • Etap 12 (finał) – 15 stycznia: Janbu – Dżudda, 452 km, w tym 225 km OS

Rajd Dakar 2021 – wolniej, ale trudniej

Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie odcinki specjalne Rajdu Dakar 2021 zostały zaplanowane od nowa i jedynie 10-20 proc. trasy pokrywa się z zeszłoroczną, choć i tak pokonywana będzie ona w przeciwnym kierunku. Celem było ograniczenie prędkości, na co w zeszłym roku narzekali uczestnicy. Teraz, zamiast – jak powiedział Kuba Przygoński w rozmowie z „auto motor i sportem” – „bezmyślnego wciskania gazu”, ważniejsze będą umiejętności kierowców oraz ich pilotów. Tutaj zresztą zawodnik ORLEN Teamu upatruje swojej przewagi. Z jednej strony bowiem ma on duże doświadczenie, stale rozwijane startami w kolejnych kategoriach motorsportu, a z drugiej u jego boku zasiada doświadczony pilot Timo Gottschalk, zwycięzca Dakaru z 2011 roku – wówczas u boku Nassera Al-Attiyaha.

Wiele zmieni się też w kategorii motocykli, gdzie w zeszłym roku w wypadkach życie straciło aż dwóch zawodników - Paulo Gonçalves i Edwin Straver. Wspólnie z FIM (Międzynarodową Federacją Motocyklową) i producentami motocykli, organizatorzy wypracowali sposób na poprawę bezpieczeństwa. Poza wolniejszą trasą, motocykliści i quadowcy zakładać będą specjalne kamizelki z poduszką powietrzną, a w motocyklach zamontowane zostaną dodatkowo ograniczniki prędkości. Ale i to nie wszystko, bo wprowadzono także ograniczenie liczby zapasowych kół, co ma sprawić, że zawodnicy będą mniej skorzy do szarżowania.

Maciej Giemza na 10. etapie Rajdu Dakar 2020auto motor i sport
Maciej Giemza na 10. etapie Rajdu Dakar 2020

Rajd Dakar 2021 – roadbooki: elektroniczne, tuż przed startem

Jak wspomnieliśmy, Rajd Dakar 2021 stać będzie pod znakiem wielu nowości. Wśród nich są także nowe roadbooki, które tym razem będą wydawane w formie elektronicznej, na tabletach. Oczywiście nie dotyczy to motocykli, a jedynie załóg z pilotami – samochodów, ciężarówek i UTV.

Co więcej, rozszerzono formułę testowaną przed rokiem, kiedy to na niektórych etapach zawodnicy otrzymywali roadbook tuż przed startem do odcinka. W Dakarze 2021 wszyscy poznają szczegóły każdego z etapów na chwilę przed wyruszeniem do walki – w przypadku samochodów, ciężarówek i UTV będzie to zaledwie 10 minut, a dla motocyklistów i quadowców, zdanych na siebie, 20 minut.

Rajd Dakar 2021 – kto wygra w tym roku?

W Rajdzie Dakar 2020 po raz trzeci w swojej karierze zwyciężył Carlos Sainz. Wypracowana wcześniej przewaga wystarczyła, by wygrał z Katarczykiem o zaledwie 6 minut i 21 sekund. Nie jest to jednak najmniejsza różnica, z jaką zwycięzca Dakaru przyjechał na metę, ale zdecydowanie jest jedną z najmniejszych. Rekord należy, swoją drogą, do tych samych dwóch zawodników – w 2010 roku, po dwóch tygodniach walki na pustyni, Carlos Sainz wyprzedził Nassera Al-Attiyaha o zaledwie 2 minuty i 12 sekund.

Nie możemy przy tym nie wspomnieć o innym utytułowanym uczestniku Dakaru, bowiem Stephane Peterhansel zajął w zeszłorocznym Dakarze trzecią lokatę, tracąc do Sainza 9 minut i 58 sekund. Tak więc pierwszą trójkę Dakaru po 11 etapach ciężkiej walki rozdzieliło niespełna 10 minut.

Bardzo dobry rezultat uzyskał przed rokiem Martin Prokop z ORLEN Team, który na koniec Dakaru zajął 12. lokatę, borykając się po drodze z awariami samochodu. Świetna jazda Kuby Przygońskiego i pościg za straconym już na pierwszym etapie czasem (niemal 6 godzin poświęcił na wymianę skrzyni biegów) pozwoliły Polakowi wspiąć się z ostatnich lokat po pierwszym dniu na świetne – zważywszy na okoliczności – 19. miejsce. Ważne jest jednak doświadczenie, jakie Kuba zdobył na nowych trasach przed kolejnym Dakarem.

Ford Raptor fot. ORLEN Team
Ford Raptor "Shrek" Martina Prokopa z ORLEN Team

A w Rajdzie Dakar 2021 rywalizacja będzie zacięta jak zawsze. Na listach startowych widzimy tak wielkie nazwiska, jak 13-krotny zwycięzca Stephane Peterhansel, trzykrotni triumfatorzy Carlos Sainz i Nasser Al-Attiyah czy zwycięzca z 2009 roku Giniel de Villiers. Pojawi się oprócz tego 9-krotny rajdowy mistrz WRC Sebastien Loeb, który w Dakarze zajął 2. miejsce w 2017 i 3. miejsce w 2019 roku.

My oczywiście najbardziej liczymy na zawodników ORLEN Team, na czele z Kubą Przygońskim, który w Toyocie Hilux od Gazoo Racing ostrzy sobie zęby na co najmniej podium.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA