REKLAMA

Rajd Dakar 2021 – wyniki końcowe. Świetny występ ekipy ORLEN Team

Rajd Dakar 2021 dobiegł końca, zamykając liczącą niemal 8 tys. km pętlę. Zawodnicy ORLEN Team pokazali fantastyczną walkę, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.

Jakub Przygoński w Rajdzie Dakar Materiały prasowe
Jakub Przygoński w Rajdzie Dakar

12. etap Rajdu Dakar był ostatnim w tegorocznej edycji. Prowadził z Janbu do Dżuddy i liczył w sumie 452 km, z czego odcinek specjalny zajmował 225 km. Na podium dzisiejszego etapu wskoczył quadowiec ORLEN Team Kamil Wiśniewski, który zamknął Dakar 2021 z życiowym wynikiem. Z kolei Kuba Przygoński z Timo Gottschalkiem zanotowali 5. czas etapu, co pozwoliło utrzymać im końcową pozycję i wyrównać swój dotychczasowy najlepszy wynik w Dakarze.

Rajd Dakar 2021 – meta: SAMOCHODY

Rywalizujący na pokładzie Toyoty Hilux, przygotowanej przez Toyota Gazoo Racing RPA, Kuba Przygoński z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem zajęli wysokie czwarte miejsce w Rajdzie Dakar 2021. To oznacza wyrównanie najlepszego dotychczas wyniku Polaka, który przed dwoma laty także był czwarty, tym razem na pokładzie rajdowego Mini.

Druga samochodowa załoga ORLEN Team, Czesi Martin Prokop i Viktor Chytka, jadący Fordem Raptorem – pieszczotliwie przez Prokopa nazywanym „Shrekiem”, na dzisiejszym finałowym etapie zameldowała się na mecie na 15. miejscu, ale nie miało to wpływu na końcową klasyfikację. Ostatecznie Prokop i Chytka Rajd Dakar 2021 zakończyli na 9. miejscu, z niewielką stratą do pozycji 8. Nie jest to najlepszy wynik Czecha, który w 2019 roku rywalizację ukończył na 6. miejscu.

Cały Rajd Dakar 2021 wygrał natomiast Stephane Peterhansel, dokładając kolejną cegiełkę do tworzonej przez siebie legendy. Jest to już bowiem 14. zwycięstwo Francuza w Dakarze, który wygrywał najpierw na motocyklu, na początku lat 90., wtedy jeszcze w Afryce, później w samochodach, również w Afryce, a następnie w Ameryce Południowej i teraz w Arabii Saudyjskiej.

Za Peterhanselem, z niewielką stratą zaledwie 13:51 min po kilku tysiącach kilometrów rywalizacji, znalazł się Nasser Al-Attiyah, a trzecie miejsce należy do Carlosa Sainza – jego strata do zwycięzcy to nieco ponad godzina. Czwarty Kuba Przygoński stracił w sumie 2:35:03 godz., a piąty był Nani Roma – inna wielka legenda Dakaru, zwyciężająca i w klasie motocykli, i samochodów, w Afryce, a później w Ameryce Południowej.

Rajd Dakar 2021 – wyniki: MOTOCYKLE I QUADY

Świetny finisz pokazał doświadczony zawodnik, należący do ekipy ORLEN Team, quadowiec Kamil Wiśniewski. Na dzisiejszym finałowym etapie był trzeci, co pozwoliło mu ukończyć Rajd Dakar 2021 na miejscu 4., co jest najlepszym wynikiem Wiśniewskiego w tym morderczym rajdzie. W dotychczasowych startach Kamil Wiśniewski zajmował odpowiednio dziesiąte (2017), trzynaste (2018), szóste (2019) i piąte miejsce (2020).

W klasyfikacji quadów pierwsza trójka złożona jest z zawodników: M. Andujar, G. Enrico (strata 33:44 min) i P. Copetti (strata 3:00:58 godz.). Czwarty Wiśniewski stracił do lidera 6:50:05 godz.

Wśród motocyklistów ekipa ORLEN Team nie miała swojej reprezentacji na mecie. Najpierw, po wypadku na trasie etapu 5., z rywalizacji odpadł Adam Tomiczek, który zajmował 25. lokatę w „generalce”, a w drugiej części Rajdu Dakar 2021 poważny wypadek miał Maciej Giemza, który z obrażeniami barku i stopy musiał wycofać się z rywalizacji na 22. kilometrze etapu 9. Do tego momentu młody motocyklista był 17. w klasyfikacji generalnej.

Ostatecznie Rajd Dakar 2021 w klasyfikacji motocykli wygrał K. Benavides, za nim ze stratą zaledwie 4:56 min uplasował się R. Brabec, a na trzecim miejscu, tracąc 15:57 min był S. Sunderland. Jedyny Polak na mecie to Konrad Dąbrowski, który Dakar 2021 ukończył na pozycji na 28.

Ciekawie wyglądała też rywalizacja w klasie lekkich pojazdów SSV, gdzie na podium wskoczył w ostatnim dniu Aron Domżała, przed czwartym Michałem Goczałem. Trzeci pojazd, prowadzony przez Marka Goczała, ukończył Dakar 2021 na miejscu 8.

Dakar 2021 zebrał żniwo

Cieniem na ostatnim dniu Rajdu Dakar 2021 położyła się niestety informacja o śmierci francuskiego motocyklisty Pierre'a Cherpina, który uległ poważnemu wypadkowi na 7. etapie i zmarł pięć dni później wskutek odniesionych obrażeń. To 67. ofiara organizowanego od 1979 roku Rajdu Dakar.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA