REKLAMA

Rajd Dakar: Przygoński wysoko, historyczny triumf Toyoty

Tegoroczna edycja rajdu Dakar zakończyła się pierwszym w historii zwycięstwem Toyoty i wysokim, czwartym miejscem Kuby Przygońskiego.

Toyota Hilux w Rajdzie Dakar 2019 Materiały prasowe
Toyota Hilux w Rajdzie Dakar 2019

Nasser Al-Attiyah w Toyocie Hilux wygrał 41. Rajd Dakar. Dla japońskiej marki to pierwsze zwycięstwo w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata, choć kilkakrotnie Toyota ocierała się o najwyższy stopień podium. To zarazem kolejny wielki motorsportowy sukces w ostatnich ośmiu miesiącach, po triumfie w legendarnym wyścigu 24 godziny Le Mans oraz mistrzostwach świata WRC w kategorii producentów.

REKLAMA

Na uwagę zasługuje świetna, rozważna jazda i wysoka pozycja końcowa Kuby Przygońskiego, który do mety rajdu dojechał na czwartym miejscu, tuż za dziewięciokrotnym mistrzem WRC Sebastienem Loebem. Niewiele zabrakło do wyrównania polskiego rekordu – trzeciej pozycji Krzysztofa Hołowczyca w 2015 roku.

Toyoty w Rajdzie Dakar prowadziły od początkowych kilometrów aż do ostatniego etapu. Pierwszy etap wygrał Al-Attiyah, pilotowany przez Mathieu Baumela, po drugim etapie liderem została druga załoga Toyota Gazoo Racing South Africa – Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz, a od trzeciej próby to Katarczyk w Toyocie Hilux wyznaczał tempo rywalizacji w najtrudniejszej edycji Rajdu Dakar, odkąd impreza przeniosła się do Ameryki Południowej.

Zobacz także: Rajd Dakar - jak było kiedyś?

REKLAMA

REKLAMA

Kuba Przygoński w Rajdzie Dakar 2019 Materiały prasowe
Kuba Przygoński w Rajdzie Dakar 2019, fot. Orlen Team

Przed ostatnim dniem Al-Attiyah miał tak wielką przewagę nad rywalami, że nie musiał ryzykować i walczyć o każdą sekundę. Linię mety przekroczył w asyście drugiej Toyoty Hilux prowadzonej przez De Villiersa, który zaczekał na niego na trasie 55 minut. Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar po raz trzeci w karierze. Toyota w klasyfikacji generalnej triumfowała po raz pierwszy.

Al-Attiyah w 41. edycji Rajdu Dakar zwyciężył z przewagą 46 minut nad Nanim Romą oraz blisko dwóch godzin nad dziewięciokrotnym mistrzem WRC Sebastienem Loebem. W pierwszej dziesiątce Rajdu Dakar znalazły się jeszcze dwie załogi w Toyotach Hilux: De Villiers i Von Zitzewitz z Toyota Gazoo Racing zajęli dziewiąte miejsce, a lokatę niżej sklasyfikowano Ronana Chabota i Gillesa Pillota z zespołu Overdrive Toyota.

Na 11. miejscu dojechał kolejny Hilux, w którym pilotem Litwina Benediktasa Vanagasa był Polak Sebastian Rozwadowski.

WYNIKI 41. RAJDU DAKAR:

  1. Al Attiyah / Baumel (TOYOTA)
  2. Roma / Haro (MINI) +46:42
  3. Loeb / Elena (Peugeot) +01:54:18
  4. Przygoński / Colsoul (MINI) +02:28:31
  5. Despres / Cottret (MINI) +02:48:43
  6. Prokop / Tomanek (Ford) +03:19:02
  7. Al Rajhi / Gottschalk (MINI) +04:30:56
  8. Garafulic / Palmeiro (MINI) +07:57:58
  9. De Villiers / Von Zitzewitz (TOYOTA) +07:59:16
  10. Chabot / Pillot (TOYOTA) +08:09:58

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA