Rajd Finlandii 2013: Ogier skasował latających Finów

Sebastien Ogier wygrał Neste Oil Rally Finland. Słynni "latający Finowie" nie załapali się na podium. Robert Kubica był drugi w WRC 2.

Rajd Finlandii 2013

Po raz trzeci z rzędu Francuz wygrał Neste Oil Rally Finland - rajd, w którym przez długi czas zdecydowanie triumfowali Finowie. Tu można wymienić choćby siedmiokrotnego zwycięzcę Marcusa Gronholma, a także słynnych: Tommiego Mäkinena, Ariego Vatanena czy Juhę Kankkunena.

Jednak, gdy na podium w 2008 wbił się niepokonany Sebastien Loeb, Finowie zaczęli rozpaczliwie szukać jeszcze więcej "isu" - czyli "odwagi". Znaleźli ją śpiesznie Mikko Hirvonen i Jari-Matti Latvala. Ale skoro Loeb znów wygrał w 2011 i 2012, a teraz sukces odnotował Sebastien Ogier, czyżby waleczność "latających Finów" powoli stawała się piękną legendą?

Sebastien Ogier, przyznał, że zwycięstwo w Neste Oil Rally Finland było jego wielkim marzeniem, a wiedział, że z realizacją  nie będzie wcale łatwo... W czasie trzech dni ścigania na szutrowych drogach, blisko których rosną drzewach, na trasie z wieloma "ślepymi" hopami, za którymi czają się zakręty, Francuz raz cisnął gaz, raz oszczędzał auto. Na prowadzenie, na dobre, wysunął się dopiero w  połowie drugiego etapu i dzielnie, nie oddał go do końca. Ta strategia, w której udało mu się wygrać 12 z 23 oesów, dała zwycięstwo z zapasem prawie 37 sekund.

Drugie miejsce w 8. rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, z 5 najlepszymi czasami na odcinkach oraz prowadzeniem po pierwszym dniu, ma na koncie Thierry Neuville. Do Belga +21 sekund zabrakło Madsowi Østbergowi. Norweg z kolei, przez dłuższy czas miał realną szansę na drugą lokatę, ale ostatecznie musiał zadowolić się trzecią.

Z uplasowaniem się poza podium, nie mógł się pogodzić Mikko Hirvonen, który finiszował na czwartej pozycji. Najlepszy Fin, który wygrał tylko dwa oesy, przyznał, że nie ustrzegł się błędów, przestrzelił kilka skrzyżowań i trochę zgubiły go emocje.

Honoru Finów w tym roku dzielnie bronił też Jari Ketomaa – w WRC 2. Kierowca Ford Fiesty R5 uplasował się na 7 miejscu w generalce, a zdystansował pokaźną ilość "wurców". W swojej stawce  +1:28.9 pokonał Roberta Kubicę i o +2:53.9 Haydena Paddona.

Polska załoga Robert Kubica i Maciej Baran zaliczyła kilka przygód, parę razy znalazła się poza drogą i miała trochę problemów z samochodem. Jednak drugie miejsce w WRC 2 w tak ciężkim rajdzie to powód do satysfakcji. W klasyfikacji sezonu stawki Kubica awansował na trzecie miejsce, mając na koncie 76 punktów. Zaledwie dwóch oczek brakuje mu do Nicolasa Fuchsa. Pierwsze miejsce zajmuje Abdulaziz Al-Kuwari z 93 punktami.

Zobacz wypadek Roberta Kubicy i Maćka Barana na SS11 Jukojärvi Neste Oil Rally Finland 2013

Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC:

Nie da się opisać, jak się czuję! To zwycięstwo w Finlandii to spełnienie moich marzeń. I do tego jeszcze sukces w Szwecji w tym sezonie – wspaniałe uczucie, wygrać te dwa rajdy przed tutejszymi kierowcami, takimi jak Mads Østberg, Mikko Hirvonen i Jari-Matti Latvala. Z ponad 30 sekundami przewagi z pierwszych dni, nie chciałem dzisiaj dużo ryzykować. Tylko na oesie "Ouninpohja”" dałem z siebie wszystko, ponieważ odcinek ten jest po prostu fantastyczny. Serce bije szybciej, poziom adrenaliny osiąga maksimum i człowiek cieszy się każdym skokiem i każdym metrem. Moja przewaga w rajdowych Mistrzostwach Świata jest teraz jeszcze większa, ale dzisiaj nie to jest dla mnie najważniejsze – teraz chcę tylko cieszyć się zwycięstwem z moim zespołem. Bez naszej zgranej załogi nie byłoby mnie na szczycie.

Neste Oil Rally Finland – wyniki

1. S. OGIER/J. INGRASSIA Volkswagen Polo R WRC     2:43:10.4        

2. T. NEUVILLE/N. GILSOUL Ford Fiesta RS WRC +36.6 +36.6

3. M. ÖSTBERG/J. ANDERSSON Ford Fiesta RS WRC +21.0 +57.6

4. M. HIRVONEN/J. LEHTINEN Citroën DS3 WRC +24.0 +1:21.6

5. D. SORDO/C. DEL BARRIO Citroën DS3 WRC +4:46.9 +6:08.5

6. E. NOVIKOV/I. MINOR Ford Fiesta RS WRC +2:31.2 +8:39.7

7. J. KETOMAA/M. SALLINEN Ford Fiesta R5  WRC2 +2:39.5 +11:19.2

8. P. ANDERSSON/E. AXELSSON Ford Fiesta RS WRC +22.3   +11:41.5

9. R. KUBICA/M. BARAN Citroën DS3 RRC WRC2 +1:06.6 +12:48.1

10. A. MIKKELSEN/M. MARKKULA Volkswagen Polo R WRC +53.9 +13:42.0

Tekst: Iwona Petryla
Zdjęcia: Citroen, VW

amis

REKLAMA