REKLAMA

Rajd Monte Carlo. Neuville i Hyundai górą

Otwierający sezon 2020 Rajd Monte Carlo obfitował w emocje. Po zaciętej walce zwyciężył dość niespodziewanie Thierry Neuville w Hyundaiu i20 WRC.

Hyundai i20 Coupe WRC w Rajdzie Monte Carlo 2020 Materiały prasowe
Hyundai i20 Coupe WRC w Rajdzie Monte Carlo 2020, źródło: Hyundai Motorsport

Na wstępie szybkie wyjaśnienie, bo słowo „niespodziewanie” może zostać źle odebrane. Nie chodzi bynajmniej o umniejszenie talentu Belga, bo ten jest ogromny, a i samochód to model dzierżący mistrzowski tytuł z zeszłego sezonu. Chodzi bardziej o to, że większość obserwatorów, w tym także i my, stawiała na całkiem inne rozstrzygnięcie.

REKLAMA

Spodziewaliśmy się zaciętej walki pomiędzy obecnym mistrzem świata Ottem Tanakiem, który zasiada w mistrzowskiej konstrukcji z sezonu 2019 – Hyundaiu i20 WRC, a sześciokrotnym mistrzem świata Sebastienem Ogierem, który jedzie w tym sezonie Toyotą Yaris WRC, którą to z kolei w zeszłym roku Tanak wywalczył mistrzowski tytuł.

Tymczasem po świetnej jeździe już na czwartym oesie bardzo ciężki wypadek miał Ott Tanak, który przy prędkości sięgającej 160 km/h wypadł z drogi i stoczył się z kilkumetrowej skarpy, po drodze kosząc kilka drzewek. Załodze nic poważnego się nie stało, co można uznać za cud, biorąc pod uwagę, że był to jeden z najpoważniejszych wypadków rajdowych ostatnich lat.

Pod nieobecność mistrza świata atak przypuścili zawodnicy, na których mało kto stawiał. Ostatecznie pierwsze trzy załogi na mecie Rajdu Monte Carlo rozdzieliło niewiele ponad 14 sekund, a jeszcze przed ostatnimi niedzielnymi oesami różnica wynosiła kilka sekund.

Koncertowo w niedzielę pojechał jednak Thierry Neuville w Hyundaiu i20 WRC, który nie mając nic do stracenia, a wiele do zyskania, wykorzystał swoją szansę i po raz pierwszy zwyciężył w Monako, dając również cenne punkty zespołowi.

- Już od jakiegoś czasu czekaliśmy na to zwycięstwo, ale w ten weekend udało nam się pokazać nasze możliwości. To wspaniały początek sezonu - powiedział na mecie Neuville.

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris WRC w Rajdzie Monte Carlo 2020 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC w Rajdzie Monte Carlo 2020

Świetnie jechał przez cały rajd również Brytyjczyk Elfyn Evans w Toyocie Yaris WRC, który otarł się o drugie miejsce, jednak ostatecznie zajął trzecią pozycję.

- Jestem nieco rozczarowany, bo szansa na wygraną była. Jako lider rajdu masz wysokie oczekiwania, ale ostatniego dnia nie miałem tego, co jest potrzebne do zwycięstwa. Prędkość nie przychodziła naturalnie, nie wszystkie zakręty przejechałem idealnie. Jeszcze sporo pracy przede mną – powiedział Evans.

Mądrą jazdą, bez zbędnego ryzyka, popisał się stary wyjadacz i sześciokrotny mistrz WRC Sebastien Ogier, który nie atakował za wszelką cenę, chcąc pod nieobecność Tanaka zdobyć duże punkty. Te mogą być bezcenne na koniec sezonu. Ostatecznie Sebastien Ogier w Toyocie Yaris WRC dojechał na świetnej drugiej pozycji.

- To pozytywny wynik, choć chciałbym w pierwszym starcie w nowym zespole odnieść zwycięstwo. Możemy być jednak zadowoleni, bo adaptacja do nowej ekipy w tak wymagającym rajdzie zawsze jest wyzwaniem. Były dobre momenty, czasem nie miałem jednak pewności siebie, choć widzę, jaki to auto ma potencjał - powiedział Ogier.

Czwarty był Esapekka Lappi w Fordzie Fiesta WRC, ale Fin na mecie miał czas już o ponad trzy minuty gorszy od zwycięzcy.

Kolejną przeszło minutę wolniej pojechał piąty w rajdzie młodziutki Kalle Rovanpera w Toyocie Yaris WRC, będący najmłodszym etatowym kierowcą w historii WRC. Za Rovanperą, 53 sekundy dalej, uplasował się powracający do rywalizacji, dziewięciokrotny mistrz świata WRC Sebastien Loeb w Hyundaiu i20 WRC.

Rajd Monte Carlo 2020 - wyniki

  1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 3:10.57,6
  2. Sebastien Ogier (Francja/Toyota Yaris) strata 12,6 s
  3. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris) 14,3
  4. Esapekka Lappi (Finlandia/Ford Fiesta) 3.09,0
  5. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris) 4.17,2
  6. Sebastien Loeb (Francja/Hyundai i20) 5.04,7

Kolejna runda mistrzostwa świata WRC to Rajd Szwecji, który odbędzie się w dniach 13-16 lutego.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA