REKLAMA

Rajd Monte Carlo. Ogier znów górą

Kolejne na swoim koncie zwycięstwo w rajdzie Monte Carlo zanotował Sebastien Ogier w Citroenie.

Toyota Yaris WRC na mecie rajdu Monte Carlo Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC na mecie rajdu Monte Carlo

Zakończony wczoraj rajd Monte Carlo obfitował w emocje. Dość powiedzieć, że kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się na ostatnim odcinku specjalnym, a różnica między pierwszym Ogierem i drugim Neuvillem była rekordowo mała i wyniosła na mecie zaledwie 2,2 sekundy.

REKLAMA

Ott Tänak po pasjonującej walce wywalczył miejsce na podium dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing, zajmując trzecią pozycję w rajdzie, a Jari-Matti Latvala i debiutujący w Yarisie WRC Kris Meeke zajęli miejsca w pierwszej szóstce rajdu Monte Carlo.

Powracający na trasy odcinków specjalnych WRC dziewięciokrotny mistrz świata Sebastien Loeb pokazał klasę. W nowym dla siebie samochodzie, niemal prosto z rajdu Dakar, Loeb pojechał rozważnie, zajmując na mecie wysokie czwarte miejsce i zdobywając cenne punkty dla zespołu.

Rozgrywana we francuskich Alpach impreza należy do najtrudniejszych w kalendarzu. Zmienne warunki pogodowe zmuszają do ryzykownych decyzji podczas wyboru opon. Nie inaczej było w tym roku. Impreza świetnie zaczęła się dla Otta Tänaka, który po czwartkowych wieczornych próbach był liderem rajdu. Estończyk w piątek przebił oponę, musiał wymienić koło na trasie siódmego odcinka specjalnego, przez co stracił ponad dwie minuty i zsunął się na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

REKLAMA

REKLAMA

Tänak ambitnie walczył do końca imprezy. Wygrał sześć odcinków specjalnych z rzędu w sobotę i niedzielne przedpołudnie i wspiął się na trzecią lokatę, którą utrzymał do końca imprezy. Było to jego trzecie podium Rajdu Monte Carlo z rzędu, a także trzecie podium dla Toyoty Yaris WRC.

W walce o podium brał udział jeszcze Jari-Matti Latvala, ale ostatecznie ukończył rywalizację na piątym miejscu. Debiutujący w zespole TOYOTA GAZOO Racing Kris Meeke stracił kilka minut przez przymusowe wymiany kół, ale dojechał na szóstym miejscu, a do tego wygrał kończący rajd i dodatkowo punktowany “Power Stage”. Kierowcy Yarisów WRC byli najszybsi na ośmiu z 16 odcinków Rajdu Monte Carlo.

- To był świetny finisz rajdu i dobry wynik dla naszego zespołu, bo zdobyliśmy wiele punktów w mistrzostwach świata. Byliśmy najszybsi na ośmiu z 16 odcinków specjalnych, co pokazuje, jak mocny mamy samochód. Zaimponowała mi jazda Krisa, dla którego był to pierwszy rajd za kierownicą Yarisa WRC. To był sygnał ostrzegawczy, by go nie lekceważyć w tym sezonie – powiedział na mecie Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT.

Wyniki Rajdu Monte Carlo

  1. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) 3h21m15,9s
  2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +2,2s
  3. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +2m15,2s
  4. Sebastien Loeb/Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC) +2m28,2s
  5. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +2m29,9s
  6. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +5m36,2s
  7. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta R5) +13m04,6s
  8. Yoann Bonato/Benjamin Boulloud (Citroën C3 R5) +13m56,5s
  9. Stephane Sarrazin/Jacques-Julien Renucci (Hyundai i20 R5) +14m06,8s
  10. Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (Citroën C3 R5) +16m03,4s

Co dalej w kalendarzu WRC?

Drugą rundą rajdowych mistrzostw świata będzie Rajd Szwecji (14-17 lutego). To jedyna impreza rozgrywana na śniegu i lodzie. Kierowcy korzystają tam ze specjalnych opon z tzw. długim kolcem, a trasa wytyczana jest pomiędzy wysokimi śnieżnymi bandami.

To w Rajdzie Szwecji w 2017 roku prowadzony przez Latvalę Yaris WRC zwyciężył w swojej pierwszej imprezie. W tym roku po raz pierwszy na starcie staną aż cztery Toyoty Yaris WRC. W dodatkowym samochodzie pojedzie dwukrotny mistrz świata, Marcus Grönholm.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA