REKLAMA

Rajd Monte Carlo – rusza walka o mistrzostwo

Już niebawem startuje pierwszy odcinek specjalny Rajdu Monte Carlo. Mocną jak nigdy dotąd ekipę zebrał zespół Toyoty, zapowiadający ostrą walkę.

Toyota Yaris WRC 2020 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC 2020
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 44 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zeszłoroczny sezon WRC zakończył się mistrzowskim tytułem dla kierowcy Otta Tanaka, który jechał Toyotą Yaris WRC. Teraz Tanak przesiadł się jednak do zespołu Hyundaia, który z kolei w ubiegłym sezonie wywalczył mistrzostwo w klasyfikacji producentów.

REKLAMA

W tym roku do zespołu Toyoty dołączył z kolei 6-krotny mistrz świata WRC Sebastien Ogier, który chce odzyskać to, co zabrał mu Tanak. Mamy zatem dwa potencjalnie mistrzowskie zestawienia – wielokrotny mistrz WRC w samochodzie mistrza z zeszłego roku oraz aktualnego mistrza WRC w mistrzowskim samochodzie sprzed roku.

Ogier po siódmy tytuł, Yaris po pierwszą wygraną

- Początek sezonu w Monte Carlo jest zawsze ekscytujący, a ten rok zapowiada się szczególnie ciekawie, bo wielu kierowców zmieniło zespoły. U nas mamy trzech nowych kierowców. Tego rajdu jeszcze nie wygraliśmy jako zespół, ale co roku jesteśmy na podium. Jestem pewny, że na początku sezonu stać nas na dobry wynik – zapowiada Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyota Gazoo Racing WRT.

Od powrotu Toyoty do mistrzostw świata w 2017 roku przynajmniej jeden Yaris WRC co roku dojeżdżał w pierwszej trójce Rajdu Monte Carlo, ale na wygraną w tej imprezie wciąż czeka. Ogier rozpoczyna z kolei walkę o swój siódmy tytuł mistrzowski w rajdzie, który organizowany jest na drogach nieopodal jego rodzinnego Gap.

Francuz wygrał sześć ostatnich edycji kultowej imprezy w czterech różnych samochodach, teraz pojedzie po zwycięstwo Yarisem WRC.

- Jestem podekscytowany pierwszym startem Toyotą Yaris WRC. Każdy samochód ma inną charakterystykę i potrzeba nieco kilometrów, by się go nauczyć, ale po pierwszych testach jestem zadowolony. Chcę walczyć o siódmy tytuł w tym roku i wierzę, że w tym aucie jest to możliwe. Rajd Monte Carlo jest dla mnie wyjątkowy. Pod koniec lat 90. oglądałem, jak Tommi tutaj wygrywał. To mój pierwszy idol z rajdów. Razem z Julienem Ingrassią odnosiliśmy tu sukcesy i co roku czujemy większą presję, by nasza passa się nie skończyła. To wielkie wyzwanie, ale bardzo je lubię – zapewnił Sebastien Ogier.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i20 Coupe WRC 2020 Materiały prasowe
Hyundai i20 Coupe WRC 2020

Legendarne, trudne trasy

Rajd Monte Carlo jest jednym z największych wyzwań w kalendarzu, a dla nowych kierowców Toyoty będzie to okazja do szybkiej nauki Yarisa WRC w walce o pierwsze punkty w sezonie. Zobaczymy też, co pokaże obecny mistrz świata Ott Tanak w samochodzie mistrzowskiego zespołu.

Pierwsza edycja kultowej imprezy odbyła się w 1911 roku, co czyni ją najstarszą w mistrzostwach świata. Cechą charakterystyczną są zmienne warunki – kierowcy mogą spodziewać się suchego asfaltu, wilgotnej trasy, a także śniegu i lodu, i to na dystansie jednego odcinka specjalnego. Wybór odpowiednich opon jest równie ważny co tempo jazdy. Zawodnicy opierają swoje decyzje na wiadomościach od tzw. szpiegów lodowych, którzy raportują o stanie tras do ostatniej chwili.

Po ceremonii startu w Monako kierowcy zmierzą się z dwoma nocnymi odcinkami specjalnymi już w czwartek 22 stycznia. Próba Malijai – Puimichel nie była częścią rajdu od 1994 roku. W piątek nowością będzie odcinek specjalny Saint-Clément – Freissinières.

Sobota to trasy dobrze znane z poprzednich lat, a w niedzielę kierowcy zmierzą się z prawdziwą ikoną tego rajdu – przełęczą Col de Turini oraz dodatkowo punktowanym Power Stage’m La Cabanette – Col de Braus. W sumie na kierowców czeka 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 304 km.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA