REKLAMA

Rajd Niemiec. Potrójne zwycięstwo Toyoty

Zespół Toyota Gazoo Racing odniósł historyczne zwycięstwo w Rajdzie Niemiec, zajmując wszystkie miejsca na podium.

Toyota Yaris WRC w Rajdzie Niemiec Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC w Rajdzie Niemiec

10. rundę sezonu WRC, Rajd niemiec, wygrał Ott Tänak i tym samym powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej cyklu do 33 punktów. Wśród producentów Toyotę od prowadzenia dzieli tylko osiem punktów. Obecnie liderem jest zespół Hyundaia, a trzecie miejsce zajmuje Citroen.

REKLAMA

Ott Tänak na czele Rajdu Niemiec jechał niemal od startu do mety, wystrzegając się kosztownych błędów i ryzykownych manewrów, kontrolował sytuację w tabeli z wynikami. Największą przewagę nad głównymi rywalami w walce o tytuł mistrza świata zyskał na wyjątkowo trudnych odcinkach specjalnych Panzerplatte w sobotnie popołudnie. Estończyk zwyciężył z przewagą ponad 20 sekund i trzeci rok z rzędu wygrał tę imprezę. Był to już piąty triumf duetu Ott Tänak - Martin Järveoja w tym sezonie.

- To wspaniały wynik dla całego zespołu. Przed nami jeszcze cztery rajdy, musimy utrzymać koncentrację i dać z siebie wszystko. W WRC zwycięstwa nie przychodzą łatwo, co ten weekend potwierdził. Nie zawsze jesteśmy najszybsi, ale jedziemy równo, a to pozwoliło nam wygrać – stwierdził Tänak.

Podium uzupełniły dwie pozostałe załogi Toyota Gazoo Racing w Yarisach WRC. Kris Meeke pilotowany przez Sebastiana Marshalla dojechał na drugim miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem, odkąd jeździ dla Toyoty. Trzecie miejsce zajął duet Jari-Matti Latvala - Miikka Anttila, który powtórzył wynik z Rajdu Finlandii. Na 10. miejscu i z punktem do klasyfikacji generalnej cyklu rajd ukończył Takamoto Katsuta, który po raz pierwszy pojechał w mistrzostwach świata w Yarisie WRC.

Zobacz także: najchętniej kupowane modele aut na świecie

REKLAMA

REKLAMA

Potrójne podium dla Toyoty w Rajdzie Niemiec Materiały prasowe
Potrójne podium dla Toyoty w Rajdzie Niemiec

Trzy Toyoty na podium Rajdu Niemiec to doskonały wynik dla japońskiej marki w imprezie, która może uchodzić za „domową”. W końcu Toyota Motorsport GmbH, który opracował silnik do Yarisa WRC, ma swoją siedzibę w leżącej nieopodal Kolonii.

- To niesamowite, że mamy trzy auta na podium. Mieliśmy na to szansę już kilka razy w tym sezonie, ale dopiero tutaj nam się to udało. Mamy mocne auto, ale i nasi kierowcy potwierdzili swoje ponadprzeciętne umiejętności na jednych z najbardziej wymagających dróg. Jestem dumny z całego zespołu – powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Toyota jest pierwszym producentem od czterech lat, który zajął wszystkie miejsca na podium. Japońska marka czekała na taki wynik od 23 lat. Gratulacje całemu zespołowi złożył Akio Toyoda, prezes firmy.

- Całe podium dla Toyoty to niesamowity widok. Czuję się fantastycznie. Dziękuję wszystkim za wspaniałą, zespołową postawę. To wyjątkowa ekipa – powiedział prezes.

Zobacz także: znamy listę kandydatów do tytułu Car of the Year 2020

REKLAMA

Toyota Yaris WRC w Rajdzie Niemiec Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC w Rajdzie Niemiec

Dobrze radził też sobie nasz rodak, Kajetan Kajetanowicz, który startował w klasyfikacji WRC2, zajmując przed ostatnim odcinkiem specjalnym drugą pozycję w generalce. Niestety dwusekundowa przewaga nie wystarczyła, bowiem na ostatnim OS-ie Niemiec Marijan Griebel w Skodzie Fabii R5 był szybszy od Kajta o 5 sekund, wskakując na drugie miejsce w całym rajdzie.

Do końca sezonu WRC pozostały jeszcze cztery rundy. W dniach 12-15 września załogi będą rywalizować w Turcji, gdzie przed rokiem triumfował Tänak.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Tanak umocnił się na prowadzeniu z dorobkiem 205 pkt. Drugi jest Belg Thierry Neuville (Huyndai I20 WRC) - 170 pkt, a trzeci Ogier - 163 pkt. Do końca sezonu matematycznie tylko ta trójka ma szansę na tytuł.

W klasyfikacji zespołów prowadzi natomiast Hyundai - 289 pkt przed Toyotą - 281 i Citroenem - 216.

Wyniki Rajdu Niemiec

1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h15m29.8s
2. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +20.8s
3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +36.0s
4. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +58.5s
5. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m16.6s
6. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m46.2s
7. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1m56.3s
8. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2m02.2s
9. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +6m22.2s
10. Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota Yaris WRC) +8m19.2s0m28.7s
12. Fabian Kreim (Niemcy/Skoda Fabia R5) 12.46,9 (1. m. w WRC2)
14. Kajetan Kajetanowicz (Polska/VW Polo GTi R5) 13.08,4 (3. m. w WRC2)

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA