REKLAMA

Rajd Polski – najlepsze miejsca

Rajd Poslki
Trasę rajdu objechaliśmy seryjną „C2" VTR; w Rajdzie Polski powinno wystartować 5 Citroënów C2-R2 Max, które w krajowychrajdach ścigają się w ramach Citroën Racing Trophy Polska.

Sportowe wydarzenie roku. Po ponad 20 latach przerwy Rajd Polski wraca do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Na Mazury przyjedzie pięciokrotny mistrz - Sebastien Loeb - i spółka.

REKLAMA

W tym roku tylko 12 krajów ma przywilej organizowania zawodów zaliczanych do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Wśród nich jest Polska. Już można być dumnym, chociaż - w przeciwieństwie do mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce (lub nie, czas pokaże) dopiero za 3 lata, o czym już każdy słyszał - media milczą o tym wydarzeniu. Dla nas to oczywiste, że Mazury są równie wyjątkowe jak Akropol w Grecji, czy tak samo egzotyczne jak pustynie w Australii, więc nie ma się czym zachwycać. Dla ekip rajdowych, które przez lata zjeździły kulę ziemską wzdłuż i wszerz, najbardziej wyjątkowym i egzotycznym miejscem w tym roku będą polskie Mazury. Wszędzie indziej byli już wielokrotnie. Tu będą po raz pierwszy.

Nieszczęście w tym szczęściu jest takie, że branża motoryzacyjna przeżywa kryzys i na rajdowy cyrk składają się obecnie 2 (słownie - dwa!) zespoły fabryczne - Citroëna i Forda. Ponieważ każdy zatrudnia po dwóch kierowców, na frekwencję Rajdu Polski taką jak w 1975 r. - kiedy na starcie stanęły 123 załogi - nie ma co liczyć. Oczywiście, oprócz "fabryk" są jeszcze "zespoły prywatne", powołane do życia i wspierane przez te pierwsze, żeby nie było obciachu, oraz kilku zapaleńców. W tym sezonie bywały już rajdy, do których wystartowało mniej niż 40 załóg (Cypr i Irlandia). Obsada Orlen Platinum 66. Rajdu Polski powinna być liczniejsza, bo do Mikołajek zjadą również "juniorzy", z aktualnym liderem klasyfikacji JWRC Michałem Kościuszką, oraz załogi z Polski.

Gdzie oglądać zmagania najlepszych kierowców rajdowych świata - zobacz w naszej galerii zdjęć. Planując rajdowy weekend na Mazurach, trzeba uwzględnić, że oprócz rajdowców i kibiców z Europy, a nawet z innych kontynentów, będą tam także zwyczajni urlopowicze. Drogi, po których przebiegają odcinki specjalne, zostaną zamknięte dla ruchu na 3 godziny przed startem pierwszego zawodnika. Planując oglądanie, lepiej wybrać miejsca, w których można spędzić cały dzień. Pokazujemy, które to miejsca.

Kibicuj z głową

Za wstęp na każdą imprezę sportową (mecz piłki nożnej, żużel) trzeba zapłacić. Nie inaczej jest na rajdach, chociaż niesfornych kibiców trudniej upilnować. Oesy mają nawet po 30 km i dziur w "płocie", czyli w lesie, przez które można wejść nie płacąc jest mnóstwo. Ale nie o to chodzi! Za 149 zł można uczestniczyć w widowisku, które trwa 3 dni. Od dyscypliny kibiców zależy, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i ile rajdu uda im się zobaczyć. Dlatego nie warto wdawać się w dyskusje z osobami porządkowymi, lecz stosować do ich poleceń. Zamiast "fruwać na trzeciego" między oesami, lepiej miło zaplanować czas i zostać w jednym miejscu.

Drogie Kibicowanie

W internetowym sklepie https:// sklep.rajdpolski.pl/, a także na stronach https://gadzetyrajdowe.pl można już kupić bilety, uprawniające do wejścia do wyznaczonych stref kibica na oesach i na odcinku testowym oraz do parku serwisowego (z wyłączeniem superoesu Mikołajki, za oglądanie którego trzeba zapłacić każdorazowo 89 zł). Karta kibica na cały rajd kosztuje 149 zł, na poszczególne dni po 59 zł. Karnet na cały rajd obejmuje, oprócz identyfi katora, m.in. ubezpieczenie NNW oraz nalepkę parkingową, uprawniającą do korzystania z parkingów przygotowanych dla kibiców. Dla najbardziej wymagających przygotowano Złoty Karnet Kibica, uprawniający do korzystania z parkingów VIP (cena 469 zł).

Tekst: Maciej Ziemek,
Zdjęcia: Mariusz Barwiński, Marcin Rybak

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA