Rajd Safari: Kajto wygrał w WRC2, Toyota zgarnia cztery pierwsze miejsca

Niesamowity wyczyn Kajetana Kajetanowicza, który pewnie wygrał Rajd Safari w klasyfikacji WRC2. Z kolei załogi Toyoty dotarły do mety na czterech pierwszych miejscach w generalce.

Kajetan Kajetanowicz wygrywa w Rajdzie Safari 2022 fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetan Kajetanowicz wygrywa w Rajdzie Safari 2022

Kajto zwycięski w Kenii, został liderem WRC2

Dwanaście wygranych odcinków specjalnych, ponad 19 minut przewagi na mecie. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak nie dali szans konkurentom w swoim debiutanckim starcie w Rajdzie Safari.

Powody do radości mają polscy kibice, bowiem w morderczym Rajdzie Safari stawce zawodników w klasyfikacji WRC2 od początku przewodził duet Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Polska załoga wygrała aż 12 odcinków specjalnych, nie dając szans konkurentom w swoim debiucie w Rajdzie Safari, mając na mecie ponad 19 minut przewagi nad kolejną załogą w klasie WRC2.

Kajto i Szczepaniak, zajmując wysokie 9. miejsce w całym rajdzie, stanęli na siódmym z rzędu podium w rundzie rajdowych mistrzostw świata. Dzięki zdobyciu maksymalnej liczby punktów, w tym za wygrany Power Stage, obejmują prowadzenie w klasyfikacji sezonowej WRC2. Pomimo że to dopiero trzeci rajd Kajetana w tym sezonie, Polak wraz z Maciejem Szczepaniakiem mają już 66 punktów i wyprzedzają drugiego Yohana Rossela o 3 punkty i trzeciego Nikołaja Griazina o 14 punktów. Dalej jest Andreas Mikkelsen z 15 punktami straty i Chris Ingram, który do Kajto traci 22 punkty.

Toyota GR Yaris Rally2 w Rajdzie Safari 2022 fot. materiały prasowe
Toyota GR Yaris Rally2 w Rajdzie Safari 2022

Toyota na czterech pierwszych miejscach

Świat rajdowy żyje natomiast innym wyczynem, bo w legendarnym Rajdzie Safari w Kenii Toyota uzyskała historyczny wynik. Kierowcy startujący GR Yarisami Rally1 zajęli cztery pierwsze miejsca. Zwyciężył Kalle Rovanperä, Elfyn Evans był drugi, trzecie miejsce wywalczył Takamoto Katsuta, a czwarte Sébastien Ogier. To już dziesiąte zwycięstwo Toyoty w słynnym afrykańskim rajdzie. Co więcej, fabryczny zespół Toyoty powtórzył sukces z 1993 roku, kiedy kierowcy marki także zdobyli cztery pierwsze miejsca w rundzie WRC, i to podczas tego samego rajdu. Od tamtej pory tylko raz zdarzyło się, by inny producent uzyskał taki wynik.

W drugiej edycji od powrotu do kalendarza WRC, Rajd Safari postawił przed zawodnikami jeszcze większe wymagania, w tym wyjątkowo zwodniczy piasek fesh-fesh podczas piątkowego etapu oraz błotniste nawierzchnie w sobotę. Każdego dnia kierowcy musieli się też zmagać ze skałami i kamieniami. Było to największe wyzwanie, z jakim miały się zmierzyć hybrydowe samochody klasy Rally1, ale GR Yaris poradził sobie ze wszystkimi trudnościami dzięki niezrównanej trwałości i niezawodności. Kolejny samochód dotarł do mety 8,5 minuty później niż kwartet Toyoty.

Rovanperä na samym wstępie w czwartek miał trudny moment, kiedy podczas otwierającego rajd odcinka specjalnego stracił oponę. Ale pozostałe odcinki specjalne on i jego pilot Jonne Halttunen pokonali bez żadnych problemów, zdobywając czwarte zwycięstwo na sześć dotychczasowych rund sezonu. Tym samym Rovanperä zwiększył swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej do 65 punktów.

Elfyn Evans i pilot Scott Martin również przejechali rajd w świetnej formie i ukończyli go tuż za kolegami z zespołu. Aż do sobotniego deszczu ich strata do liderów wynosiła tylko 20 sekund, a ostatecznie ukończyli afrykańską rundę ze stratą 52,8 s i po raz drugi w sezonie stanęli na drugim miejscu podium.

Takamoto Katsuta doskonalący swoje umiejętności w ramach Toyota Gazoo Racing WRC Challenge Program ma za sobą kolejny świetny start w rundzie WRC. Po inteligentnej jeździe w wymagających warunkach kierowca zdobył drugie podium w swojej karierze – poprzednie wywalczył rok temu również w Rajdzie Safari. Jego pilot, Aaron Johnston, stanął na podium po raz pierwszy w WRC. Obaj zawodnicy wystartowali w barwach zespołu TGR World Rally Team Next Generation.

Sébastien Ogier, zwycięzca Rajdu Safari w 2021 roku, przewodził stawce przez większość piątkowego etapu, do momentu kiedy podczas ostatniego odcinka specjalnego tego dnia musiał się zatrzymać, by zmienić koło. To kosztowało go ponad dwie minuty. Razem z pilotem odrobili część straty i dojechali do mety na czwartym miejscu. Na Power Stage’u dojechał do mety jako trzeci, zdobywając dla zespołu kolejne punkty.

Toyota Gazoo Racing zwiększyła swoją przewagę w klasyfikacji producentów do 62 punktów. Kolejną rundą w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Estonii (14-17 lipca), na którym kierowców czekają szybkie szutrowe drogi z wieloma hopami i kilkoma bardziej technicznymi odcinkami.

 

Rajd Safari 2022 – wyniki:

  1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) 3h40m24.9s
  2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +52.8s
  3. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +1m42.7s
  4. Sébastien Ogier/Benjamin Veillas (Toyota GR YARIS Rally1) +2m10.3s
  5. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +10m40.9s
  6. Craig Breen/Paul Nagle (Ford Puma Rally1) +23m27.9s
  7. Jourdan Serderidis/Frédéric Miclotte (Ford Puma Rally1) +30m16.5s
  8. Sébastien Loeb/Isabelle Galmiche (Ford Puma Rally1) +32m12.6s
  9. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) +35m37.6s
  10. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Hyundai i20 N Rally1) +37m36.6s
Zobacz również:
REKLAMA