Rajd Sardynii: Polacy w czołówce Mistrzostw Świata

Rewelacyjny wynik Michała Kościuszko – 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. Robert Kubica dwa oczka niżej - Rajd Sardynii był dla polskich kierowców niezwykle udany.

Rajd Sardynii 2013

Po raz pierwszy startujący Fordem Fiestą RS WRC Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak odnotowali bardzo dobry rezultat w Rajdzie Sardynii, 7. rundzie Mistrzostw Świata. Do „życiówki”  kierowcy z Krakowa zabrakło tylko 0,9 sekundy. We Włoszech załoga Lotos Rally Team zajęła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej WRC. Jest to wyrównanie wyniku, jaki Kościuszko i  Szczepaniak osiągnęli dwa lata temu podczas Rajdu Australii.

Michał Kościuszko

Ford Fiesta RS WRC

Jestem bardzo zadowolony, że dojechaliśmy do mety. To było dla nas priorytetem, a przy okazji wywalczyliśmy dobry rezultat. Do ostatnich metrów ścigaliśmy się z Elfynem Evansem. Do 6. miejsca zabrakło 0,9 sekundy, taki sport. Bardzo trudno było jechać z presją, że za wszelką cenę musimy ukończyć rajd, ale po serii ostatnich przygód z MINI był to bezwzględny priorytet. Plan został wykonany. Jestem bardzo zadowolony, to pierwszy rajd w tym sezonie bez przygód technicznych. Szczere gratulacje dla Roberta, który ukończył rajd na 9. pozycji wygrywając w swojej klasie WRC2.

Dwa miejsca dalej w generalce uplasowali się triumfatorzy serii WRC2 Robert Kubica i Maciej Baran. Załoga Citroena DS3 RCC dosłownie zdystansowała konkurencję. Polacy wygrali aż 12 z 14 odcinków specjalnych. Kubica zwycięstwo do mety dowiózł z przewagą ponad 4 minut nad Abdulazizem Al-Kuwari w Fordzie Fiesta RRC. A punkty zdobyte na Sardynii dały mu awans na 4. lokatę w punktacji WRC2.

Robert Kubica

Citroen DS3 RCC

Wygrywanie nigdy nie jest łatwe! Weekend był dobry, ale ciężki – mieliśmy problemy z kurzem oraz interkomem, na jednym odcinku straciliśmy półtorej minuty. Nie straciliśmy jednak koncentracji i kiedy nie byliśmy pewni tempa, jechaliśmy uważnie. W sobotę pierwszą pętlę przejechaliśmy spokojnie, na drugiej trochę przycisnąłem. Rajdów można się uczyć tylko dzięki jeździe, a wolna jazda nie umożliwia nauki.

Kolejnym rajdem w Mistrzostwach Świata dla Roberta Kubicy i Macieja Barana będzie rozgrywany w pierwszy weekend sierpnia Rajd Finlandii. Michała Kościuszko i Macieja Szczepaniaka na trasie WRC zobaczymy dopiero podczas Rajdu Niemiec (22-25 sierpnia).

Podium zdominował Volkswagen

Rajd Sardynii w klasyfikacji generalnej wygrali Sebastien Ogier  i Julien Ingrassia. Czołowa załoga zespołu Volkswagen Motorsport wypracowała przewagę +1:16,8 nad Thierrym Neuville i Nicolasem Gilsouli (Qatar World Rally Team). Podium uzupełnili  Jari -Matti Latvala i Miikka Anttila z teamu Volkswagena (+1:48.0).

Rally d'Italia Sardegna - wyniki:

1.         S. OGIER/ J. INGRASSIA  - Volkswagen Polo R WRC    3:22:57.9

2.         T. NEUVILLE/ N. GILSOUL  - Ford Fiesta RS WRC      +1:16.8

3.         J. LATVALA/ M. ANTTILA  - Volkswagen Polo R WRC +31.2   +1:48.0

4.         D. SORDO/C. DEL BARRIO  - Citroen DS3 WRC          +1:31.2           +3:19.2

5.         M. PROKOP/ M. ERNST-  Ford Fiesta RS WRC   +5:14.9           +8:34.1

6.         E. EVANS/G. BERNACCHINI - Ford Fiesta RS WRC    +3:17.7           +11:51.8

7.         M. KOSCIUSZKO/ M. SZCZEPANIAK - Ford Fiesta RS WRC             +0.9     +11:52.7

8.         M. OSTBERG/ J. ANDERSSON - Ford Fiesta RS WRC  +1:28.8           +13:21.5

9.         R. KUBICA/ M. BARAN (WRC2) - Citroen DS3 RRC    +3:26.1           +16:47.6

10.       K. AL QASSIMI/ S. MARTIN - CitroEn DS3 WRC          +32.3   +17:19.9

Tekst: Iwona Petryla
Zdjęcia: Lotos Rally Team, Citroen Racing,  Volkswagen Motorsport


Zobacz również:
REKLAMA