REKLAMA

Rajd Szwecji dla Tanaka i Toyoty

Tegoroczny Rajd Szwecji, druga eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, padła łupem Otta Tanaka i zespołu Toyoty.

Rajd Szwecji 2019 - Toyota Yaris WRC Materiały prasowe
Rajd Szwecji 2019 - Toyota Yaris WRC
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Ott Tänak zwyciężył w Rajdzie Szwecji, drugiej rundzie WRC, i objął prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team, który świętował drugą wygraną w trzech ostatnich edycjach zimowego rajdu, przewodzi w klasyfikacji producentów.

REKLAMA

Rajd Szwecji jest jedyną w pełni zimową rundą WRC. Kierowcy mierzą się z drogami pokrytymi śniegiem i lodem w autach zaopatrzonych w opony z kolcami, które gwarantują wysoką przyczepność na śliskiej nawierzchni. W tegorocznej edycji warunki były szczególnie trudne.

W weekend w Szwecji i Norwegii, gdzie rozegrano część odcinków specjalnych, ociepliło się, śnieg i lód zaczął się topić, przez co auta miały trudności z utrzymaniem się w śniegowo-szutrowej brei, a śnieżne bandy okalające drogi zamieniły się w złowrogie pułapki. W takiej sytuacji najlepiej radził sobie Ott Tänak.

Estończyk po piątkowym etapie tracił tylko dwie sekundy do lidera i miał dzięki temu lepszą pozycję na drodze przez całą sobotę. Pozwoliło mu to szybko objąć prowadzenie, wypracować ponad 50-sekundową przewagę nad kolejnymi załogami i kontrolować sytuację w niedzielę.

Tänak podczas porannych prób ostatniego dnia rajdu jechał ostrożnie, by na dodatkowo punktowanym Power Stage’u pokazać wielką klasę i kunszt prowadzenia samochodu, wygrywając odcinek specjalny Torsby z przewagą 3,5 sekundy nad kolejną załogą. Estończyk zdobył 25 punktów za zwycięstwo w Rajdzie Szwecji i dodatkowe pięć punktów za triumf na ostatnim OS-ie. Dzięki temu został po raz pierwszy w karierze liderem mistrzostw świata.

Zobacz także: Skoda Scala w wersji RS

REKLAMA

REKLAMA

Rajd Szwecji 2019 - Toyota Yaris WRC Materiały prasowe
Rajd Szwecji 2019 - Toyota Yaris WRC

Na szóstym miejscu dojechał drugi z kierowców Yarisa WRC – Kris Meeke, co pozwoliło zespołowi TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team objąć prowadzenie w klasyfikacji producentów.

Jari-Matti Latvala, który jechał swój rekordowy 197. rajd w WRC, w piątek utknął w śnieżnej bandzie, ale wrócił do rywalizacji i dojechał do mety ostatecznie na 21. pozycji. 38. był Marcus Grönholm w prywatnie wystawionym Yarisie WRC. Dla dwukrotnego mistrza świata był to jednorazowy powrót po ośmioletniej przerwie od ścigania.

- Gratulacje dla Otta, Martina i całego zespołu. Gdy wygraliśmy tu dwa lata temu w swoim ledwie drugim starcie po powrocie, trudno było mi to sobie wyobrazić. To była niespodzianka. W tym roku biliśmy się o zwycięstwo od samego początku. To pokazuje, jak ten zespół się rozwija – skomentował Akio Toyoda, prezes Toyoty.

Rajdowe mistrzostwa świata ze Szwecji przenoszą się do Meksyku, gdzie w dniach 7-10 marca kierowcy będą mierzyć się z szutrowymi drogami i wysokimi temperaturami. Dodatkową trudnością będzie duża wysokość (nawet 2773 m n.p.m.) i jazda w rozrzedzonym powietrzu, które potrafi ograniczyć moc silników nawet o 20 procent.

Wypowiedzi:

Tommi Mäkinen (szef zespołu)

- To wspaniale, że wygraliśmy w Szwecji i przewodzimy w obu klasyfikacjach generalnych. Ott zdominował rywalizację przez cały weekend, pokazując innym, jak należy jeździć w tak trudnych warunkach. On jest piekielnie mocny w tym momencie. Przypomina mi siebie sprzed 20 lat, gdy sam walczyłem o tytuły. Rajd był o wiele trudniejszy dla Jari-Mattiego i Krisa, ale obaj pokazali, że Yaris WRC jest szybki i niezawodny.

Ott Tänak (Toyota Yaris WRC #8)

- Za nami bardzo dobry weekend. Kluczowy okazał się piątkowy etap, w którym zminimalizowaliśmy straty w trudnych warunkach, a potem mieliśmy dobry rytm jazdy i ograniczaliśmy ryzyko tak bardzo, jak to było możliwe. W niedzielę oszczędzaliśmy opony na Power Stage, by na nim zaatakować. Pojechaliśmy bardzo dobrze, wszystko było w porządku, a ja dobrze czułem się za kierownicą. Mamy silny zespół i cieszymy się, że mamy takie wyniki na początku sezonu.

Wyniki Rajdu Szwecji:

1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2:47.30,0

2. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +53,7

3. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +56,7

4. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1.05,4

5. Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +1.08,2

6. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +1.38,8

7. Sebastien Loeb/Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC) +1.49,7

8. Pontus Tidemand/Ola Floene (Ford Fiesta WRC) +3.37,7

9. Ole Christian Veiby/Jonas Andersson (Volkswagen Polo R5) +6.34,0

10. Janne Tuohino/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +8.21,4

21. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +14.44,4

50. Łukasz Pieniążek (Ford Fiesta) +1:05.26,7

Zobacz także:

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA