Rajdowe legendy we wrocławskim centrum handlowym

Nie wszystkich podnieca i zachwyca współczesna zunifikowana, plastikowa motoryzacja. Coraz więcej ludzi wraca do korzeni jeżdżąc starymi modelami aut. A nawet się nimi ścigają. Do niedzieli 22 lutego 2015 w supermarkecie Auchan Wrocław Bielany trwa wystawa historycznych rajdówek.

Można podziwiać, a nawet dotknąć bardzo omszałe historią egzemplarze samochodów rajdowych, które mają na koncie udane starty w Rajdzie Monte Carlo Historycznym. Mają więc co najmniej 35 lat (wymóg regulaminu), a najczęściej są w rajdowej służbie od 40 lat. Wszystkie należą do wrocławskich zawodników-kolekcjonerów i są w absolutnie perfekcyjnym stanie technicznym.

REKLAMA

Rajd Monte Carlo Historyczny rozgrywany jest w starej, legendarnej formule  (aż tydzień jazdy z bardzo krótkimi przerwami) i dla współczesnych aut byłby wyzwaniem potężnym. Wrocławskie staruszki pokonały niedawno kolejną edycję bez problemów, awarii i grzebania pod maską. I od lat w komplecie i zdrowiu docierają do mety przed Książęcym kasynem w Monte Carlo. Na wystawie są wszystkie najważniejsze auta tworzące historię wrocławskich startów w tym rajdzie.

Czołowy eksponat to Polski Fiat 125p 1600, od którego się wszystko zaczęło. Tym autem załoga Andrzej Postawka - Julian Obrocki pierwsza, w całkiem dobrym stylu pokonała oblodzone Alpy i zaraziła tematem pozostałych wrocławskich rajdowych kolekcjonerów. Ozdoba kolekcji to samochody legendarnego rodu Postawków. (Przed laty Franciszek Postawka z Sobiesławem Zasadą pobili trzy długodystansowe rekordy świata na podwrocławskiej autostradzie.) Dziś w zależności od rodzaju imprezy rodzinę Postawków reprezentuje senior rodu, świetny konstruktor Andrzej, jego syn Stanisław, żona Andrzeja Ewa, żona Staszka Małgorzata i ich córka Anna, a czasem jeszcze wnuk Franciszka Jerzy. Z kolekcji Postawków jest na wystawie ciemnobordowy Fiat 125p 1600 o mocy na Monte Carlo ustawianej na poziomie 110 koni.

Rajdówki w galerii

Kolejna perła w koronie kolekcji Postawków to Porsche 911, którym najczęściej startuje Stanisław z córką Anną. Jest to wersja 2,7 litra, 6 cylindrowy boxer o mocy około 190 koni. Tym egzemplarzem Staszek wygrał dwa ostatnie Rajdy Polski Historyczne w klasyfikacji generalnej.  W tym roku, żeby powalczyć w Monte Carlo o zwycięstwo w klasie 1300 pojechali rajdową Zastawą. To lekkie auto o mocy niecałych 100 koni. Załoga i auto w dobrym stanie dotarli do mety, ale wygrać się nie dało, bo zabrakło mocno kolcowanych opon.

Obok kolejny Fiat 125p w kultowym kolorze yellow bahama. To też wersja 1600 z kolekcji innego wrocławskiego zawodnika Andrzeja Duszyńskiego. Bardzo ciekawe auto to Fiat X1/9 ze zbiorów Jacka Millera. Lekki, zwinny, a przy tym bardzo piękny samochód. Na Rajd Monte Carlo trochę za mały (dwuosobowy!) jest więc kłopot z zabraniem dwóch kół zapasowych.

Rajdówki w galerii

Na wystawie są też dwa auta odrestaurowane niedawno, przygotowane dopiero do startu w następnym Rajdzie Monte Carlo. Jest to legendarna, pamiętana we Wrocławiu ze startów w Rajdzie Polski fabryczna Skoda 130 RS 1300 z kolekcji Marka Prokopowicza i Autobianchi Abarth 1100 ze zbiorów Jacka Bluma.

Warto do niedzieli odwiedzić tę wyjątkową wystawę. Spotkanie z kierowcami w sobotę o godz 17.00. Warto też wokół siebie rozejrzeć się za takimi starymi samochodami. Ciągle na prowincji można trafić na stare auta w cenie (z pełnym bakiem) na poziomie jednej średniej krajowej. Robiąc niewielki remont można mieć cudny samochód pozwalający na różne krajowe i międzynarodowe rajdy i eskapady. Koszty utrzymania takich aut (jest dużo części) są niewielkie, a frajda ogromna. Przyjdź, zobacz, dotknij. Jest szansa, że się zarazisz. To fantastyczna choroba.

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA