REKLAMA

Rajdy WRC 2020 - nowy kalendarz

Odpowiedzialny w FIA za rajdy WRC Yves Matton chce, żeby do uznania sezonu za ważny wystarczyło siedem rund. Czyli jeszcze cztery rajdy, a to nie będzie łatwe do zrobienia.

| Data aktualizacji: 2020-07-02
Hyundai

Aktualizacja 2.07.2020: Mamy nowe informacje odnośnie kalendarza WRC w sezonie 2020. Według najnowszych informacji, ma on liczyć w sumie osiem rund i wyglądać następująco:

REKLAMA
 1. Rajd Monte Carlo (23-26 stycznia) - rozegrany, zwycięzca T. Neuville
 2. Rajd Szwecji (13-16 lutego) - rozegrany, zwycięzca E. Evans
 3. Rajd Meksyku (12-15 marca) - rozegrany, zwycięzca S. Ogier
 4. Rajd Estonii (4-6 września) - nowy rajd w kalendarzu
 5. Rajd Turcji (24-27 września) - zgodnie z planem
 6. Rajd Niemiec (15-18 października) - zgodnie z planem
 7. Rajd Sardynii (29 października – 1 listopada) - przeniesiony z 4-7.06
 8. Rajd Japonii (19-22 listopada) - zgodnie z planem

Pojawiły się jeszcze dwie rezerwowe rundy, w razie odwołania któregoś z powyższych rajdów:

 1. Rajd Ypres (2-4 października) - nowy rajd w kalendarzu
 2. Rajd Chorwacji (data do ustalenia) - nowy rajd w kalendarzu

Aktualizacja 9.06.2020: Kolejne fatalne wieści dla rajdowego świata. Dopiero co kilka dni temu pisaliśmy o tym, że po odwołaniu m.in. Rajdu Finlandii wznowienie sezonu WRC 2020 przesuwa się na koniec września, a już mamy informację o odwołaniu kolejnego rajdu. Tym razem odwołany został inny klasyk - Rajd Wielkiej Brytanii, planowany pierwotnie na przełom października i listopada (29.10-1.11).

Oznacza to, że przy trzech rozegranych dotąd rajdach, do końca sezonu jak na razie zostały trzy rajdy, które póki co mają się odbyć w normalnych terminach oraz dwie imprezy, które mają obecnie status przełożonych, a nie odwołanych - Rajd Argentyny oraz Rajd Sardynii.

Przypomnijmy jeszcze, co przeczytacie poniżej, że niedawno ustalono, iż do uznania wyników sezonu 2020 potrzeba rozegrania siedmiu rund. Trzy się odbyły, trzy kolejne - na razie - trzymają się terminów, a to oznacza, że przynajmniej jedna z przełożonych imprez musi się odbyć. Tak czy inaczej jesteśmy świadkami wyjątkowego sezonu - niestety wyjątkowego w negatywnym znaczeniu...

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Kalendarz WRC 2020 - stan na 9 czerwca 2020

 • Rajd Monte Carlo - 23-26.01 (rozegrany, zwycięzca T. Neuville)
 • Rajd Szwecji - 13-16.02 (rozegrany, zwycięzca E. Evans)
 • Rajd Meksyku - 12-15.03 (rozegrany, zwycięzca S. Ogier)
 • Rajd Argentyny - 23-26.04 (przeniesiony, data nieznana)
 • Rajd Portugalii - 21-24.05 (odwołany)
 • Rajd Sardynii - 4-7.06 (przeniesiony, data nieznana)
 • Rajd Safari (Kenia) - 16-19.07 (odwołany)
 • Rajd Finlandii - 6-9.08 (odwołany)
 • Rajd Nowej Zelandii - 3-6.09 (odwołany)

Planowane wznowienie sezonu:

 • Rajd Turcji - 24-27.09 (planowany)
 • Rajd Niemiec - 15-18.10 (planowany)
 • Rajd Wielkiej Brytanii - 29.10-1.11 (odwołany)
 • Rajd Japonii - 19-22.11 (planowany)

Aktualizacja 3.06.2020: Pojawiły się właśnie informacje, które opóźniają wznowienie sezonu rajdowego WRC dopiero na... koniec września! Okazało się bowiem, że najbliższa w miarę pewna impreza, czyli planowany na 6-9 sierpnia Rajd Finlandii, został odwołany.

Organizator rajdu, firma AKK Sport, w komunikacie uzasadnia, że choć obecnie sytuacja z pandemią koronawirusa znacznie się poprawiła, to wciąż pozostaje wiele niewiadomych, związanych choćby z podróżowaniem. Pod uwagę brana była zmiana terminu, ale ostatecznie rajd odwołano.

Oznacza to, że w związku z odwołaniem także Rajdu Nowej Zelandii (3-6 września), teraz najbliższym możliwym do rozegrania rajdem jest planowany dopiero na 24-27 września Rajd Turcji. Poza nim do końca sezonu zostaną trzy imprezy, przy czym według informacji, które przeczytacie za moment, w naszym artykule, do uznania wyników sezonu 2020 rozegranych musi zostać w sumie siedem rajdów, z czego trzy są już za nami.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris WRC w Rajdzie Meksyku Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC w Rajdzie Meksyku 2019

Szczegóły poniżej, w artykule z maja 2020 roku:

Yves Matton jest byłym szefem zespołu Citroena w WRC, a obecnie osoba odpowiedzialną za organizację rajdów WRC z ramienia Światowej Federacji Samochodowej FIA. Jak poinformował Matton, trwają obecnie prace nad kontynuacją sezonu 2020 i zmianami w regulaminie.

Zgodnie z nowymi regulacjami, do których dąży obecnie FIA, do zaliczenia tegorocznego sezonu miałoby wystarczyć rozegranie co najmniej siedmiu rund. Jak wiemy, trzy są już za nami – bezproblemowe Monte Carlo, skrócona przez brak śniegu Szwecja oraz skrócony przez koronawirusa Meksyk.

W myśl nowych zasad, do uznania wyników sezonu 2020 wystarczy rozegrać jeszcze minimum cztery rajdy, zaliczane do cyklu WRC. Choć oczywiście nie oznacza to, że jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli, rajdów nie będzie więcej.

WRC 2020 – co dalej z sezonem?

Przypomnijmy, że wcześniej – to znaczy zanim świat ogarnęła pandemia koronawirusa, ze względu na kłopoty finansowe odwołany został kwietniowy Rajd Chile, mający się pierwotnie odbyć w dniach 16-19 kwietnia.

Ale to nie koniec, bo niedługo później okazało się, że Rajd Argentyny nie odbędzie się w pierwotnie planowanym terminie 23-26 kwietnia, a z powodu koronawirusa przełożony został także Rajd Sardynii (z 4-7 czerwca).

Pomiędzy nimi miał się odbyć Rajd Portugalii, ale ten został całkowicie odwołany.

Co dalej? Kolejny w kalendarzy jest Rajd Safari, na którego powrót wszyscy niecierpliwie i z podekscytowaniem czekamy. Choć organizatorzy zapewniają o trwających przygotowaniach, to póki co granice Kenii są zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa.

Jeśli Safari miałoby zostać przeniesione lub odwołane, następny w kolejce jest Rajd Finlandii, którego data to 6-9 sierpnia. Ten ma szansę się odbyć, bowiem zakaz organizacji imprez masowych obowiązuje w Finlandii do końca lipca.

Niewiadomą pozostaje następny po Neste Rally Finland Rajd Nowej Zelandii, bowiem tamtejsze władze już podjęły decyzję o całkowitym anulowaniu tegorocznych mistrzostw kraju.

Będziemy śledzić dalsze decyzje i rozstrzygnięcia związane z rajdami WRC. Póki co, po trzech rozegranych rundach, klasyfikacja generalna WRC wygląda następująco:

 1. Sebastien Ogier (Francja/Toyota Yaris) - 62 pkt
 2. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris) – 54
 3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) – 42
 4. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris) – 40
 5. Ott Tanak (Estonia/Hyundai i20) – 38
 6. Teemu Suninen (Finlandia/Ford Fiesta – 26
 7. Esapekka Lappi (Finlandia/Ford Fiesta) – 24

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA