Rejestracja "anglika" legalna w Polsce

Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie legalna? Tak wynika z planu resortu infrastruktury. Trzeba jednak będzie dokonać kilku zmian.

Vauxhall/Opel Astra IV
Vauxhall/Opel Astra IV

Samochody z kierownicą po prawej stronie, tzw. "angliki" to okazje, na które decyduje się coraz więcej osób, kupujących auta używane. Niestety, niska cena zakupu to nie wszystko. Auto bowiem trzeba przerobić na warunki europejskie, czyli zmienić światła, lusterka, a przede wszystkim całą deskę rozdzielczą, żeby umieścić kierownicę po lewej stronie.

Od przyszłego roku ma to się zmienić, bowiem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju proponuje plan, w którym rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie ma być legalna. Trzeba będzie spełnić tylko kilka warunków: zmienić reflektory, lusterka i liczniki, wskazujące prędkość w kilometrach na godzinę. Nie trzeba przenosić kierownicy, a więc przeróbka będzie znacznie tańsza.

Czy zatem czeka nas zasyp aut z Wielkiej Brytanii? Import "anglików" stanie się teraz bardziej opłacalny, ponieważ auto kupione w Anglii jest nawet o połowę tańsze niż w Niemczech czy Holandii. Np. BMW M3 z 2002 roku kosztuje 30 000 zł (wersja europejska to co najmniej 60 tys.) albo Peugeot 308 2.0 HDI w cenie 10 000 zł ("europejczyki" kosztują od 15 tys. w górę).

Czy jednak niska cena zakupu nie odbije się kosztem bezpieczeństwa? Mimo, że jezdni dwupasmowych w Polsce przybywa, to jednak przeważająca większość to drogi jednopasmowe, na których wyprzedzanie "anglikiem" jest bardzo utrudnione. Polska pod względem wypadków zajmuje i tak wysokie miejsce w Europie. Więc czy większa ilość aut z kierownicą po prawej stronie nie pogorszy tej sytuacji?

REKLAMA