REKLAMA

Rejestracje samochodów z napędem elektrycznym w Polsce

Elektromobilność w Polsce wciąż kuleje, jak wskazują dane z najnowszego raportu Licznik Elektromobilności, udostępnionego przez PZPM i PZPA.

Volkswagen Touareg R Materiały prasowe
Volkswagen Touareg R

W raporcie Licznik Elektromobilności, który został udostępniony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), czytamy że na koniec marca 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było dokładnie 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

REKLAMA

W tej liczbie znalazły się zarówno samochody w pełni elektryczne (BEV – Battery Electric Vehicle), jak i hybrydy typu plug-in, czyli PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Tych pierwszych, a więc aut elektrycznych, było na koniec marca 2020 r. zarejestrowanych Polsce dokładnie 6056 szt., natomiast hybryd plug-in mamy 4645 egzemplarzy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jak wyglądał cały pierwszy kwartał 2020 roku? Według Licznika Elektromobilności w pierwszych trzech miesiącach łącznie aut elektrycznych i hybryd plug-in przybyło 1705 szt., co oznacza wzrost o 86 proc. względem zeszłego roku.

Pamiętajmy przy tym, że w marcu mieliśmy do czynienia z ogólnym mocnym spadkiem sprzedaży nowych samochodów w Polsce, ale też z dużym spadkiem importu aut używanych do kraju.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Kwiecień będzie pod tym względem jeszcze słabszy, czego przyczyną jest pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia i ograniczenia, a także ogólne spowolnienie i spadek nastrojów w gospodarce.

REKLAMA

REKLAMA

Elektryczne autobusy i jednoślady w Polsce

Licznik Elektromobilności mówi także o innych typach pojazdów elektrycznych. I tak, wiemy że na koniec marca 2020 roku zarejestrowanych w Polsce było 578 egz. elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych, a autobusów elektrycznych jest 248 sztuk.

Rośnie także segment elektrycznych jednośladów, których jest już 6584, w tym 6312 motorowerów i 272 elektryczne motocykle.

Zobacz także:

Infrastruktura stacji ładowania w Polsce

W mozolnym tempie, ale jednak rośnie sieć ogólnodostępnych stacji ładowania w naszym kraju. Według danych z Licznika Elektromobilności pod koniec marca br. w Polsce działało 1114 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dających 2067 punktów.

W tej grupie 31 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. wolniejsze ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW.

Wśród miast z największą liczbą stacji ładowania prym wiedzie Warszawa z niemal 150 stacjami. Na kolejnych miejscach są Katowice z ponad 70 stacjami, a dalej Wrocław, Gdańsk, Kraków, w których jest po około 50 stacji oraz Poznań, mający ponad 30 stacji.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA