Rekord

Jak od lat, wielki światowy sport wyczynowy w nowym roku zaczyna się szaleńczym wyścigiem przez Saharę - Dakarem.

Rajd Dakar 2008
Spotkanie z twardą afrykańską rzeczywistością.

Tym razem ma być rekordowo. Pod wieloma względami. Pierwszy rekord to jubileusz - już trzydziesty raz. Z niewielkiego, ale genialnie wymyślonego "na złość skostniałemu Rajdowi Monte Carlo", prywatnego ścigania się po wydmach, powstała największa (i najbogatsza) impreza rajdowa na świecie. W tej edycji na liście jest na razie 570 pojazdów (nowy rekord); wielu "zbyt amatorskich" zgłoszeń organizator nie akceptuje. To razem (w motocyklach, samochodach i ciężarówkach) około tysiąca uczestników. Drugi tysiąc to obecnie oficjalna obsługa - sędziowie, organizatorzy, kucharze, lekarze, a także piloci samolotów czy ochroniarze. Trzeci, czwarty i piąty tysiąc to członkowie teamów - głównie mechanicy i kierowcy pojazdów serwisowych. Ostatni tysiąc to... media, bo dziś w takich rajdach wygrywa nie tyle najszybszy, ale ten, kogo (a zwłaszcza czyje naklejki) najczęściej pokazują kamery.

Trasa - na jubileusz - oczywiście straszna i okrutna, przez rozpalone wnętrze Sahary. Ale nie "rekordowa" i nie trudniejsza niż zwykle. Kiedyś był to najbardziej bezlitosny rajd na świecie - słabi zostawali na pustyni. Dziś jest to wielki show telewizyjny - większość powinna zadowolić sponsorów i dowieźć ich loga do mety. Etapy dzienne mają po ok. 800 km (dłuższe, jak onegdaj, są większym kłopotem dla organizatorów niż dla uczestników, bo w nocy trzeba wszystkich, którzy utknęli gdzieś na pustyni, "pozbierać do kupy"), a odcinki specjalne najczęściej po 500-600 km. Dla porównania, typowy morderczy odcinek specjalny Rajdu Monte Carlo (po asfalcie) to... 25 km. Opieka satelitarna też nad Saharą działa dobrze, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Dakar zrywa z tradycją i legendą wspólnej zabawy sylwestrowej i startu w Nowy Rok. I oczywiście już nie z Paryża, ale z Lizbony, bo bliżej Afryki. (Rajd aż sześć dni "kręci się" po Portugalii, Hiszpanii i Maroku, co bardzo ułatwia dojazd kibicom z Europy. Coraz więcej entuzjastów te- go rajdu widać też z Polski - wystarczy wykupić tanie wczasy w Maroku.)

Na liście uczestników aż roi się od słynnych nazwisk - obsada iście rekordowa. Wielkie teamy fabryczne (Mitsubishi, VW, BMW) skrzą się takimi nazwiskami jak Peterhansel, Sainz, Alphand, de Villiers, Masuoka, Roma, Saby, Depping i indywidualista Schlesser. Rekordowo zapowiada się też udział Polaków - aż 14 zawodników w 9 pojazdach (4 samochody, 4 motocykle i 1 ciężarówka). Polskim faworytem jest oczywiście Jacek Czachor - aktualny, motocyklowy, terenowy mistrz świata, który jako jeden z bardzo nielicznych na świecie ukończył na motocyklu osiem Dakarów pod rząd. Obok niego były mistrz świata Marek Dąbrowski - bardzo szybki, ale bardzo "ortopedyczny" zawodnik (pół życia w gipsie) - i młodzi debiutanci Jakub Przygoński i Krzysztof Jarmuż. Wszyscy motocykliści na KTM-ach, bo ten producent absolutnie zmonopolizował temat profesjonalnych motorów "na Dakar". W samochodach, oczywiście, Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin ponownie w wypożyczonym Nissanie, Łukasz Komornicki z Rafałem Martonem w "samoróbie" (francuskim buggy SMG z napędem tylko na dwa i to tylne koła), Albert Gryszczuk z wyleczonym już Michałem Krawczykiem oraz Robert i Ernest Góreccy - obie te załogi w zbudowanych przez Gryszczuka, pod Zgorzelcem, nowych pojazdach stworzonych na bazie Land Roverów. W ciężarówkach jak zwykle Grzegorz Baran, ale tym razem MAN-em a nie Mercedesem i z nową załogą - Andrzejem Grigoriewem oraz jedynym rodzynkiem w polskiej ekipie, młodziutką Klaudią Podkalicką, znaną kibicom jako szybki kierowca wyścigowy, ale w dużo mniejszych pojazdach.

Ekipę mamy rekordowo liczną. Więc może w tym rekordowym rajdzie jest szansa na rekordowy wynik.

Tekst: Julian Obrocki
Zdjęcia: autor, Diverse Extreme Team,
Orlen Team, www.moli.pl

Zobacz również:
REKLAMA