Rekord Guinnessa - Przygoński driftował jadąc 217,97 km/h! (wideo)

Kuba Przygoński ustanowił światowy rekord Guinnessa prędkości jazdy w drifcie. Zdecydowanie pobił wcześniejsze 183,33 km/h, osiągając aż 217,97!

Kuba Przygoński
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Rekord padł wczoraj na dawnym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej. To jeden  nielicznych obiektów w kraju, który pozwolił zapewnić bezpieczne warunki do respektowania „guinnessowskich” zasad.

Kuba Przygoński ustanowił go za kierownicą Toyoty GT86, z silnikiem o mocy 1068 KM. Auto zostało specjalnie zbudowane z przeznaczeniem do startu w zawodach oraz na potrzeby ekstremalnej jazdy driftingowej.

A chodziło o to, aby kierowca mógł wprowadzić auto w drift i przejechać odcinek pomiarowy o długości 50 metrów samochodem wychylonym o minimum 30 stopni.

Parametry prędkości i kąt wychylenia samochodu były rejestrowane przez specjalnie zainstalowane wewnątrz urządzenie (tzw. driftbox), będące driftową czarną skrzynką. Nad prawidłowym przebiegiem próby czuwał przedstawiciel Guinness World Record.

Przygoński na odcinku 1000 m osiągnął średnią prędkość 217,97 km/h  kilometrów na godzinę, a w poślizg wszedł pod maksymalnym kątem 49 stopni.

Autorem poprzedniego rekordu był Alex Graeft. Niemiec nie nacieszył się długo wynikiem 183,33 km/h. Ustanowił go 5 czerwca 2013, a sprawa wyszła na jaw dopiero w ostatnich dniach.

Kuba Przygoński:

- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że udało mi się osiągnąć założony cel i pobić poprzedni rekord aż o ponad 34 km/h. Wiedziałem, że zarówno ja jak i samochód jesteśmy dobrze przygotowani, jednak na sukces takiej próby składa się także wiele innych trudnych do przewidzenia czynników. Przez ostatnie dni warunki pogodowe były niekorzystne, ale szczęśliwie dzisiaj aura nam dopisała.

fot. Orlen Team

Tekst: Iwona Petryla

amis

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA